вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 25

Archive: Економија Subscribe to Економија

Анѓушев: Владата ќе ги испочитува договорите со сите инвеститори

Договорите на сите инвеститори кои веќе инвестирале во бесцаринските и индустриските зони и користат државни субвенции ќе бидат испочитувани од страна на Владата во потполност, најави денеска вицепремиерот...

Кои се бенефитите од измените на Законот за извршување предложен од Коалицијата „За подобра Македонија“

Во Собранието на Република Македонија од страна на Коалицијата „За подобра Македонија“ односно од пратеникот Панчо Минов е поднесен Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за извршување. Наплатата...

Во октомври Скопје ќе биде центарот на бизнис настаните во ЈИЕ

На 16 и 17 октомври Скопје ќе биде центарот на бизнис случувањата од ЈИЕ регионот и домаќин на шестиот по ред годишен САМИТ100 за бизнис лидери од Југоисточна Европа, со примарна цел да се изнајдат конкретни...

Прилеп дестинација погодна за инвестирање

Градоначалникот Марјан Ристески заедно со претставници од Локалната самоуправа, ја посетија индустриската зона „Прилеп 1“ каде се гради на големо, а локалната самоуправа веќе инфраструктурно го...

Во мај 66,7 отсто од потрошената струја од домашно производство

Македонија во мај годинава вкупно потрошила 549.074 мегават часови електрична енергија, 4.120 милиони нормални метри кубни природен гас, 442.930 тони јаглен и 85.513 тони нафтени продукти. Според податоците на...

Нови модерни системи за санитарна топла вода и подно греење за поголемо искористување и заштеда на енергија

„Дистрибуција на топлина Балкан енерџи“ и „Голден Арт“ се во реализација на пилот проект за вградување на комбиниран систем за обезбедување санитарна топла вода во колективни станбени згради во...

Шапуриќ и евроамбасадорот Жбогар: Поздравена поддршката за домашните претпријатија

Зоран Шапуриќ, министер без ресор во Владата на Република Македонија, задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија денеска оствари средба со шефот на делегацијата...

ССМ: Бараме зголемување на платите од 5 отсто

Сојузот на синдикатите на Македонија бара зголемување на платата во јавниот сектор за 5 проценти. На седницата на комисијата за труд и социјална политика на која се одржа Јавна расправа на тема Предлог...

Стопанска комора: МВР да се вклучи во надминувањето на проблемот со дивите пазарџии

Министерството за внатрешни, покрај пазарната и комуналната инспекција, да се вклучи во решавањето на проблемот со дивите пазарџии кои на улица, од камиони, продаваат сезонско овошје и зеленчук, бара...

Поскапува бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од полноќ поскапува за 0,50 денари по литар, а цените на  ЕУРОСУПЕР БС-98 и на дизел горивата остануваат исти, одлучи денеска Регулаторнста комисија за енергетика. Новата цена на...

Реакција на МЕПСО: Редовно и навремено ги сервисираме своите финански обврски

Во интерес на целосно и објективно информирање на јавноста сакаме да потенцираме дека МЕПСО нема заостанати неплатени обврски и дека во јавноста беа пласирани податоци за обврски за кои се водат судски...

ВМРО-ДПМНЕ: Откако СДСМ дојде на власт рапидно растат долговите на Македонија

Владата на СДСМ лажејќи го народот ја задолжува државата со енормни суми и за помалку од два месеца антиреформската влада на СДСМ успеа државата да ја задолжи за 70-ина милиони евра, се наведува во соопштението...

Заев промовираше зделка каде постои сомнеж за голем криминал (ФОТО и ВИДЕО)

Зад приказната која се продава во јавноста како македонска компанија со само 20 вработени успеала да произведе 5 автобуси за извоз во Казахстан се крие сомнеж за огромен скандал. На промоцијата сопственикот...

Затуроска: СДСМ манипулира со наводен скриен дог во кој пресметува долгови на локални самоуправи

Министерот Драган Тевдовски, владата на СДСМ и премиерот Зоран Заев секојдневно тонат во своите лаги сакајќи да ја оправдаат својата лага дека владата на ВМРО-ДПМНЕ наводно оставила наводен скриен...

Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: На површина излезе лажната грижа на СДСМ за граѓаните

На вчерашната седница на Комисијата за финансирање и Буџет, пратениците на СДСМ ги одбија своите амандмани кои ги предлагаа пред само години или две, а со кои лажно се претставуваа пред граѓаните дека...

Најчитани вести