недела, 25 јуни 2017  |  Вести денес: 18

Archive: Економија Subscribe to Економија

f5dbf2c2ce8ec21ce67ae22c254e0091_XL

Пивара Скопје: Разочарани сме што Комисијата донела одлука без да ги земе предвид нашите аргументи

Интегрален текст од реакцијата на Пивара Скопје за одлуката на Комисијата за заштита на конкуренцијата:  Пивара Скопје АД денеска беше информирана дека Комисијата за заштита на конкуренцијата донела...
Beer

Скопска пиварница казнета со 5,8 милиони евра, а Прилепска со 2,7 милиони евра

Комисијата за заштита на конкуренцијата (КЗК) им изрече глоба од 5,8 милиони евра на Скопска и од 2,7 милиони евра на Прилепска пиварница зашто ги ограничувале дистрибутерите во одредувањето на продажната...
платааа1

Просечната нето плата во март 22.445 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март 2017, изнесувала 22.445 денари и е за 1,8 отсто повисока во однос на март лани, соопшти Државниот завод за статистика. Ваквото зголемување се должи,...
112659133

Вредноста на биткоинот над 2.000 долари

На почетокот на годината цената на биткоинтот се движеше околу 1.000 долари, за подоцна да забележи раст. Тоа се должи на популарностра на биткоинтот, како и на „легализацијата“ во Јапонија, порастот...
Screenshot_8(3)

Стопанската комора на Македонија и странските инвеститори организираа хуманитарен пикник

На Светскиот ден на културни различности, вчера во Градскиот парк во Скопје, Стопанската комора на Македонија и Советот на странски инвеститори организираа хуманитарен јавен настан со автентични...
soncev

Груевски: Финишира изградбата на патот од Скопје кон Сончев град, идниот месец ќе се пушти во употреба (ФОТО)

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со министерот за траспорт и врски Владо Мисајловски изврши увид во активностите на патот од Скопје кон Сончев град кој кон средината на месец јуни...
izjava-gruevski-1-640x355

Годинава околу 5.500 пензионери ќе ја искористат можноста за бесплатна банско-климатска рекреација

Проектот банско-климатска рекреација е одлично прифатен проект од пензионерите. Оваа година се предвидени околу 5.500 пензионери да заминат на бесплатна банско-климатска рекреација, одговори денес...
133705109

Над 37 илјади пензионери искористиле банско-климатска услуга

Министерот за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими ги посети во саботата пензионерите сместени во „Дебарски Бањи-Цапа“, кои ја користат владината мерка за бесплатна бањско-климатска рекреација. „Во...
kumanovo

Во Куманово вработени 413 лица преку проектот „Македонија вработува 2“

Во кумановскиот Центар за вработување преку проектот  „Македонија вработува 2“ се вработени 413 лица, соопшти раководителот Милорад Тренчевски. Вработени се различни  возрасни категории невработени...
zaev vo sskszm

СКСЗМ го предлага Неби Хоџа за кандидат за вицепремиер за економски прашања во новата влада

Стопанска комора на северозападна Македонија (СКСЗМ) од идната влада ја побара функцијата заменик-премиер од редот на бизнисот и за тоа во саботата го предлаожи Неби Хоџа. СКСЗМ од идната влада ја побара...
gruevski-misajlovski-uvid-640x404

Груевски изврши увид на градежните работи на патниот правец Скопје – Куманово

Деновиве почна реконструкција на патниот правец Скопје – Куманово, додека од Куманово кон Скопје се 98 отсто завршено. За неколку недели ќе биде 100 отсто завршено Куманово – Скопје и ќе биде пуштен во...
gruevski-izjava-1-640x469

Груевски: Во 2006-та од СДСМ наследивме буџет од само 3 млн евра, Владата веднаш беше блокирана поради заостанати долгови

Обвинувањата од страна на СДСМ дека наводно ќе сме им оставеле празен Буџет, имено вистината е сосема различна од тоа, на почетокот од оваа седмица како што слушнавме и во јавноста во буџетот имаше средства...
komisija-za-hartii-od-vrednost

Илија Филиповски успешно го презема „Технокомерц” АД Скопје

Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија (КХВ) на 114-та седница ја прифати понудата за преземање на акции издадени од „Технокомерц” АД Скопје што ја даде лицето Илија Филиповски. Како...
cefdnjscde

„Чагатај кабло“: Во јули ќе почнеме со градба, на почетокот од 2018-та започнуваме со работа

Турската компнија „Чагатај кабло“ којашто инвестира во Македонија, најавува дека нивните погони во земата ќе се простираат на 6.700 квадратни метри, покрај инвестицијата од шест милиони евра и во чијашто...
нафта

Раст на цената на нафтата на светските берзи

Цените на нафтата на светските берзи денеска забележаа раст, во просек за над половина долар, што според експертите, укажува на стабилизација на глобалните пазари по големиот пад на вредноста на акциите...

Најчитани вести