вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 25

Archive: Економија Subscribe to Економија

Владата на СДСМ ја задолжува Македонија со 1.200 евра во минута

Изминативе 34 дена владата на СДСМ ја задолжи државата за 60 милиони евра. Тоа би значело дека владата на Зоран Заев секој ден ја задолжува Македонија со 1.764.705 евра, oдносно секој час со 73.529 евра, секоја...

ИСОС: Институтот во целост постапува согласно дадените насоки, ќе продолжи да ги поддржува сметководителите кои легално вршат сметкводствени услуги

Институтот за сметководители и овластени сметководители на Република Македонија (ИСОС) по барање на своите членови од 2016 година континуирано спроведува активности и состаноци од кои произлегоа предлози...

Се радикализираат протестите во „Колска“, по неисполнетото ветување од Заев

Вработените во фабриката за шински возила „Колска“ од средата излегоа да штрајкуваат и го блокираа железничкиот сообраќај во Велес, откако беа излажани од новиот премиер Зоран Заев дека ќе им бидат...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС денеска го зголемува државниот долг за нови 20 милиони евра

Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференција на Лилјана Кузмановска. Според информациите, Министерството за финансии на денешната аукција за хартии од вредност се задолжи за 27,2 милиони...

Богов: Македонија во изминатите осум години и покрај рецесијата во Европа, покажуваше највисоки стапки на економски раст

Ако се споредиме со соседните држави во регионот,нашето ниво на јавен долг од 46 отсто бруто домашниот производ (БДП0)е ниско,oдносно е умерено ниво на јавен долг, истакна гувернерот на Народна банка на...

Заев на средба со претставници од ЕБРД: Има поттик на позитивна клима за развој на Македонија

Премиерот Зоран Заев, придружуван од вицепремиерот за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, министерот за финансии Драган Тевдовски и министерот за транспорт и врски...

Радош Вукиќевиќ нов генерален директор на ВВ „Тиквеш“

Управниот одбор на винарската визба „Тиквеш“ го именува Радош Вукиќевиќ за нов генерален директор на компанијата, кој стапува на функцијата од 03.07.2017 година. Радош Вукиќевиќ е искусен професионалец...

ФФРМ предупредува: Жетвата на пченицата започна, но откупот на пченицата е неизвесен

Жетвата на пченицата започна, но откупот на пченицата е неизвесен предупредува Федерацијата на фармерите на Република Македонија (ФФРМ) од каде наведуваат дека фармерите се соочуваат со двојна непогода,...

Богов ја предложи Ангеловска Бежоска за вицегувернер на НБМ

Согласно со член 49 став 3 од Законот за Народната банка на Република Македонија, вицегувернерите ги именува Собранието на Република Македонија на предлог на гувернерот, а во понеделникот гувернерот...

Делев: Во историјата на ниту една држава се нема случено преку ноќ некоја давачка да се покачи за 80 проценти

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно одржува панел дискусија на која се обрати поранешниот заменик министер за економија Христијан Делев. Тој на панел дискусијата „ПОДОБРИ И РАЗЛИЧНИ: ВМРО-ДПМНЕ намалуваше,...

Кузмановска: Граѓаните стравуваат од отпуштање од работа- СДСМ води грешна политика, ВМРО-ДПМНЕ работеше домаќински

Во изминатите деновиас бев на терен меѓу граѓаните и се чуствува стравот. Граѓаните, поради зголемувањето на даноците, стравуваат од отпуштање од работа на вработените. Стравуваат и од зголемување...

Мицкоски: Менувањето на даночната политика ќе донесе проблеми за Буџетот, само граѓаните ќе загубате

ВМРО-ДПМНЕ во понеделникот повторно одржува панел дискусија на која модераторот на истата, Христијан Мицковски се осврна на политиките кои СДСМ ги предвидува во програмата на Владата. Тој на панел...

Делев: Ако СДСМ продолжи да не ги решава проблемите, ќе има енормни проблеми во земјоделието

Очигледни се проблемите на терен, очигледни се маките на земјоделците. Оваа година , не се продава праската, оваа година не се продава бостанот, оваа година не се продаваат другите земјоделски култури,...

Земјоделците од Новаци: Новиот министер ако не може да го реши проблемот со пченицата, нека ја примени мерката на претходната влада

Земјоделците од општината Новаци мака мачат со новата влада и недефинираната откупна цена на пченицата, тие како што велат го замолуваат новиот Министер или пак друго ресорно министерство да излезе...

Почнува зголемување на даноците

Почнува да се остварува она за кое веќе неколку недели предупредуваат економските аналитичари и ВМРО-ДПМНЕ. Новата влада на СДСМ потврди дека отпочнува процес на зголемување на даноците. Министерот...

Најчитани вести