вторник, 29 ноември 2016  |  Вести денес: 53

Archive: Економија Subscribe to Економија

enuygunihtiyackredisiocak2015

Важна вест за сите кои имаат кредит во банка

Попрецизно одредување на каматните стапки на кредитите и на депозитите што банките им ги нудат на граѓаните и на фирмите ќе гарантира новиот Закон за облигациони односи чии измени веќе се подготвуваат.Од...
132797849

Политичката криза и поплавите го намалија растот на БДП за годинава

Политичката криза и поплавите влијаеја за македонската економија да има намален раст на Бруто-домашниот производ (БДП) за оваа година и наместо предвидените 3,7 проценти, ќе изнесува 2,1 отсто, објави...
rakija

Македонската ракија најатрактивна за рускиот пазар

Македонската ракија, млечните производи и конзервната индустрија се најатрактивни за рускиот пазар, но и туризмот, заедно со гастрономијата, е меѓу потенцијалните сектори кои може да ја унапредат...
dsc09573

Соработка на Македонско-руската стопанска комора со „Македонски дом“ од Москва

Македонско-руската стопанска комора  и  „Македонски дом“, деловен субјект од  Руската Федерација  денеска во Скопје потпишаа Договор за соработка. На документот своите  потписите ги ставија Ѓорѓи...
spilje

„Шпилје“ и „Глобочица“ го исполнија годишниот производствен план

Хидроелектраните „Шпилје“ и „Глобочица“ кои се дел од Црнодримскиот слив предвреме го исполнија годишниот план на производство. Според надлежните, турбините на двете електрани во периодот јануари-окртомври...
arena-filip-vtori-615x400

Националната арена „Филип II“ се ребрендира во „Телеком Арена“

Македонски Телеком склучи договор за деловна соработка со Акционерското друшво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор. Согласно Договорот, Националната арена „Филип II“ ќе се ребрендира...
izvoz-vo-rusija-via-srbija-173204

Раст на извозот од 6,3 проценти

Од почетокот на годинава заклучно со септември извозот на стоки од Македонија бележи раст од 6,3 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Според објавените податоци, вредноста на извозот...
dolg

„Економист“: Македонија е ниско задолжена земја

Македонија се најде на листата на земји со низок јавен долг, која што ја подготви влијателниот економски магазин „Економист“. На т.н. часовник за глобален јавен долг на интернет страницата на „Економист“,...
viktor-mizo

Мизо: Македонија е најдобро рангирана во процесот на отпочнување на бизнис

Оваа листа е анализа која излегува секоја година пред крајот на октомври каде што Светската банка ги рангира 189-те држави во светот според 10 различни параметри и на кој начин во секоја земја се вршат...
aleksandar-dukovski_9-620x330

Директорот на Агенцијата за eнергетика избран за претседател на група експерти за енергетска ефикасност при ОН

  На седмиот Меѓународен форум за енергетика за одржлив развој , коj од 18-ти до 21-ви октомври се одржа во Баку, Азербејџан, директорот на Агенцијата за енергетика на Република Македонија Александар...
struja2-630x289

Во август 67 проценти од потрошената струја e од домашни извори

Македонија во август потрошила вкупно 553.525 мегават часови електрична енергија, 3.328 милиони нормални метри кубни природен гас, 424.537 тони јаглен и 121.903 тони нафтени продукти.Како што објави Државниот...
55

Зголемени, растечки и гарантирани каматни стапки за денарски депозити на 12, 24 и 36 месеци

Традиционално во октомври, месецот на штедење, Охридска банка Сосиете Женерал подготви атрактивна понуда за своите клиенти кои сакаат да штедат во денари. Имено, од денеска па се до 26-ти ноември 2016 г.,...
bunardzik-500

Странските инвеститори кои отвориле фабрики во Македонија најавуваат нови вложувања и работни места

Странските компании се задоволни од економскиот клима и условите за бизнис во земјава, со оглед дека голем број од нив веќе отвориле втори или трети капацитети, а ваквиот тренд продолжува. Италијанската...
133391255

Анкета: Странските инвеститори задоволни од бизнис и инвестициските политики

 Бизнис и инвестициските политики на Владата се поставени на стабилни основи, а странските вложувачи се задоволни од условите за водење бизнис и инвестирање. Како најповолни ги посочуваат ниските...
Stranski Investicii

Новите странски инвестиции егзистенција за над 2.000 македонски семејства

Изминативе неколку денови беа најавени три нови инвестиции, кои ќе отворат повеќе од 2.600 нови работни места во земјава. Станува збор за фирмата „СТС Текстил“, која ќе инвестира во Велес и ќе отвори...

Најчитани вести