вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 25

Archive: Економија Subscribe to Економија

Мицковски: Ако се либерализира пазарот, граѓаните ќе плаќаат 20 отсто поскапа струја

Секоја одговорна влада како примарна цел го има интересот на граѓаните, вели Христијан Мицковски – директор на ЕЛЕМ во врска со либерализацијата на струја. Според него владата после сите темелни анализи...

Заев на средба со високи претставници на Светска банка: Поддршка на Владата за економски развој на Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик премиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, вчера се сретна...

Бостанџиите незадоволни, најавуваат блокада на патишта

Бостанџиите од југоисточна Македонија најавија дека ќе ги блокираат патиштата поради незаинтересираноста на новата влада и министерот за земјоделие за решавање на ниската откупна цена на бостанот...

Анѓушев на бизнис форум во Трст: Ќе градиме добри односи со соседите

Ќе градиме добри односи со соседите, а со изградба на инфраструктурата ќе докажеме дека сме силно посветени на подобро поврзување на регионот, рече во средата заменик претседателот на Владата задолжен...

НБРМ: Ниските показатели од првиот квартал создаваат ризици за проекцијата на БДП од 2,5 отсто за годинава

Во однос на конкретните економски показатели, по стагнацијата на економската активност во првото тримесечје, високофреквентните показатели за вториот квартал упатуваат на подобрување на состојбата...

НБРМ ја задржа постојната каматна стапка на благајничките записи на 3,2 отсто

Во актуелните услови на домашата економија, а при присуство на одредена неизвесност и ризици, каматната стапка на благајничките записи е задржана на непроменето ниво од 3,25 отсто, известуваат во средата...

Челничката на СКК Арсовска од Трст: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

Претседателката на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска. трета година по Виена и Париз, присуствува на Самитот на земјите од Западен Балкан кој оваа година се одржува во Трст,...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе Предлог-закон за доплна на Законот за водостопанство

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ во вторникот во собраниска процедура поднесуваме Предлог на закон за дополнување на Законот за водостопанство, кој произлезе од постојаните...

Министерот Тевдовски на конференција на ММФ во Дубровник

Министерот за финансии Драган Тевдовски учествува на конференција на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) што се одржува во Дубровник во периодот од 10 до 11 јули. На конференцијата присутни се министри...

Груевски: СДСМ ги намалува капиталните расходи а ги зголемува даноците со што прави катастрофални грешки во економијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во Битола во понеделникот забележа дека со предложениот ребаланс на Буџетот за 2017 година се намалуваат капиталните расходи, односно инвестициите, и оти...

Македонски Телеком наградува двесте корисници со бесплатни летови за двајца

Двесте среќни корисници на Македонски Телеком ќе добијат ваучери за двајца за патување со авион преку авио-операторот Wizz Air. Секој ваучер е со вредност од по 100 евра Право на учество во наградната игра...

Дизелот од полноќ поскапува

Цената на бензините останува иста, а дизел горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување...

Груевски: Приказната на Заев е купи ден продај, и отворање фабрики што ВМРО-ДПМНЕ ги донесе

Нема да се изненадам ако Зоран Заев во вторник се нацрта во Прилеп на камен темелник на нова фабрика којашто ја донесе ВМРО-ДПМНЕ ја донесе, и неговата приказна е купи ден продај, а после повторно Груевски...

Средба на Заев со израелска бизнис делегација

Создадени се услови за унапредување и развој на соработката на полето на економијата меѓу двете земји, констатираше македонскиот премиер Зоран Заев кој во неделата вечерта се сретна со израелска бизнис...

Трипуновски: Владата итно да ги исплати субвенциите на тутунарите, да не ја лаже јавноста дека ги исплатила

Состојбата со субвенциите за тутунот е загрижувачка и поради тоа ВМРО-ДПМНЕ реагира до Министерството за земјоделство и до Владата за итна исплата на субвенциите за тутун, рече во неделата на прес-конференција...

Најчитани вести