четврток, 25 мај 2017  |  Вести денес: 1

Archive: Сите - Македонија Subscribe to Сите - Македонија

gruevskiii-1-640x448

Груевски: Не планирам да се повлечам од лидерската позиција

Не планирам да се повлечам од лидерската позиција. Ние на последните избори победивме и освоивме најмногу гласови во Македонија и имам долг кон сите граѓани што не поддржаа и што гласаа за нас да продолжиме...
gruevski

Потпишан договорт за градба на Драмскиот театар во Скопје

Договорот за изградба на Драмскиот театар во Скопје е потпишан и се очекува за 10-тина дена да почнат градежните работи. Градбата ќе чини околу 10, 2 милиони евра, а треба да биде завршена за најдоцна три...
рим

Македонска делегација на молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

Во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денеска во Рим ја предводеше државно – црковната делегација...
заев

Како мандатар, Заев нема право да ги претставува интересите на Македонија во ЕУ

„Ниту една земја не испраќа мандатари на официјални средби во Брисел. Очигледно дека Македонија продолжува да биде опитен глушец на ЕУ во делот на кршењето на правото и универзалните вредности врз...
gruevski-ohrid-bolnica-640x480

Привршува реконструкцијата на охридската болница „Св.Еразмо“

Реконструкцијата на охридската болница „Св. Еразмо“ се очекува да заврши до септември годинава. На истата интензивно се работи повеќе од една година, а за четири месеци ќе биде завршена. Увид во градежните...
ivanov-putin11-640x479

Иванов – Путин: Да продолжи позитивниот тренд на македонско-руските односи

Македонија има јасни стратешки определби и опстојува на нив, несакајќи да наштети никому, води политика на отвореност, негува добронамерни односи на пријателство, соработка и меѓусебна почит. Ова...
tunel-ki-oh111-640x480

Груевски на увид во изградба на автопатот Кичево-Охрид

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски денес извршија увид во градежните работи за изградба на автопатот Кичево-Охрид. Во моментов градежните...
Федерика-Могерини

Могерини: Вечерашниот состанок со премиерите и определениот за премиер од Балканот е како да работат подобро заедно

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, денеска на прес-конференција во Брисел ја најави вечерашната неформална средба со, како што самата...
efsyn

Грците и СДСМ против Скопје 2014 та: Објектите да се урнат и фрлат на отпад

Дел од грчките медиуми периодов интензивно го напаѓаат проектот Скопје 2014 та, заедно со дел од членството на СДСМ кое што се погласно бара уривање на спомениците и зградите поставени во негови рамки. Како...
vlada

Владата одржа седница во новата сала (ФОТO+ВИДЕО)

Во Владата вчера официјално беа отворени вратите на новата сала за седници. Претседателот на Владата и министрите вчера ја одржаа седницата во новата сала.
ivanov-putin11-640x479

Путин: Политичката ситуација во Македонија да се развива согласно Уставот

Со особено внимание следиме сé што се случува во вашата земја. Посакуваме внатреполитичката ситуација во Македонија да се развива согласно Уставот и демократските принципи. Уверен сум дека вашето...
poлliciska lenta

Скопјанец ја грабнал и претепал поранешната девојка

Жител на скопското село Студеничани во вторникот доцна попладнето ја грабнал и физички ја малтерирал својата поранешна девојка која се здобила со повреди, а причина за нападот најверојатно била прекинатата...
arben-taravari-640x359

Таравари: Заев прифати двојазичноста да биде експресна

Генералниот секретар на Движењето за реформи во ДПА, Арбен Таравари во гостувањето во емисијата „Програм 200“ на Алсат-М телевизија истакна дека од лидерот на СДСМ Зоран Заев побарале двојазичноста...
Emil_Dimitriev

Димитриев: Делото на светите Кирил и Методиј е непроценливото богатство на македонскиот народ

Историското наследство и делото кое зад себе го имаат оставено светите Кирил и Методиј е едно од најзначајните богатства на нашата држава и македонскиот народ. Големината и богатството на еден народ,...
1 2 3 3.009

Најчитани вести