четврток, 25 мај 2017  |  Вести денес: 37

Archive: Магазин Subscribe to Магазин

1 (3)

Пелагонија создадена за авантура

Кога се работи за Пелагонија, помислата на луѓето и стварноста често се разидуваат. Суштината на Пелагонија се многу бои, мириси, вкусови и најважно од се, многу приказни. Приказни кои содржат традиција,...
oslobodete-se-od-neprijaten-miris-pri-potenje2

Прекумерно потење – Хиперхидроза

Голем број на луѓе имаат проблем со зголемено потење под пазувите, кое често се става под контрола со одредени средства против потење. Но,за жал,кај некои луѓе тоа не е доволно, па се јавува не само естетски,...
evrovizija-2

Евровизија 2017: Црна Гора, Албанија и Словенија не се пласираа во финале

На синоќешната прва полуфиналне вечер од Песна на Евровизија 2017 во Киев, Украина, настапија претставници на 19 земји, а финале изборија најдобрите 10. Молдавија, Азербејџан, Грција, Шведска, Португалија,...
mnt

Отворeни 45. Мајски оперски вечери со премиера на Вердиевата „Травијата“

Со премиера на „Травијата“ од Верди, нова постановка во режија на Верена Штојбер од Германија и со сопранистката Ана Дурловски во насловната улога вечерва беа отворени 45. Мајски оперски вечери. Претставата...
Christian_Roth_adn_Eric_Domege_1

Christian Roth и Eric Domege ја споделија инспирацијата за нивните безвременски креации

За да се постават темелите на авангардните креации на очила и да се издигнат очилата како врвен моден додаток е потребна неизмерна пожртвуваност и инспирација. Christian Roth е светски познатиот дизајнер...
evrovizija-1

Денеска прва полуфинлна вечер на Евровизија

Во Киев денеска почнува 62-то издание на Евросонгот. На првата полуфинална вечер ќе настапат 18 земји. Најпопуларниот европски музички натпревар годинава се одржува во главниот град на Украина, Киев,...
majski operski veceri

Со премиерата на „Травијата“ ќе бидат отворени 45-ти Мајски оперски вечери

Четириесет и петтите Мајски оперски вечери вечер, традиционално на 9 мај, ќе бидат отворени со премиера на „Травијата“ од Верди, нова постановка во режија на Верена Штојбер од Германија и со сопранистката...
jana-640x360

Јана Бурческа блесна во Киев

Остануваат уште само неколку дена до евровизиското претставување на нашата Јана Бурческа во Киев кое ќе се случи во четврток (11.05) на втората полуфинална вечер. Македонската делегација веќе е таму и...
(Matthias Bein/dpa via AP)

Во Германија отворен најголемиот пешачки висечки мост на светот

Во горјето Харц, на северозападот од Германија, отворен е најголемиот пешачки висечки мост на светот, широк 1,2 метри а долг 483 метри, од кои 458 метри се висечки дел, кој се издигнува 100 метри над најголемиот...
(Vadim Ghirda/Associated Press)

Чаушеску, Дракула и Исус заедно во романски музеј на кичот

Незамисливо е дека меѓу нив може да се изведе некој „заеднички именител“, меѓутоа поранешниот романски диктатор Николае Чаушески, грофот Влад Трети познат и како Влад Цепеш а најпознат како грофот...
TS-460296023_woman-loading-dishwasher_h.jpg.rend.hgtvcom.1280.960

Мали трикови за чист дом

Еве неколку мали трикови за чист дом. Секој од овие совети ќе ви одземе само по неколку минути, а ако ги направите сите многу ќе си ја олесните работата. Ниту една жена не сака и нема време чистењето на...
voda-struga

Водена диета: Изгубете половина килограм дневно

Со помош на водена диета може да загубите и по половина килограм дневно. Сепак таа смее да се спроведува секој втор ден и тоа не на долги патеки, туку само повремено. Ве советуваме ваквиот режим на исхрана...
devojka-soncogledi-1-640x396

Осветлете ја косата само со витамин Ц

Доаѓа сезоната за фустаните и на сонцето, а ако оваа сезона посакувате да имате поинаква коса, пред да одите кај фризерот на бојадисување за да ја осветлите косата, еве еден метод за приредно избелување. Резултатите...
1-611x396

Како да ја уредите вашата градина? (ФОТО)

Познатиот поет Пабло Неруда, во една пригода напишал: „Можете да ги искинете сите цвеќиња, но нема да спречите да дојде пролетта“. И навистина, ако се земе предвид колку зеленило недостига во урбаните...
boi-600x396

Хороскопските знаци и боите: Бела за ракот, портколова за лавот…

Има многу бои, уште повеќе нијанси, но секој знак ужива во различна боја. Скорпиите сакаат црвена и црна, а рибите зелена и виолетов, додека пак близнаците сакаат жолта. Овен: Црвената боја се смета дека...

Најчитани вести