вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 25

Archive: Економија Subscribe to Економија

ВМРО-ДПМНЕ: Тевдовски претставува елементарна непогода за македонската економија

Министерот за финансии Драган Тевдовски со своето незнаење и конфузност претставува елементарна непогода и ризик за економијата на земјата, продолжувајќи бесрамно да ги задолжува граѓаните на Република...

Солидарност меѓу земјоделците во маката

По барање на земјоделци од општината Новаци тие се собраа во петокот за да им дадат поддршка на своите „браќа по маки“, земјоделците од Свети Николе кои искажаа повеќе проблеми околу прашањето со извршувањето...

Стаменковска: Заев од Буџетот ќе го финансира партизирањето на државата

Стотици милиони денари од Буџетот секоја година наместо да се трошат за нови училишта, болници и спортски игралишта, ќе се трошат за партиските вработувања на Зоран Заев, и сѐ побрутално го спроведува...

Средба Бектеши-Ромео: Самитот во Трст е добар исчекор во економското поврзување на земјите од Западен Балкан

Министерот за економија Крешник Бектеши се сретна во петокот со амбасадорот на Република Италија во Македонија, Карло Ромео. Министерот Бектеши истакна дека Италија е важен трговски партнер на Република...

Мицевски: СДСМ го крати буџетот за земјоделците за да финансира замајување на јавноста

Лицемерието на СДСМ на свој грб најмногу го почувствуваа земјоделците. Тие секојдневно се соочуваат со проблемите за кои новата влада нема абер да ги решава. Дополнително тие со ребалансот на буџетот...

Богов: Инвестицискиот рејтинг и кредитирањето ќе се зголемат ако се намали политичката неизвесност

Инвестицискиот рејтинг на Македонија може да се зголеми само ако се намалат политичкиот ризик во државата и неизвесноста околу процесот на нејзиното евроинтегрирање, истакна денеска гувернерот Димитар...

Тевдовски: Скриените неплатени обврски на државата се 363 милиони евра

Вкупно 360 милиони евра се неплатените обврски на државните институции заклучно со 31 мај 2017 година, соопшти денеска министерот за финансии Драган Тевдовски. Тој посочи дека најголеми се обврските кај...

Заев: Со ребалансот на Буџетот ќе обезбедиме еднакви услови за домашните и за странските компании

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со Заменик претседателот на владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, и министрите...

Костадиновски: СДСМ уште еднаш покажа дека не се грижи за земјоделците и дека нема намера да ги решава нивните проблеми

Лицемерниот и понижувачки однос на СДС кон земјоделците продолжува. Изминативе речиси 2 месеци СДС уште еднаш покажа дека не се грижи за земјоделците и дека нема намера да ги решава проблемите во земјоделието,...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ само по основ на аукции за ДХВ се задолжи 70 милиони евра

Досега Владата на СДСМ само по основ на аукциите со државни хартии од вредност (ДХВ) се задолжи 70-ина милиони евра, а министерството за финансии во штурото соопштение вели дека новиот долг ќе го користи...

Заев очекува долг на државата до 700 милиони евра

Премиерот Зоран Заев изјави во средата дека не очекува долгот на државата кон стопанството не очекува да надмине 700 милиони евра. Премиерот Зоран Заев денеска соопшти дека долгот на државата кон стопанството...

КСС: Царовска ги крши Законот за работни односи и Деловникот за работа на ЕСС

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија денеска потворно остро реагираше на функционирањето на Економско социјалниот совет, чиј претседател е претседател е министерката за труд и социјална...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ својата неспособност и неодговорност ќе ја покриваат со нови долгови за непродуктивни расходи

Владата на Зоран Заев која од позиција на опозиција аукциите на државни хартии од вредност ги сметаше за криминал, денес го искористи истиот начин да ја задолжи државата за дополнителни 10,6 милиони...

Владата ја задолжи државата со 10,6 милиони евра

Министерството за финансии на денешната аукција издаде државни хартии во вредност од 652 милиони денари или 10,6 милиони евра. Сегашните камати за државни хартии од вредност, се движат од 1,45 отсто до 3,8...

Изградбата на автопатот Демир Капија-Смоквица стопирана поради незаинтересираност на Владата (ФОТО)

Поради незаинтересираност на новата влада и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, изградбата на автопатот Демир Капија – Смоквица е стопирана. Иако новиот автопат кој е во должина од 28 километри...

Најчитани вести