вторник, 6 декември 2016  |  Вести денес: 52

Archive: Економија Subscribe to Економија

Ekonomska zona vo Opstina Ilinden

Нови пет инвестиции и 130 нови слободни работни места во Општина Илинден

Во локалната економска зона „Ограѓа“ во населба Илинден влегувааат пет нови инвестиции. Во насока на интензивирање на локалниот економски развој и привлекување на домашни и странски инвеститори,...
investiciski bran

„Лидер“: Раст на извозот и нови работни места

Компаниите од слободните економски зони работат со полна пареа. Се зголемуваат производството и извозот, се отвораат нови работни места. Последните показатели упатуваат на значително зголемување...
dzs-za-7-4-procenti-zgolemen-brojot-na-turisti-vo-maj

Кои туристи најмногу ја посетуваат Македонија?

Турските граѓани биле најчести туристи во Македонија во април годинава. Според податоците на Државниот завод за статистика, во април земјава ја посетиле вкупно 39.334 странски туристи, од кои од Турција...
rast-na-ekonomijata

Во првиот квартал растот на економијата е 2 отсто

Македонската економија во првиот квартал од годинава бележи раст од 2 отсто, објави денеска Државниот завод за статистика. Во првото тримесечје од 2016, најголем пораст е забележан во секторите: Финансиски...
stapka-nevrabotenost

Економските политики успешни: Историски најниска стапка на невработеност

И покрај влијанието на политичката криза врз економијата, статистиката покажува дека долгорочните економски политики и активни мерки, имаат позитивно влијание на пазарот на труд. Државниот завод...
svetska-banka

Светска банка: Македонската економија со најголем раст во регионот

Македонија и Црна Гора годинава ќе имаат највисок раст во регионот од 3,7 отсто. Ова го предвидува Светска банка во најновата прогноза за растот на економијата. Во наредните две години прогнозата за...
Угостителските услуги во мај поскапи за 0,3 отсто

Угостителските услуги во мај поскапи за 0,3 отсто

Цените на угостителските услуги во мај годинава во однос на мај лани се зголемени за 0,3 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Кумулативно за периодот јануари – мај 2016 година, во споредба со...
Отворен конкурс за зелени бизнис идеи

Отворен конкурс за зелени бизнис идеи

Здружението  за  социјални  иновации „АРНО“ распишува конкурс за  зелени бизнис идеи  кои  промовираат  традиционална  изработка  на производи кои користат ресурси од локалната заедница и кои...
Странските инвестиции во првиот квартал 58,7 милиони евра

Странските инвестиции во првиот квартал 58,7 милиони евра

Во првите три месеци од годинава странските директни инвестиции изнесуваат 58,7 милиони евра. Податоците на Народната банка на Република Македонија покажуваат дека најмногу се инвестирало во февруари...
АВРМ со нови методи за намалување на невработеноста

АВРМ со нови методи за намалување на невработеноста

Агенцијата за вработување на Македонија со експерти од Германија и Литванија спроведува нови методи за намалување на невработеноста. Политиките за пазарот на труд се прилагодуваат од централно на...
Бугарски компании заинтересирани да инвестираат во Македонија

Бугарски компании заинтересирани да инвестираат во Македонија

Вкупно 38 бугарски компании се заинтересирани за сериозни инвестиции во Македонија, а не е мал бројот и на македонските фирми кои се веќе етаблирани во Бугарија и кои оттаму успешно настапуваат и освојуваат...
Цената на барел Брент надмина 50 долари прв пат од ноември на берзите во Азија

Цената на барел Брент надмина 50 долари прв пат од ноември на берзите во Азија

Цената на барел нафта од марката Брент го надмина денеска симболично прагот од 50 долари првпат од 4 ноември под влијание на информациите за намалување на американските резерви. Цената на барел Брент...
mkd-rusija-znaminja

На македонските компании им се отвара нов пат за пласман на производи

На штотуку одржаниот самит Русија – АСЕАН (19-ти и  20-ти мај 2016 година) во Сочи, беше донесена Сочинската декларација во која е формулирана нужноста од развивање на комплексни односи  меѓу Москва и државите...
Лидер програма за претприемачи

Лидер програма за претприемачи

Мобилни апликации што генерираат пазар и работни места, бизнис планови кои решаваат реални проблеми во секојдневниот живот, бизнис кластери, прехранбени производи и др. се бизнис идеите кои беа презентирани...
Странските компании задоволни од деловната клима во земјава

Странските компании задоволни од деловната клима во земјава

Странските инвеститори се задоволни од деловната клима во Македонија и 84 отсто од нив повторно би инвестирале тука доколку за тоа имаат можност. Ова го покажува најновото истражување што го спроведе...

Најчитани вести