среда, 30 ноември 2016  |  Вести денес: 0

Archive: Економија Subscribe to Економија

bogov

Богов: Минатата година инвестициската активност трпеше поради политичката неизвесност

Гувернерот на НБРМ Димитар Богов во интервју за Сител телевизија истакна дека политичката криза која беше креирана минатата година од страна на СДСМ и Зоран Заев имала реални импликации врз економијата. Економската...
На повидок нови банкноти од 200 и 2.000 денари

На повидок нови банкноти од 200 и 2.000 денари

Со новите банкноти од 200 и 2.000 денари ќе се плаќа кон крајот на годинава или евентуално на почетокот на 2017-та – соопштуваат од Народната Банка, пренесува Алфа.Подготовките за издавање на парите се уште...
Дебата на Правен факултет за креирање нови работни места

Дебата на Правен факултет за креирање нови работни места

Австрискиот економски центар од Виена и Правниот факултет „Јустинијан Први“ од Скопје денеска организираат дебата на тема „Креирање нови работни места и поттикнување претприемништво преку концептот...
kandidati-za-rabota1

Ова се најбараните професии во моментов во Македонија

Кои се најбараните професии во моментов во Македонија? Според податоците од Агенцијата за вработување на Република Македонија во моментов има над 8.000 слободни работни места на пазарот на труд. Кои...
investiciski bran

За три месеци најавени 16 инвестиции кои ќе вработат над 6.200 лица

Продолжува инвестицискиот бум во Македонија. Само во изминативе три месеци има нови 16 странски инвестиции, пишува „Курир“. Порталот потсетува дека досега официјално беа најавени 13 нови, а се очекува...
Зголемен бројот на вработени во индустријата

Во февруари раст на индустриското производство за 15,2 проценти

Индустриското производство во февруари е зголемено за 15,2 проценти во споредба со истиот месец минатата година, објави денеска Државниот завод за статистика.Пораст од 7,9 проценти е забележан во секторот...
investiciski bran

„Имрџинг Јуроп“: Политичките превирања во Македонија не ги обесхрабрија странските инвеститори

Политичките превирања во Македонија не ги обесхрабрија странските инвеститори. Британскиот портал „Имрџинг Јуроп“ објави анализа за економскиот развој на Македонија. Порталот, кој се занимава со...
policaec-tepacka-aerodrom

Извонреден напредок во авиосообраќајот

Политиката на субвенционирање на авиосообраќајот, како и влезот на инвеститорот ТАВ во Македонија, направија бум во авиобизнисот, како во земјава, така и во регионот, пишува Лидер. Ако пред десетина...
Цената на златото падна за 0,7 отсто

Цената на златото падна за 0,7 отсто

Цената на златото падна на најниско ниво за повеќе од месец, бидејќи закрепнувањето на американскиот долар му штети на привлечноста на овој благороден метал, пишува Блумберг. Според податоците на њујоршката...
јагнешко

Заврши извозниот шпиц на јагнешкото месо

Поради ниските откупни цени на јагнешко месо, пласманот е помал од лани. Сточарите се решија да ги задржат женските јагниња, објави МРТ.Потфрли извозот за католички Велигден. Трговците понудија пониска...
Слободните зони ја изменија македонската економија

Слободните зони ја изменија македонската економија

Концептот на слободни економски зони целосно ја промени македонската економија. Од година во година се зголемува и извозот од зоните и вкупниот извоз од државава, се пегла трговскиот баланс, се отвораат...
До крајот на 2016. во зоните ќе бидат вработени 7.100 лица

До крајот на 2016. во зоните ќе бидат вработени 7.100 лица

Над 5.000 нови вработени и значајно зголемување на извозот на државата се клучни придобивки од отворените 14 технолошко-индустриски развојни зони. Надлежните, но и економските познавачи се категорични...
Кампањите на ЕВН за енергетска ефикасност вродуваат со плод

Кампањите на ЕВН за енергетска ефикасност вродуваат со плод

Најновите иновативни техники и методи за заштеда,  но и промената на секојдневните навики се првиот чекор за енергетска ефикасност. Граѓаните се информираат преку кампањите, едукативниот серијал...
japonija-zname

Јапонија ќе подарува пари за да ја зголеми потрошувачката

Следејќи го примерот на Финска, Канада и Холандија, јапонската влада ја разгледува можноста да дава парични ваучери на младите луѓе, пишува „Раша Тудеј“ повикувајќи се на Шангај Дејли. Токио планира...
tim-investicii-delev

Странските инвестиции носат повеќекратен бенефит за економијата

Континуираниот влез на странски инвестиции на македонскиот пазар носи повеќекратен бенефит за стопанството. Статистиката потврдува дека во влезот на директните странски инвестиции се влијае врз...

Најчитани вести