недела, 25 јуни 2017  |  Вести денес: 14

Archive: Сите - Македонија Subscribe to Сите - Македонија

vmro-dpmne-5

ВМРО-ДПМНЕ го честита по повод празникот Рамазан Бајрам

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ на поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, Реис Ул Улема Хаџи, Сулејман Ефенди Реџепи, на членовите на Ријасетот...
ivanov-9

Иванов упати честитка по повод Рамазан Бајрам

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис–ул–улема...
manevski

Михајло Маневски: Ова ли е враќање на животот на самонаречената реформска Влада?

Праските од Росоман се истураат на патиштата и скапуваат на нивите. Владата удри по грбот на земјоделците и од нивната пот ќе се богатат преработувачите и “корнишон” фирмите од Струмица со откуп на...
boris-trajkovski

Одбележување 61 година од раѓањето на Борис Трајковски

Денеска се навршуваат 61 година од раѓањето на трагично загинатиот претседател на Република Македонија, Борис Трајковски. По тој повод, на гробот на претседателот Трајковски во Алејата на великаните...
fnewsmanagement

Препораки до граѓаните за заштита од високите температури

До граѓаните се препорачува за време на овие многу топли денови да се остане во затворени простории главно климатизсирани, а кога е потребно да бидат надвор за овој временски период, да најдат можност...

Честитка по повод Рамазан Бајрам од директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи

Директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска упати честитка до реис ул улема хаџи сулејман ефенди Реџепи по повод по повод празникот Рамазан Бајрам. „Дозволете...
REUTERS/Florion Goga

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска...
vmro dpmne zgrada

ВМРО-ДПМНЕ: Заев крие од граѓаните што договарал во Софија

Премиерот Зоран Заев во предизборниот период ветуваше јавни дебати за секое позначајно прашање, како граѓаните би кажале што и како мислат, за сега да склучува меѓународни договори од витално значење...
iftar-04

Честитка од Груевски по повод празникот Рамазан Бајрам

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски испрати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија реис ул улема хаџи сулејман ефенди Реџепи по повод празникот Рамазан...
delnana

ПУИГ ја осуди „несеќната и неточна“ изјава на Рашковски

Ја осудуваме несреќно дадената изјава на Генералниот секретар на Владата на Република Македонија, укажувајќи дека изнесените факти во врска со подготовките за одржувањето на Супер купот 2017 на Арената...
zgrada-na-fudbalot-ffm-skopje

ФФМ му одговори на Рашковски во врска со билетите и организацијата на Супер купот

УЕФА е единствен организатор на натпреварот и единствено Европската куќа на фудбалот одлучува за начинот, распределбата и дистрибуцијата на билетите. Ние како федерација немаме каква и да поврзаност...
pandov

Пандов: Заев прифаќа понижувања на македонскиот народ

Добро е да се потпише договор за добрососедските односи, но барањата коишто Бугарија ги има во тој договор ги погодуваат најчуствителните национални интереси на Република Македонија и на Македонците...
tribina-zbir-640x480

Македонски историчари: Градењето на заедничка историја со Бугарија значи погазување на жртвите и сквернавење на Илинден

Македонско-бугарските односи и ставовите на видни македонски историчари. Дали градење заедничка историја значи бришење на македонскиот идентитет? На оваа тема се дебатираше денеска на трибината организирана...
zbir-640x388

Панел дискусија на ВМРО-ДПМНЕ за заштита на животната средина

На панел дискусијата на ВМРО-ДПМНЕ Марјан Додовски изјави дека ВМРО-ДПМНЕ е најдобро организиран политички субјект кој дава решенија и предлози за решавање на проблемите на граѓаните. Истакна дека...
1 2 3 3.053

Најчитани вести