недела, 25 јуни 2017  |  Вести денес: 19

Archive: Магазин Subscribe to Магазин

kan

Сјај, гламур и голема безбедност на отворањето на 70-от Кански филмски фестивал

Во среда вечер на францускиот Азурен брег во Кан ќе биде отворено 70-то издаие на најнапознатиот филмски фестивал восветот со големи мерки на безбедност поради низата терористички нападио мината и...
таско

Промоција на монографија за акварелите на Васко Ташковски

Во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ од Скопје, на 18-ти мај (четврток) во 12 часот ќе биде промоворина монографијата за акварелите на академик Васко Ташковски, во издание на Македонската...
shutterstock_85838020

„PRP“ метода за подмладување во „PromoItalia“

Вашето тело поседува моќ да го регенерира и лекува ткивото на сите делови од вашата кожа. Матичните клетки го прават тоа секојдневно во текот на вашиот живот. PRP терапија за подмладување со матични клетки,позната...
133698534

Почнува 17. „Прозорец кон италијанскиот филм“

Со филмот-драма од 2014 година „Акабадора“ во режија на Енрико Пау, вечер во Кинотеката на Македонија ќе почне 17-тиот фестивал „Прозорец кон италијанскиот филм“. Вовед во ревијата филмови, која е организирана...
7jana-640x345

Еве кој гласаше за Јана Бурческа и како гласаше Македонија на Евровизија

Музичкиот натпревар Евровизија заврши со победа на Португалецот Салвадор Собрал. Македонската претставничка Јана Бурческа со песната „Dance Alone“ не успеа да обезбеди место во финалето. Вчера беа објавени...
baskerfest

Меѓународен уличен фестивал „Баскерфест“ во Македонија

На 16 јуни на плоштад „Македонија“ во Скопје почнува 12. Меѓународен уличен фестивал- „Баскерфест“. По предвидената десетдневна програма во Скопје, фестивалот ќе продолжи низ повеќе градови во државава. Се...
хармс

Руско-македонскиот филм „Хармс“ селектиран за фестивалот во Шангај

Филмoт „Хармс“ во режија на Иван Болотников, копродукција на „Пролајн филм“ од Санкт Петербург и Мануфактура продукција од Скопје, е селектиран во главната натпреварувачка конкуренција на интернационалниот...
bad-driving

Италијанците и Грците се најлоши возачи

Најодговорни европски возачи се Швеѓаните, најопасни се Италијанците, а Грците се најнепристојни, покажа истражувањето што в четвртокот го објави француската компанија за одржување на патишта „Винси...
petokkk-620x396

Еве зошто се смета дека петок 13-ти носи лоша среќа

Според голем број суеверни луѓе во светот, особено во Европа, Северна и Јужна Америка, Австралија, петок 13-ти се смета за несреќен ден. На тој ден се избегнуваат патувања, склучувања договори и други...
srekjaaa-650x396

Десет нешта што среќните жени ги прават поинаку

Крајна цел на секоја жена е да биде среќна и да го сака својот живот. Но, колку такви жени навистина можете да најдете? Доколку сте виделе жени кои што се вистински среќни и кои што го сакаат својот живот,...
deserttt-650x396

Десерт од соништата: Пет состојки и пет минути за подготовка!

Сакате десерти, но немате премногу слободно време? Овој десерт не одзема премногу време за подготовка, а ќе ги воодушеви сите оние што ќе го пробаат. Состојки: 3 филџани слатка павлака, 1 кафена лажица...
download-41

Научно докажано – мажите паѓаат на русокоси!

Еве неколку причини зошто мажите неможат да им одолеат на жените со светла коса. Се облекуваат попровокативноОвие девојки сакаат да ги возбудуваат и предизвикуваат мажите со провокативно и сексапилно...
133696037

Македонската книжевност првпат ќе биде претставена на Саемот на книга во Варшава

Република Македонија годинава првпат ќе учествува на Меѓународниот саем на книгата во Варшава, Полска, што ќе се одржува од 17-ти до 21 мај 2017. Организатор на претставувањето на македонската книжевност...
Виталиј Седјук, уапсен од полицијата на Лос Анџелес во мај 2014, откако му влепи шлаканица на Бред Пит и му ги скриши очилата за сонце, East News / Bruja,PacificCoastNews/J. Sharma

Приведен Украинецот кој го покажа задникот во преносот на Евросонгот (ВИДЕО)

Украинската полиција го привела мажот кој во саботата вечер во текот на директниот телевизиски пренос на изборот на песната на Евровизија прекриен со австралиското знаме се качи на сцената ги слече...
putin klavir

Чекајќи го Кси, Путин отсвири на клавир

Рускиот претседател Владимир Путин, очекувајќи го во неделата својот кинески колега Кси Џинпинг на билатералните разговори по почетокот на „Еден појас, еден пат“ во Пекинг, решил да го мине времето...

Најчитани вести