недела, 25 јуни 2017  |  Вести денес: 19

Archive: Магазин Subscribe to Магазин

John-Travolta-Disco-dance

Се продава подиумот од „Треската на саботната вечер“

Подиумот за танцување од филмот „Треската на саботната вечер“ , кој холивудскиот актер Џон Траволта ја прикажа својата танчарска умешност ќе биде понуден на наддавање кон крајот на јуни, објави аукциската...
cancer_RF_Getty

Нова надеж за лекувањето на ракот на јајниците

Новото лекување на ракот на јајниците покажало „многу ветувачки“ резултати кај жените со напредната фаза од оваа болест, намалувајќи ги туморите кај околу половината од жените коишто учествувале...
132343572

Објавен конкурсот за наградата „Браќа Миладиновци“ за 2017 година

Управниот одбор и дирекцијата на Струшките вечери на поезијата распишаа конкурс за наградата „Браќа Миладиновци“ за најдобра поетска книга меѓу два фестивали, објавена на македонски јазик во периодот...
_96326610_hi039842257

Аријана Гранде ги посети обожавателите ранети на концерт во Манчестер

Американската поп пејачка Аријана Гранде ги изненадила во петокот своите обожаватели кои се повредени во смртоносниот бомбашки напад на нејзиниот концерт во Манчестер минатата седмица, посетувајќи...
pretstava

Преставата „Не се клади на англичани“ на ДАФ во Кочани

На 53-то издание на годинешниот Драмски аматерски фестивал во Кочани, љубителите на комедијата синоќа имаа можност да ја проследат преставата „Не се клади на англичани“ од Божидар Ѓурѓевиќ. Режијата...
1. Akademski hor Mirce Acev

Пет награди за АКУД „Мирче Ацев“ на фестивалот „Harmonie“ во Германија

АКУД „Мирче Ацев“ се врати од Германија со пет освоени награди од пет пријавени категории. Имено, Академскиот хор, Ансамблот за народни ора и песни и Народниот оркестар при АКУД „Мирче Ацев“ беа учесници...
handbag-afp-053117

Култната торба „Birkin“ продадена за 380.000 долари

Рачна торба на „Hermes“ од крокодилска кожа со дијамантски и златни украси уште еднаш го собори светскиот рекорд на наддавање со продажбата за 380.000 американски долари на аукцијата на филијалата на аукциската...
kniga

„Реквием за љубовта“ нов драмски текст на Зоран Пејковски

„Реквием за љубовта“ е новиот драмски ракопис, кој излезе во нова книга на македонскиот писател Зоран Пејковски, во издание на издавачката куќа „Дијалог“ од Скопје. Рецензенти на овој одличен драмски...
133718616

Хуманитарен концерт со лица со оштетен вид

Црвениот крст на град Скопје во рамките на Проектот на УСАИД и ЛЦИФ за деца со пречки во видот, денеска организира мини хуманитарен концерт со лица со оштетен вид. Концертот ќе биде во времетраење од...
© AP Photo/Brennan Linsley

Швајцарски суд ја донесе првата осуда во историјата на земјата за „лајк“ на Facebook

Регионалниот (окружниот) суд во Цирих во понеделникот првпат во историјата на Швајцарија донел обвинителна пресуда за „лајк“ на коментар на социјалната мрежа Facebook. Судот го прогласил виновен за клевета...
carboxiterapia-ojeras

Карбокситерапија – Подмладувачка метода во „Промоиталија“

Карбокситерапијата е медицинска процедура при која во кожата или поткожното ткиво се вбризгува медицински гас-јаглерод диоксид. Јаглерод диоксидот е гас кој природно се ослободува од нашиот организам...
фд

Журка со Mj George Lee утре во Капан ан

Барате добра забава? Без двоумење, в четврток,  клуб Капан ан, на журка со новиот концепт на Mj George Lee „Tribalism Session Till Death Do Us Part“. Една сосема поинаква музичка вечер која почнува на полноќ.Овој „trendsetting“...
cigara

Од последиците на пушењето годишно умираат над 7 милиони луѓе

Од последиците на пуштењето на годишно ниво во светот умираат повеќе од седум милиони луѓе, а оваа лоша наIвика не претставува закана само за здравјето на поединците, туку и за природната средина, предупреди...
balkanski poetski vavilon

ДПМ ќе го емитува гласот на „Балканскиот поетски Вавилон“

Второто издание на манифестацијата „Балкански поетски Вавилон“ ќе се одржи во среда, 31 мај, во 12 часот во Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ). Во рамките на претставувањето на творештвото на...
banknoti avtopat

Мотоциклист фрли 1.500 евра во ветер

Триесет и шестгoдишен мотоциклист фрли во ветер 1.500 евра возејќи се изминатиов викенд на автопат на југот од Германија, кога банкнотите се разлетале од пластичната вреќичка во којашто имал 9.000 евра,...

Најчитани вести