понеделник, 29 мај 2017  |  Вести денес: 40

Archive: Крими хроника Subscribe to Крими хроника

soobrakajka

Десет собраќајки во Скопје, три лица повредени

На подрачјето на СВР Скопје вчера се случиле 10 сообраќајни незгоди, во кои две лица сe потешкo и едно е полеснo повредено. Во седум од 10-те сообраќајки причинета е само материјална штета. Полицијата вчера...
Архивска илустрациа

Откриен и приведен возачот кој со џип удри дете во Гостивар и побегна

По три дена потрага, полицијата вчера ги пронајде возачот и возилото со кое на 13-ти овој месец утрото во гостиварската населба Грудајци тешко повреди седумгодишно дете. Возилото „Опел фронтера“ без...
полиција

Нападната болничарка пред кочанска гинекологија

Кочанската полиција поднесе кривична пријава против В.К. (25) од Кочани поради насилство. Нападот се случил на 19 март годинава, кога на скалите пред Одделението за гинекологија во Општа Болница Кочани,...
pozar

Изгоре џип во Аеродром

Џип марка „Мерцедес“ сопственост на 42 годишниот Т.Ѓ. од скопско Марино вчера бил опожарени зад Три Бисери во скопски Аеродром. Од полицијата информираат дека пожарот е подметнат од засега непознати...
26329golema

Петмина поранешни градоначалници добија кривични пријави

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција од страна на Управата за финансиска полиција примило пет кривични пријави против поранешни градочалници на општините Струга,...
javno-obvinitelstvo-.jpg-50

Поради сомненија за перење пари отворен предмет против поранешен и актуелен директор на НЛБ Тутунска, поранешен министер, адвокат

Постојат сомненија дека во периодот од 2006 до 2017 година биле преземани дејствија за основање на фирми, подигање на кредити и пренесување на парични средства во Словенија и во австриски фирми, а потоа...
полиција

Малолетник силувал 10 годишно момче во Ѓорче Петров

Ученик од основно училиште пред неколку дена силувал момче во скопската населба Ѓорге Петров. Мајката на 10 годишното момче вчера попладне пријавила во полициска станица дека на 10-ти месецов ученик...
99098111

Четири лица пријавени за исчезнати

Четири лица, меѓу кои две малолетнички, се пријавени за исчезнати, соопшти МВР. Едното девојче, 16 годишно, од Велес, завчера излегло од дома и не се вратило, а случајот го пријавил нејзиниот татко З.Ќ....
полиција

Скопјанка киднапирана и држена во хостел

Скопјанка пријавила дека три лица завчера ја киднапирале и држеле во еден скопски хостел. Полицијата соопшти дека станува збор за Г.Ж. (43) од Скопје во дворот на куќата, ги затекнала лицата Б.П.(33) неговиот...
99098140

Маж нападнат со нож на паркинг во Аеродром

М.Д. (36) од Скопје е тешко повреден вчера откако, додека стоел и разговарал со своите другари на паркинг на булеварот „Јане Сандански“, бил нападнат со нож од засега непознато лице. Како што соопшти...
Архивска илустрација

Тешко повредени мотоцилист и пешак во Куманово

Пешак и мотоциклист се тешко повредени и префрлени на скопските клиники, откако во саботата настрадале во судир меѓу мотоцикл и автомобил во Куманово Во саботата околу 16,00 часот во Куманово на булеварот...
milososki-640x379

Случајот со поставена бомба во куќата на таткото на пратникот Милошоски пријавен и во билтенот

Вчера околу 18,00 часот во атар на с.Ижиште-Македонски Брод, М.М. (66) од Кичево додека косел во дворот од сопствената куќа, оштетил метален предмет кој претходно не го забележал. Од ударот предметот почнал...
полиција

Загина жена во сообраќајка кај Кадрифаково

Д.С. (75) го загуби животот по сообраќајна несреќа која вчера околу 17:10 часот се случила на магистралниот пат Штип-Скопје, кај с.Кадрифаково. Од МВР информираат дека Д.Д. (51) од Скопје управувајќи „дачија...
133686649

Кривични пријави против седум лица за инцидентите во Собранието

СВР Скопје поднесе кривични пријави  против седум лица во врска со инцидентите што се случија на 27 април годинава во Собранието на Република Македонија – Кривични пријави се поднесени против Д.Т....
pukanje

Му репетирал пиштол бидејќи му продал неисправно возило

Вчера околу 19.30 часот на бул. „Борис Трајковски“ во Скопје, поточно во сервис за возила дошол Р.Д. (51) од Скопје. Во тој момент пристигнал и С.Т. (47), кој во сервисот претходно оставил возило на поправка,...

Најчитани вести