недела, 25 јуни 2017  |  Вести денес: 18

Archive: Економија Subscribe to Економија

фатос

Министерот Бектеши се сретна со албанскиот амбасадор Фатос Река

Министерот за економија, Крешник Бектеши денеска беше домаќин на работната средба со амбасадорот на Албанија во Република Македонија, Фатос Река. Министерот Бектеши ја пофали одличната соработка...
turisti

Во април за 18,4 проценти зголемен бројот на туристи во Македонија

Бројот на туристите во април годинава во Македонија изнесува 68.047, а на ноќевањата 140.081, што во однос на април лани е зголемување за 18,4 проценти, односно за 18,6 проценти, објави денеска Државниот завод...
turisti

Во април за 18,4 отсто зголемен бројот на туристи во Македонија

Бројот на туристите во април годинава во Македонија изнесува 68.047, а на ноќевањата 140.081, што во однос на април лани е зголемување за 18,4 проценти, односно за 18,6 отсто, објави во понеделникот Државниот завод...
nafta_goriva

Добра вест: Поевтинуваат горивата

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари, а цената на дизел горвата се намалува за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување...
nbrm-1

Македонија за првпат ќе добие пластични банкноти

Народната банка на Македонија објави оглас за доделување на договор за јавна набавка на книжни пари изработени од полимер. Според огласот објавен на Електронскиот систем за јавни набавки се работи...
hristijan mickovski

Мицковски: Невработеноста падна на рекордно најниско ниво, ВМРО-ДПМНЕ е горда на најновите податоци од ДЗС

Невработеноста падна на рекордно најниско ниво и сега изнесува 22,9 отсто, што е резултат кој директно влијае на стандардот на граѓаните и постигнување од кое сите имаат корист, истакна на денешната...
gruevski intervju

Груевски: Потврдени резултатите од нашата напорна работа, невработеноста падна на рекордно најниски 22,9 отсто

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се огласи на социјалната мрежа Фејсбук по најновите податоци од Државниот завод за статистика кои покажуваат дека историски пад на невработеноста во Република...
zavod za vrabotuvanje

Стапката на невработеност во првиот квартал 22,9 отсто

Во првото тримесечје од 2017 година, активното население во Република Македонија брои 952.644 лица од кои вработени се 734.043, а 218.601 се невработени, соопшти Државниот завод за статистика (ДЗС). Стапката на активност...
tevdovski

Јавна бламажа на новиот министер за финансии Тевдовски

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, во своето гостување во емисијата „Отворено“ на 24 Телевизија, на многуте логични прашања поставени од гостите, водителот и публиката, сепак не успеа да даде...
LOGO-EN

„Актор“ СА: Немаме сознание за постоење кривично гонење за проектот „Изградба на нова автопатска делница Демир Капија – Смоквица, како дел од Паневропскиот Коридор 10“

Компанијата „Актор С.А.“ од Грција нема сознание за постоење кривично гонење во врска со договорот за проектот „Изградба на нова автопатска делница Демир Капија – Смоквица, како дел од Паневропскиот...
zaev2

Нереалните ветувања за зголемување на просечната плата може да имаат контра ефект и да доведат до отпуштања

Повисока минимална и просечна плата – вети Владата на СДСМ. Во програмата е наведено дека годишно ќе се вработуваат по 16 илјади луѓе во приватниот сектор (вкупно 64 илјади луѓе за целиот мандат), дека...
Photo - EU-Western Balkans Investment Climate Forum 8.6.2017

Хан и Арсовска со приоритети во структурните реформи до интеграција во Унијата

Европскиот комесар за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, претседателот на Сојуз на стопански комори на Македонија(ССК), Данела Арсовска и министерот за економија на Албанија, Милва Економи...
katastar

Македонија домаќин на 10-та Регионална конференција за катастар

Десетта Регионална конференција за катастар и инфраструктура на просторни податоци ќе се одржи денеска во Скопје. На конференцијата е најавено обраќање на директори на катастрите на Македонија, Словенија,...
minovski

Миновски: Не се точни тврдењата на Заев дека буџетот е празен

Бев зачуден од изјавата на Заев пред се од информациите кои што беа пласирани, постои една недоследност и нелогичност во неговата изјава, а доколку во буџетот се затекнати 6 милиони евра во тој случај...
foto 2 07.02.2017

Бектеши: Еднакви услови за домашните и странските компании

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска одржа работна средба со г.Пинто Рикардо тим лидер на проектот за ревизија на индустриската политика 2009-2020 година во Македонија. На средбата министерот...

Најчитани вести