вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 26

Archive: Економија Subscribe to Економија

Земјоделците се жалат дека лубениците им скапуваат на нивите, Владата не реагира (ВИДЕО)

Земјоделци од струмичкото село Зубово се жалат на слабиот откуп и ниските цени за лубеницата која деновиве се движела од 2,5 до 3 денари по килограм. Велат дека и поради топлото време и ограничениот откуп,...

Заев: Со дебата ќе се одреди исплаќањето на стечајците

Надоместокот за стечајците согласно законот којшто ќе почне да се прави, преку дебата ќе биде донесен согласно проектораното и очекувањата на стечајците, рече премеирот Зоран Заев одговарајќи на новинарски...

Заев: Ребаланс на Буџетот за пораст на платите, за поддршка на домашните претпријатија, за нови работни места, за младите да останат во Македонија

Владата на седицата во петокот го усвои ребалансот на Буџетот и го достави до Собранието, и тоа според предлог кој произлезе од сеопфатната и детална анализа на Министерството за финансии, коешто од...

Зголемени трошоците на живот и цените на мало во јуни

Трошоците на животот во јуни бележат пораст од 1,5 проценти, а цените на мало се зголемени за 2,9 проценти во споредба со јуни минатата година. Според податоците што денеска ги објави Државниот завод за...

Прилепските тутунари сé уште ги очекуваат субвенциите, Владата молчи

Прилепските земјоделци и тутунари побараа во петокот одговор од надлежните институции во нивниот град за тоа зошто сé уште немаат земено субвенции и апелираат до новиот министер Љупчо Николовски...

Средба Анѓушев-Жбогар: Реформите во фокусот на Владата на патот кон Евро-атлантска интеграција

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев оствари средба со шефот на делегацијата на Европската унија, Самуел Жбогар и притоа упати благодарност до Европската унија...

Цуклев: СДСМ за еден месец владеење ги задолжи граѓаните за 60 милиони евра

Секојдневно макединските граѓани во изминатите 37 дена откако СДСМ е на власт се задолжени дневно за по милион и 600.000 евра, а резултат е нула реализирани проекти, изјави во четвртокот за новинарите Драган...

Средба на вицепремиерот Анѓушев со амбасадорката на Австрија Коблер

Со владина поддршка ќе ја унапредиме соработката меѓу странските инвеститори и домашните компани, рече во четвртокот вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев на средбата со амбасадорката...

Министрите Шапуриќ, Мерко и Апостолоска во посета на Технолошко индустриска развојна зона

Министрите Зоран Шапуриќ, Рамиз Мерко и Зорица Апостолоска ја посетија во четвртокот Технолошко индустриската развојна зона каде што остварија средба со директорот Виктор Мизо и неговиот тим. За време...

Во Скопје се одржа регионалната конференција за енергетската ефикасност

Во Скопје во четвртокот се одржа регионалната конференција насловена „Енергетска ефиканост – Управување со податоци’ во рамки на проектот на Европската унија – МултЕЕ, организиран од здружението...

Поддршката за странските инвеститори ќе продолжи, ветува влада

Поддршката за странските инвеститори ќе продолжи и од новата влада, уверува вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев на работна средба со бизнис секторот во Стопанската комора на Македонија. Анѓушев...

Лазов: Плаши незнаењето на оваа влада, се повторува 2005-та кога килограм праска се продаваше за 3 денари

На панел дискусијата „ВМРО-ДПМНЕ го унапредуваше земјоделието, СДСМ го уназадува“, говореше и Стојанчо Лазов, градоначалникот на Општина Росоман, која произведува еден процент од вкупното производство...

Костадиновски: Проектите кои ВМРО-ДПМНЕ ги направи за земјоделците решија многу проблеми и донесоа подобар живот за нив

На панел дискусијата „ВМРО-ДПМНЕ го унапредуваше земјоделието, СДСМ го уназадува“ во средата Ванчо Костадиновски говореше за помошта која земјоделците ја добивале и која според него решила многу...

Мицевски: Концептот кој ВМРО-ДПМНЕ го имаше за земјоделците, тие го препознаа и неслучајно имаше толкава голема поддршка од нив

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со панел дискусиите, денеска се зборуваше за бенефитите кои земјоделците ги имале од минатата власт. На панел дискусијата „ВМРО-ДПМНЕ го унапредуваше земјоделието, СДСМ го уназадува“,...

Заев и економскиот тим на Владата ветија нова страница во соработката со бизнис заедницата

Премиерот  Зоран Заев, придружуван од заменик претседателот на Владата, задолжен за економски прашања и координација на економските ресори Кочо Анѓушев, министерот за финансии Драган Тевдовски, министерот...

Најчитани вести