вторник, 6 декември 2016  |  Вести денес: 0

Archive: Економија Subscribe to Економија

aleksandar-dukovski_9-620x330

Директорот на Агенцијата за eнергетика избран за претседател на група експерти за енергетска ефикасност при ОН

  На седмиот Меѓународен форум за енергетика за одржлив развој , коj од 18-ти до 21-ви октомври се одржа во Баку, Азербејџан, директорот на Агенцијата за енергетика на Република Македонија Александар...
struja2-630x289

Во август 67 проценти од потрошената струја e од домашни извори

Македонија во август потрошила вкупно 553.525 мегават часови електрична енергија, 3.328 милиони нормални метри кубни природен гас, 424.537 тони јаглен и 121.903 тони нафтени продукти.Како што објави Државниот...
55

Зголемени, растечки и гарантирани каматни стапки за денарски депозити на 12, 24 и 36 месеци

Традиционално во октомври, месецот на штедење, Охридска банка Сосиете Женерал подготви атрактивна понуда за своите клиенти кои сакаат да штедат во денари. Имено, од денеска па се до 26-ти ноември 2016 г.,...
bunardzik-500

Странските инвеститори кои отвориле фабрики во Македонија најавуваат нови вложувања и работни места

Странските компании се задоволни од економскиот клима и условите за бизнис во земјава, со оглед дека голем број од нив веќе отвориле втори или трети капацитети, а ваквиот тренд продолжува. Италијанската...
133391255

Анкета: Странските инвеститори задоволни од бизнис и инвестициските политики

 Бизнис и инвестициските политики на Владата се поставени на стабилни основи, а странските вложувачи се задоволни од условите за водење бизнис и инвестирање. Како најповолни ги посочуваат ниските...
Stranski Investicii

Новите странски инвестиции егзистенција за над 2.000 македонски семејства

Изминативе неколку денови беа најавени три нови инвестиции, кои ќе отворат повеќе од 2.600 нови работни места во земјава. Станува збор за фирмата „СТС Текстил“, која ќе инвестира во Велес и ќе отвори...
ујп

УЈП ја објави листата на должници

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.10/2016 за долгови доспеани до 30.06.2016 и неплатени до 30.09.2016 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително...
mkd-287937

Регулаторите на пазарите на хартии од вредност потпишаа Декларација за соработка

Регулаторите на пазарите на хартии од вредност од Македонија, Словенија, Србија, Хрватска, Црна Гора, Република Српска, Федерацијата на Босна и Херцеговина и Дистрикт Брчко, денеска во Љубљана потпишаа...
gruevski-arm2

Груевски: Инвестираме шест милиони евра повеќе во локални патишта

Шест милиони евра повеќе годинава се инвестираат во реконструкција или изградба на локални патишта. Според претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски овие средства приоритетно ќе бидат инвестирани...
vmro-dpmne-tranzicija

ВМРО-ДПМНЕ ги исправа грешките од транзицијата

Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ги исправа грешките на СДСМ од времето на транзицијата. Ако тогаш се затвораа фабрики и се бркаа работници на улица, сега се рестартираат запуштените капацитети, се...
sts tekstajl

ДОГОВОРОТ ПОТПИШАН: СТС Текстајл ќе инвестира 4 милиони евра во Велес

Четири милиони евра изнесува сума која за почеток ќе ја инвестира германската компанија СТС Текстајл во отворање на свои погони во Македонија. Компанијата, која денеска потпиша договор со македонската...
атина

Груевски: СТС Текстајл инвестира во Велес, 1000 нови работни места

Германската компанија „СТС Текстајл“, која што денеска потпишува договор со македонска Владата планира инвестиција во Велес и отворање на 1.000 работни места. Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски...
tim-investicii-delev

НОВА ИНВЕСТИЦИЈА: Владата потпишува договор со „СТС Текстајл“

Во Клубот на пратениците во Скопје денеска ќе биде потпишан договор за инвестиција со германската компанија „СТС Текстајлс“. На потпишувањето на договорот најавено е присуство на претставници од...
minoski-vasington-640x360

Економските политики во фокусот на средбите на Миноски во Вашингтон

Економските политики кои ги спроведува македонската Владата, како и идните проекти коишто ќе бидат усогласени со целите кои што ги поставуваат Светска банка и Меѓународниот монетарен фонд во фокусот...
gruevski-muzej-2

Груевски најавува три нови инвестиции

Битола, Велес и Охрид наскоро ќе добијат нови индустриски капацитети. Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски најави дека во овие три града наскоро ќе пристигнат нови инвеститори кои планираат отворање...