вторник, 29 ноември 2016  |  Вести денес: 16

Archive: Крими хроника Subscribe to Крими хроника

трактор

Сакал да го исчисти плугот, но го прегазил тракоторот

И.А. се обидел да го запре со раце, но бил соборен на земја, по што тракторот му поминал преку левата страна од градниот кош и ногата. Тој бил пренесен во Градската општа болница „Св. Наум Охридски,“ каде...
незгоди

За викендов направени 39 сообраќајни незгоди, 35 повредени

Сообраќајната полиција во петокот извршила увид на 20 сообраќајни незгоди. Во 10 од нив со полесни повреди се здобиле 25 лица, а девет несреќи се со последица материјална штета. Како што информира самостојниот...
воз11

Каменуван патничкиот воз Скопје – Кичево

Непознати лица вчера попладне околу 17:15 часот го каменувале патничкиот воз кој сообраќал на релација Скопје – Кичево.Како што соопшти МВР, лицата фрлале со камења од страната на железничкото стојалиште...
полиција

Нападнато момче на автобуска станица

Три непознати лица синоќа околу 21:40 часот нападнале момче додека чекало автобус на улицата „Димитрија Чуповски“ во Скопје.Како што соопшти МВР, едно од лицата најпрво го прашал П.М. (19) колку пари...
полиција

Исчезна 67-годишен скопјанец

На 30.10.2016 година околу 00,20 часот во ПС-Бит Пазар, С.И.(40) пријавил дека на 28.10.2016 година од домот во непознат правец се оддалечил неговиот татко Ш.И. (67). Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.
133409698

Вработени во УЈП злоупотребиле 8.442.509 денари државни пари

За вкупно 8.442.509 денари е оштетен државниот буџет од страна на Е.Ј.Д (53), Д.Ѓ. (63), О.Н. (57), С.П. (57), М.Д. (58), сите од Скопје, и Ј.К. (40) од Свети Николе кои, како вработени во Управата за јавни приходи на раководни...
полиција5464

Исчезна 14-годишно девојче од Куманово

Во текот на вчерашниот ден М.Б.(40) од Куманово пријавил дека истиот ден околу 01,00 часот од домот во непознат правец се оддалечила неговата 14 годишна ќерка, информираат од Министерството за внатрешни...
полиција1

Тешка сообраќајка во Струмица, почина возач

Тешка сообраќајна несреќа во која едно лице го загуби животот се случи вчера вечерта во Струмица, на ул.„Климент Охридски“.Од полицијата информираат дека во несреќата учествувале „Пежо 206“ со велешки...
sef

Од сеф на Комерцијална во Битола одземени 836.902 денари

Во полицијата во Битола, С.Ј.(66) година вчера пријавила дека во периодот од 10 јуни до 28 октомври годинава непознат сторител одзел од сеф во филијала на Комерцијална банка 836.902 денари.Како што соопштуваат...
policija-8

Кривична пријава против седум лица од Паланка за разбојништво во село Опила

Полицијата во Крива Паланка до Основното јавно обвинителство – Крива Паланка поднесе кривична пријава против З.З (33), М.С (24),  М.С (64), И.К.(34), А.Ј.(30), И.С.(31) и Н.У.(27) поради основано сомнение дека извршиле...
пушка

Велешанец пукал кон поранешната девојка пред нејзиното малолетното дете

Дваесет и осум годишниот М.Д. од Велес вчера вечерта дошол во домот каде што престојувала неговата поранешна девојка  Ѓ. Д. (37) по што од над регалот од дневната соба зел претходно оставена воздушна пушка...
pesak (1)

Прегазен пешак во Аеродром

На раскрсницата меѓу булеварите „Србија“ и „Јане Сандански“ во населба Аеродром, вечерва околу 20 часот, возило „Сузуки“ со скопски регистарски таблички удрило во пешак. Според првичните информации...
soobrakajkaa

Тешка сообраќајка кај Железничка, неколку повредени пренесени во болница (ФОТО)

Неколку лица се повредени во Скопје попладне околу 17 часот во тешка сообраќајна несреќа под железничката станица, на крстосницата на булеварот „Кузман Јосифовски Питу“ со улицата „Никола Карев„.Првичните...
орел

Ќе одговараат кривично битолчаните кои се иживуваа врз заштитен вид орел

Првопријавениот кон крајот на септември или на почетокот на октомври 2016 година на непознат начин дошол во посед на птица-златен сури орел. -Истиот го однел во дворот на семејната куќа, го врзал со јаже...
дискотека

Инцидент во дискотеката во студентскиот „Стив Наумов“, едно лице во болница

-Околу 03.30 часот пред дискотеката во студентскиот дом “Стив Наумов“ истиот бил физички нападнат од страна на обезбедувањето на дискотеката. Дежурен лекар констатирал тешки повреди и истот ќе биде...

Најчитани вести