понеделник, 29 мај 2017  |  Вести денес: 40

Archive: Крими хроника Subscribe to Крими хроника

policija-ilustracija-3-640x427

Пронајдена мртва жената од Кичево која се водеше како исчезната

Исчезнатата Ибедет Мендароска (60) од Кичево, која минатиот вторник го напуштила својот дом и од кога и се губи секаков траг, денес околу пладне е пронајдена мртва во водите на Зајашка Река, во близина...
fiesta-2

Страшна железничка несреќа во Скопје, едно лице во животнa опасност

Едно лице е потешко повредено во железничка несреќа која се случила во понеленикот околу 16,30 часот на пругата кај Новоселски пат. Според информациите до кои дојдол порталот Курир, несреќата се случила...
(Архивска илустрација)

Трагедија ја потресе Македонија на 1-ви мај: Момче загина кај Македонски Брод

Денеска околу 14.15 часот на локалниот пат помеѓу селата Дреново и Сланско (општин Македонски Брод) се случила сообрќајка во која загина Х.Т. (1998) од Македонски Брод. Загинатиот возел мотоцикл, а од засега...
(Аривскаилустрација)

Двајца мотоциклисти тешко повредени во сообраќајка на Голак

Двајца мотоциклисти се здобиле со тешки телесни повреди во сообраќајна незгода која се случила во неделата на некатегоризиран пат на планината Голак. МВР соопшти дека едниот теренски моторцикл бил...
(Архивска илустрација)

Гостиварец тешко повреден откако со возило паднал во амбис

Едно лице е тешко повредено откако во неделата ноќта со возило излетало од локалниот пат Куново – Беловиште, гостиварско. Според првичните информации на полицијата, повредениот бил во тешка состојба...
grabez pistol

Околу пет илјади евра ограбени од обложувалница

Засега непознат разбојни во неделата вечерта заканувајќи се со пиштол ограбил обложувалница во Скопје, однесувајќи со себе сума од околу пет илјади евра. Во ЕИК-Скопје во неделата околу 22,12 часот било...
skopski aerodrom

Апсење на аеродромот „Александар Велики“: Со фалсификувани документи сакал да лета за Швајцарија

Дваесет и шестгодишен државјанин на Косово е уапсен во неделата на скопскиот меѓународен аеродром „Александар Велики“, откако било утврдено дека сакал да отпатува во Швајцарија користејќи фалсификувани...
soobrakajaka avtopat

Двајца потешко и 19 полесно повредени во судар на автомобил и автобус

Вупно 21 лице се повредени во судар на автомобил и автобус во неделата на магистралниот пат Радовиш – Штип – Велес, од кои две со посериозни повреди се хоспитализирани на скопскиот Клинички центар. На...
albansko-zname-640x366

Албански знамиња поставени на рампа на пруга во Куманово

На објект на Македонски железници кај патниот премин село Ваксинце – Куманово, каде што се поставени желеничките рампи, на ограничувачот за висина на патниот премин, од страна на непознато лице биле...
nemiri-sobranie

ОЈО ги расветлува нередите во Собранието, сослушани повеќе лица по пријавата од МВР

Основното јавно обвинителство Скопје ја известува јавноста дека до овој момент се идентификувани петнаесет лица инволвирани во нередите кои се случија во Собранието, откако во четвртокот попладнето...
policiska lenta

Ограбена аптека во центарот на Скопје

Аптека на Зегин во центарот на Скопје е ограбена ноќта кон неделата од маскиран напаѓач, кој под закана од вработената одзел пари. Во 21,30 часот од ЕИК Скопје, пријавено е дека околу 20,10 часот на улицата...
sofersajbna skrsena

Девет повредени во две сообраќајки во тетовско

Девет повредени лица и материјална штета од околу 110 илјади денари се последиците од двете сообраќајни несреќи што во петокот и саботата се случиле на две различни места во тетовско, информираше портпаролот...
traktor nesrekja

Тешко повредено четиригодишно дете, прегазено од трактор кој го управувал дедо му

Четиригодишно дете се здобило со тешки повреди по телото откако паднало и било прегазено од трактор, што го управувал дедото. По укажаната помош во гостиварската, болница, итно е пренесено на скопските...
rabotnik skele

Работник почина по пад од скеле

Шеесетгодишен Кумановец починал како последица на пад од скеле во село Чојлија-скопско, соопшти денеска полицијата. Загинатиот идентификуван со иницијалите Л.Д. (60) од Куманово, паднал од скелето каде...
romanovce naplatna rampa

Запален камион потпали наплатна куќичка кај Романовце

Запалено товрно возило предизвикало пожар на објект на наплатната рампа на автопатот Скопје – Куманово, при што за среќа нема настрадани, инвформираше во саботаа Министерството за внатрешни работи. Околу...

Најчитани вести