понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 61

Archive: Магазин Subscribe to Магазин

ohridski 01

Драган Спасески Охридски: Желба ми е да го продолжам патот на Михаил и Ефтихиј (ГАЛЕРИЈА)

Мултимедијален проект со ликовни дела на македонскиот уметник Драган Спасески Охридски беше отворен синоќа во црквата „Света Софија“ во Охрид, во рамки на 57-то издание на фестивалот „Охридско лето“. Отворајќи...
aid1328742-v4-728px-Blanch-Spinach-Step-4

Со подгревање на спанаќот се ослободуваат штетните нитрозоамини

Кога се зборува за здравите прехранбени продукти, спанаќот без сомнение е еден од најздравите, но треба да се води сметка за тоа дека со неговото подгревање се ослободуваат некои штетни супстанции,...
1948965554598968b026bf7924671291_v4_big

Шинед О’Конор: Живеам сама и напуштена во хотел! (ВИДЕО)

Ирската пејачка Шинед О’Конор сподели трогателно видео на Фејсбук, во кое открива дека имала суицидни мисли и дека живее сама во хотел во Њу Џерси, како и дека сите кренале рака од неа. Таа вели дека...
Otvoren pivolend 2017 (8)

(ФОТО) Почна „Пиволенд 2017“

На Скопското Кале вчеравечер почна десеттото издание на традиционалната манифестација – Гурмански викенд со пиво „Пиволенд 2017“. Поради јубилејниот роденден, фестивалот ќе трае шест дена, од понеделник...
133808021

Рускиот манастирски хор „Оптина Пустин“ на „Охридско лето“

Дваесет и осмиот ден од годинешното 57. Издание на „Охридско лето“ нуди две интересни содржини – концертот на машкиот манастирски хор „Оптина Пустин“ од Санкт Петербург и мултимедијалниот проект...
putin ribar

Кремљ објави целосна верзија на видеото од одморот на Путин во Сибир (ВИДЕО)

На официјалната интернет страница на Кремљ е објавена целата верзија на водеото од патешествието на рускиот претседател Владимир Путин во јужен Сибир, а како што се наведува во објавата материјалот...
20638433_1525649364140514_5422902696563325309_n

Една поинаква уметност: Со шминка ги распарчува на парчиња (ФОТО)

Мими Чои е 31-годишна шминкерка од Ванкувер која создава потполно неверојатни хиперреални оптички илузии. Таа за својата уметност вели: „Кога сега правам илузии, најчесто инспирацијата ја добивам од...
133806488

Романското театарско-музичко доживување „Меџик нешнл“ на „Охридско лето“

После премиерната изведба на „Сон на летната ноќ“ на Народниот театар од Битола, драмската програма на 57.издание на „Охридско лето“ продолжува со уште една интересна содржина – концертната претстава...
sfs

Почнува Пиволенд 2017

Под покровителство на Град Скопје, од денеска до 12 август на Скопско кале ќе се одржува јубилејниот 10. Пиволенд 2017. На фестивалот ќе настапат бендовите САФ, Ван Гог, Неверне Бебе, Сарс и Негатив, а за љубителите...
prespa

Македонија меѓу пет топ дестинации за жителите на неколку сојузни држави на САД

Американскиот весник The New York Times објави листа со земјите во светот коишто се најчесто посетувани од жителите на сите американски сојузни држави во коишто просечниот Американец најчесто престојува...
gorestini klimatski promeni

Екстремните горештини во Европа би можеле да убиваат над 150.000 луѓе годишно

Бројот на починатите лица во Европа како последица на временските услови би можело педесеткратно да се зголеми до крајот на овој век, а само од екстремните горештини би можеле да умрат повеќе од 150.000...
peking metro

Патници во метрото во Пекинг спасија маж паднат меѓу перонот и возот (ВИДЕО)

Патници на станицата „Донгжимен“ на пекиншката подземна железница го тресеа вагонот и помогнаа да биде извлечен маж заглавен меѓу композицијата и платформата на перонот. Инцидентот се случил околу...
133804305

Почна Струмица опен фестивал

Со откривање на два мурала на родокрајните уметници Ване Костуранов и Никола Пијанмаанов, синоќа започна најновото издание на „Струмица опен фестивалот” што ќе трае до 13 август. Пред библиотеката...
133804088

Руски новинар доби бокс додека известуваше во живо (ВИДЕО)

Руски новинар доби удар со тупаница во лицето во текот на директeн вклучување во телевизиската програма од традиционалната прослава на падобранците во Москва. Никита Развозхаев, репоретер на каналот...
гугл

Гугл со нови методи на информирање при непогоди

Гугл воведува нов „сигнал за тревога“ во случај на природна непогода, терористички напад и други кризни и вонредни состојби на кои би можело да бидеме изложени. Доколку во таква ситуација, корисниците...

Најчитани вести