четврток, 25 мај 2017  |  Вести денес: 37

Archive: Магазин Subscribe to Магазин

133686343

Симон Трпчески во Германија со проектот „Македонисимо“

Македонскиот пијанист Симон Трпчески најавува светска премиера на неговиот најнов проект со музика од Македонија, насловен „Македонисимо“, која ќе се случи на 18 мај на Фестивалот во Лудвигсбург,...
alain delon

Ален Делон го снима својот последен филм

Легендарниот француски актер, 81-годишниот Ален Делон, изјави на филмскиот фестивал во Лиеж дека наскоро ќе го снима својот последен филм. Снимањето ќе започне оваа есен, филмот ќе го режира Патрис Леконт,...
133685708

Дејвид Линч веќе никогаш нема да снима филмови

 Американскиот режисер Дејвид Линч, автор на филмските хитови „Blue Velvet“, „Eraserhead“ и „Mulholland Drive“, за весникот „Сандеј Морнинг Хеларлд“ потврди дека веќе нема да снима филмови, пренесува „Индепендент“. -Работите...
marlen ditrih 01

Обожувачите на Марлен Дитрих ја одбележаа годишнината од нејзината смрт

Почитувачите на германската филмска и театарска актерска икона Марлен Дитрих ја одбележаа 25-годишнината од нејзината смрт во саботата, оставајќи цвеќиња на нејзиниот гроб во Берлин, Многу луѓе оставале...
serhan

Најстариот алпинист на светот почина во 86-та година при обид повторно да се искачи на Еверест

Осумдесет и петгодишниот Непалец Мин Бахадур Шерхан почина во саботата од срцев удар при обидот по втор пат да стане најстарата личност којашто го освоил највисокиот врв на планетата Маунт Еверест,...
muzej vandalizam 01

Американски вандал за 15 секунди уништи уметничко дело од 3 млн долари (ВИДЕО)

Досега неидентификуван сторител на 2 мај ја нагрдил сликата на уметникот Кристофер Вул „Без наслов 2004“ која е проценета на три милиона американски долари, а вандализмот го снимила камерата на видео...
pleme vanautu

Племе на архипелагот Ванаути го чествува принцот Филип (ВИДЕО)

Повлекувањето на британскиот принц Филип од јавниот живот уште во четвртокот беше објавено во сите светски медиуми, но неговите најверни и најоддалечени обожаватели на тихоокеанскиот архипелаг дури...
zena plaza krema

Кремите за сончање можат да предизвикаат недостиг од витаминот Д

Кремите за сончање се клучни за заштитата на кожата од рак, меѓутоа ново истражување сугерира дека можат да предизвикаат и недостиг од витамин Д, се наведува во студијата објавена во научното списание...
_8185804e-309d-11e7-aae9-524ad91d2809

Најдебелата жена на светот ја напушти болницата 300 кгр полесна

Египќанката Иман Ахмед Абдулати, 36-годишна, за која се веруваше дека е најдебелата личност на планетата со нејзините околу 500 килограми, во четвртокот ја напуштила болницата во Индија каде што врз неа...
tolevski-610x400

Нова книга на Васил Толевски: „Исусовите антихристи“

Во круговите, љубители на афоризмот, со нетрпение се очекува најновата книга со афоризми на македонскиот ВИБ (големиот маг на афоризмот Владимир Булатовиќ ВИБ), Васил Толевски. Нестрпливоста е оправдана...
horoskop1

Дневен хороскоп

Овен (21.03 – 20.04) Голем дел од проблемите се зад вас. Имате уште некои помали работи што треба да ги завршите за конечно да можете да здивнете. Затоа овој ден ќе го поминете во пријатна и опуштена атмосфера...
bebe 01

Во Индија се роди девојченце со две глави и три раце (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО)

Девојченце со три раце и со втора глава којашто се наоѓа во стомачната област, таканаречен паразитски близна, се роди во Индија, пренесуваат медиумите. Како што пишува британскиот весник Daily Mail, лекарите...
1-celosna-programa-za-otstranuvanje-na-celulitot-www.kafepauza.mk_

Отстранување на целултот со одлични резултати!

Целулитот можеме да го дефинираме како појава на визуелно неприфатливи грутки или вдлабнувања на кожата на одредени делови на телото,која има структура како кора од портокал. Структурално, целулитот...
(Лучо Фонтана снимен при создавање на едно од своите „исечени“ слики)

Најдена слика вредна 1,5 млн евра заборавена во такси

Сликата поценета на 1,5 милиони евра, којашто минатиот четврток во париско такси ја заборавил трговец со уметнички дела, ја вратил таксистот, соопштија полициски извори. Трговецот со уметнички дела...
dzoan-lojd-fil-absolom-dejli-mejl-1365869751-296267

Дури 55 осто од мажите се женат поради пари

Повеќе од половина мажи се подготвени да се оженат поради пари дури и ако идната невеста е стара, грда и здодевна, пишуваат британските медиуми врз основа на резултатите од нивната анкета која ја спровеле...

Најчитани вести