среда, 23 август 2017  |  Вести денес: 46

Archive: Магазин Subscribe to Магазин

Палачинки со јаболко и цимет – прсти да излижете!

Доколку сакате да испробате некој нов вид палачинки, одберете го овој рецепт и класичните палачинки „зачинете“ ги со јаболко и цимет. Потребни состојки: ● 2 рендaни јаболки ● 1 јајце ● 3 лажици шеќер ●...

Најдобри оброци по напорниот тренинг

Разликата помеѓу просечниот и напредниот вежбач често може да се објасни со начинот на исхрана. Напредниот вежбач добро знае колку е важен изборот на храната која се конзумира по тренингот, но повеќето...

Добар одмор за безбедно патување

Без разлика дали патувате преку ден или во текот на ноќта, од клучно значење е да бидете добро одморени. Плановите за одмор се при крај и со нетрпение сите го очекуваат летниот одмор поминат на некоја...

Во Тексас се враќа ќотекот како казнена мерка за учениците

Три училишта во американската држава Тексас се согласија повторно да воведат удирање со дрвена прачка како казнена мерка за несоодветно однесување на ученици. Персоналот во тие училишта, во кои се...

Новиот Џејмс Бонд во кината во 2019-та

Новиот, 25-ти филм за тајниот агент 007 во службата на Нејзиното ВисочествоЏејмс Бонд, ќе се појави во кината во 20189 година, пишува магазинот Variety кој се повикува на објавата на студијата „Metro-Goldwyn-Mayer“ и...

Промоција на романот „Земјотрес, 5:17“ од Владимир Плавевски

Денеска во 20 часот во Музејот на Град Скопје во рамките на манифестацијата Скопско културно лето, што го организира Дирекцијата за култура и уметност од Скопје, ќе се одржи промоција на романот на Владимир...

Велешкиот театар гостува во Мала Преспа, Албанија

На 28 и 29 јули, со претставите „Театар љубов моја” и „Синиот портокал”, Театар „Џинот” Велес ќе настапи на 10-тото издание на Македонското културно лето во Мала Преспа, Албанија, во организација...

Дете од Јужна Африка излечено од ХИВ

Деветгодишно дете заразено од вирусот ХИВ при раѓањето ги минало поголемиот дел до својот живот без потреба од лекување, објавија јужноафриканските лекари. На детето, чијшто идентитет е заштитен,набрзо...

Петти фестивал за процесирање култура во Струга „ДримON“

Со дваесеттина настани, преку 40 учесници и петдневна програма со мото „Градиме нови генерации“, петтото издание на Фестивалот за процесирање култура „ДримON“ ќе се одржи од 26 до 30 јули во Струга, во...

Електронските цигари се поштетни од обичните?!

Електронските цигари се рекламираат како поздрави од „обичните“, но неодамнешно истражување сугерира дека луѓето кои ги користат вдишуваат многу поопасни хемикалии. Луѓето кои пушат електронски...

Неизлечливи болести на славните: Кардашијан има псоријаза, Бекам Туреров синдром

Навидум совршени и беспрекорни, но , ни скапата облека и шминката не можат да ги скријата делата на природата. Иако се богати и славни, неколку ѕвезди патат од болести з акои нема лек, туку само третмани...

Колку кофеин има во кафето, чајот, чипсот, бонбоните?

Одамна е познато дека кофеинот е еден вид на дрога, кој што го стимулира централниот нервен систем, кој што секоја година се троши во големи количини ширум светот. Освен во кафето го има и во чајот, енергетските...

Што е вашата свекрва во хороскоп? Ако е Лав, слободно заплачете…

Од мила и пријатна личност, која постојано ви се обраќа со насмевка, одеднаш таа жена која го родила вашиот прекрасен сопруга се претвора во „мало чудовиште“. Таа неменлива, често и клучна „состојка“...

„Охридско лето“: Концерти на саксофон квартетот „Сигнум“ и на „Гоце Стефкоски – Септет“

Со концертите на германскиот саксофон квартет „Сигнум“ во црквата „Света Софија“ и на „Гоце Стефкоски септетот“ на сцената Долни Сарај продолжува музичката програма на фестивалот „Охридско лето“. „Сигнум“...

Британски нуркачи пронајдоа четири тона нацистичко злато

Британски нуркачи принашле на потонат германски товарен брод од Втората светска војна сандак со злато, за коешто се верува дека им припаѓало на нацистите. Компанијата „Advanced Marine Services“ нашла четири...

Најчитани вести