среда, 30 ноември 2016  |  Вести денес: 23

Archive: Економија Subscribe to Економија

kapitalni-640x286

Историски највисоко ниво: Капиталните инвестиции за 2016-та четирикратно зголемени во однос на 2006-та

Капиталните инвестиции годинава се на историски највисоко ниво. Ако во 2006 година капиталните инвестиции изнесувале 156 милиони евра, за 2016 година е проектирано тие да изнесуваат 568 милиони евра, или...
Сите оние планови кои се зацртани од страна на институциите за реализирање на овие капитални проекти треба да продолжат и во иднина затоа што од нив во голема мера зависи и економското делување на компаните во следниот период, изјави Билјана Пеева - Ѓуриќ од Стопанската комора на Македонија.

Стопанска комора: Да не се кратат средствата за инфраструктурата

За Стопанската комора на Македонија е важно при ребалансот на буџетот да не се врши непотребно кратење на средствата кои се наменети за инфраструктурни проекти. Се надеваат дека плановите на институциите...
bizndogpocn

„Лидер“: Почнува новиот инвестициски циклус

Во Македонија почнува нов инвестициски циклус. Стартува реализацијата на вложувањата во рударскиот сектор, во машинската индустрија, во информатичко – комуникацискиот сектор. Ќе се отворат илјадници...
ssk-memorandum

ССК потпиша Меморандум за соработка со Македонско- словачко-чешката стопанска комора

Сојузот на стопански комори на Македонија потпиша меморандум за соработка со Македонско- словачко-чешката стопанска комора. Меморандумот беше потпишан во рамки на официјалната посета на делегација...
funta-brexit

Референдумот ја потопи фунтата

Британската фунта ослабе во попладневното тргување (по азиско време) на берзата во Токио, со што ја напушти највисоката позиција наспрема американскиот долар годинава. Откако милиони Британци се упатија...
МФ врати 25 милиони евра ликвидни средства во стопанството

МФ врати 25 милиони евра ликвидни средства во стопанството

На вчерашната аукција на државни хартии од вредност Министерството за финансии запиша 569 милиони денари или 9,26 милиони евра, додека неделава по основ на доспеани за враќање во стопанството ќе се вратат...
МФ врати 25 милиони евра ликвидни средства во стопанството

МФ врати 25 милиони евра ликвидни средства во стопанството

Министерството за финансии неделава врати 24,5 милиони евра ликвидни средства во стопанството. На денешната аукција на државни хартии од вредност Министерството за финансии запиша 569 милиони денари...
crnovino

Турски бизнисмени заинтересирани за извоз на тиквешко вино

Неколкумина турски бизнисмени дојдоа во Тиквешко и во тек е посетата на неколку винарници. Целта на посетата, како што јавува Канал 5 телевизија, е гостите кои имаат желба за извоз на тиквешко вино во...
Ekonomska zona vo Opstina Ilinden

Нови пет инвестиции и 130 нови слободни работни места во Општина Илинден

Во локалната економска зона „Ограѓа“ во населба Илинден влегувааат пет нови инвестиции. Во насока на интензивирање на локалниот економски развој и привлекување на домашни и странски инвеститори,...
investiciski bran

„Лидер“: Раст на извозот и нови работни места

Компаниите од слободните економски зони работат со полна пареа. Се зголемуваат производството и извозот, се отвораат нови работни места. Последните показатели упатуваат на значително зголемување...
dzs-za-7-4-procenti-zgolemen-brojot-na-turisti-vo-maj

Кои туристи најмногу ја посетуваат Македонија?

Турските граѓани биле најчести туристи во Македонија во април годинава. Според податоците на Државниот завод за статистика, во април земјава ја посетиле вкупно 39.334 странски туристи, од кои од Турција...
rast-na-ekonomijata

Во првиот квартал растот на економијата е 2 отсто

Македонската економија во првиот квартал од годинава бележи раст од 2 отсто, објави денеска Државниот завод за статистика. Во првото тримесечје од 2016, најголем пораст е забележан во секторите: Финансиски...
stapka-nevrabotenost

Економските политики успешни: Историски најниска стапка на невработеност

И покрај влијанието на политичката криза врз економијата, статистиката покажува дека долгорочните економски политики и активни мерки, имаат позитивно влијание на пазарот на труд. Државниот завод...
svetska-banka

Светска банка: Македонската економија со најголем раст во регионот

Македонија и Црна Гора годинава ќе имаат највисок раст во регионот од 3,7 отсто. Ова го предвидува Светска банка во најновата прогноза за растот на економијата. Во наредните две години прогнозата за...
Угостителските услуги во мај поскапи за 0,3 отсто

Угостителските услуги во мај поскапи за 0,3 отсто

Цените на угостителските услуги во мај годинава во однос на мај лани се зголемени за 0,3 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Кумулативно за периодот јануари – мај 2016 година, во споредба со...

Најчитани вести