среда, 30 ноември 2016  |  Вести денес: 0

Archive: Магазин Subscribe to Магазин

133424259

Отворена ретроспективната изложба на Спасе Куновски

Ретроспективно-монографската изложба на еден од доајените на македонската современа ликовна уметност Спасе Куновски (1929-1978), вечерва е отворена во Даут-пашиниот амам во Скопје. Автори на изложбата...
хороскоп

Тајните желби на хороскопските знаци: Јарецот сака успех по секоја цена!

Ако не сака да ви каже, тоа може да го откриете според хороскопот. Овен Тој сака секогаш да биде прв во сè, да победува и да ги води другите. Овенот сака да биде лидер во тимот, да го има главниот збор во...
podocnjaci-soda-bikarbona1

Ослободете се од подочници со сода бикарбона

Маската од сода бикарбона е идеална за ослободување од подочниците, темните кругови околу очи и подуените капаци. Потребно ви е:Шолја топол чај од камилица Лажица сода бикарбонаПодготовка: Чајот...
sovrsen-rucek-socna-lazanja-so-pilesko-001-630x396

Сочна лазања со пилешко

Начинот на подготовка е лесен и едноставен, а е вкусот е вистинско уживање: Состојки:700g пилешко бело месо Тесто за лазањи 230g крем сирење 1 коцка пилешка супа ¼ чаша зовриена вода 230g моцарела 700ml сос од...
3-pijalaci-od-koi-ke-se-razubavite-ke-oslabete-i-ke-zableskate-01

3 пијалаци од кои ќе се разубавите, ќе ослабете и ќе заблескате

Во денот ви е потребна енергија која лесно и брзо ќе ја добивате и обновувате. Затоа, најдобар избор ви е некој пијалак кој ќе ве освежи во истиот момент. Веќе добро знаете дека се препорачува наутро...
jabolkov-ocet-nega-na-kozha-02-650x396

Чистете го лицето со јаболков оцет секојдневно

Многумина знаат дека јаболковиот оцет има позитивен ефект на косата, неговата примена е проверено оружје во борбата против артритис и болки во зглобовите, а помалку е познато дека е и одличен сојузник...
donald-tramp-izrael-600x401

Кога ќе прашаат Црногорец кој ќе победи на изборите во Америка (ВИДЕО)

Во САД денеска се одржуваат претседателските избори, на кои 225 милиони Американци со право на глас ќе одлучат меѓу демократскиот кандидат Хилари Клинтон и републиканецот Доналд Трамп. За тоа кој ќе...
53ffdf6907a25-600x453

Анџелина Џоли го задржа правото за целосно старателство над децата

Некогаш најпознатиот холивудски пар изминатите два месеци не престанува да биде тема во медиумите, но сега, по договорот на двете страни, работите би можеле конечно да се смират. Анџелина Џоли постигна...
niche-vasilev

Монографија за сликарството на Ниче Василев

Во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ од Скопје, утре во 13 часот ќе биде промовирана Монографијата  за сликарството на Ниче Василев, издание на Остен. За цртежите, сликите и графиките...
baba-650x396

Осум работи кои мажот не ги поднесува кај вашата мајка

Роднинските врски се често една многу комплицирана работа за која воопшто немате поим што е, пред да основате сопствено семејство. А, тука секако се познатите односи снаа-свекрва и зет-тешта. Она што...
biber

Бибер измешан во вода спречува многу болести

Се консумирал во древна Индија и познато е дека помага во изградбата на силен имунитет. Така лечи и болести како дијабетесот, и според некои истражувања има моќ да го излечи и ракот. Како да подготвите...
cvrsta-kosa-650x396

До сјајна и бујна коса со само една состојка!

Овој метод делува на надворешниот изглед на косата па ефектот е видлив уште по првата примена. Денес жените имаат на располагање богата палета средства за нега на косата. И покрај тоа, тие не престануваат...
tiramisu-650x396

Воздушно тирамису (оригинален рецепт)

Десертот Тирамису е совршен избор за летните денови, затоа што не само што е едноставен за подготовка, туку и нема да морате да пуштате рерна. Потребни состојки:4 жолчки; 100 грама шеќер во прав; 500 грама...
sok-cveklo-650x396

Народен лек за зголемување на хемоглобинот

Од овие состојки ќе добиете 1 литар вкусна и мошне здрава и лековите смеса. Намалувањето на хемоглобинот во крвта, независно од бројот на еритроцити, црвени крвни клетки го намалува капацитетот на крвта...
sveti-dimitrij-f

Православните утре го слават Митровден

Православната црква утре го слави Светиот великомаченик Димитрија, во народот познат како Митровден. Ова празник кој има фиксен датум, секогаш паѓа на 8 ноември. Именден празнуваат: Димитрија, Митре,...

Најчитани вести