вторник, 29 ноември 2016  |  Вести денес: 16

Archive: Политика Subscribe to Политика

image-0-02-05-c10ca311e2ba9207d6e36e4b2968de92ad2e6d2524ca2a4ed389b8ed7b4efe5c-v-640x360

Македонците во Швајцарија со голема поддршка за ВМРО-ДПМНЕ

Паралелно со најголемиот митинг, на најголемата политичка партија ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, се одржа собир и на македонската дијаспора од Локарно, Швајцарија во присуство на носителот на ИЕ 7, Рамазан Мифтароски,...
parlametarni-izbori-640x294

Продолжува изборната кампања – партиите ги претставуваат програмите

Политичките партии денеска, на деветтиот ден од изборната кампања за предвремените парламентарни избори, ќе ги претстават своите програми на средби со граѓани и на митинзи низ Македонија.ВМРО-ДПМНЕ...
denari-paricnik-548x320

Груевски: Минималната плата која ќе продолжи да расте ја воведе ВМРО-ДПМНЕ

Кога порано во Македонија за еден краток период се отвориле нови 160.000 работни места? Кога во Велес за 50% се зголемил бројот на вработувања? Кога во Македонија имало вакви трендови на доаѓање на нови компании,...
gruevskiiii-640x449

Груевски: Ќе се отворат нови 70.000 работни места во Македонија (ВИДЕО)

Во новата програма се предвидуваат уште многу проекти. Се предвидува дека невработеноста ќе продолжи да опаѓа и од сегашните 24 отсто ќе се спушти помеѓу 17 и 18 проценти за 4 години, а ќе се отворат нови...
133455439

Тачи: Рамноправна распределба на буџетските средства за сите граѓани

идерот на ДПА Мендух Тачи вечерва во обраќањето пред партиските симпатизери во Охрид ги повика Албанците да гласаат за промена на власта и на ситуацијата, како што рече, на тотален недостаток на резултати...
gruevski-2-1-640x360

Груевски: Покрај двојазичност Заев ветувал и кантонизација

Покрај двојазичост на цела тереиторија Зоран Заев очигледно ветувал и кантонизација на Р. Македонија. Кантонизација во Швајцарија е една работа, а сосема друга работа е на Балканот. Кантонизација на...
gruevski-veles640-640x430

Груевски: Две ипол години Македонија е под заложништво на Заев, време е да се ослободи!

Синоќа кога СДСМ беше тука во Велес на митинг, освен тоа што исфрлиле грст навреди кажале и дека градот бил многу поубав затоа што вмровците не биле во Велес, туку на митинг во Скопје. Јас не се согласувам...
dimovski-zname-640x425

Димовски го развиори македонското знаме во Велес

Носителот на Изборната единица 3 на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, денес на митингот во својот роден град Велес, понесен од победничката атмосфера на бината се качи со развиорено македонско знаме.За разлика...
ilija-1-640x426

Димовски: Велес е срцето на Македонија и не сака двојазичност и федерација!

Пред 10 години во Велес се затворија сите фабрики и фирми. Експертите од СДСМ успеаја се што нашиот народ со години градеше да  го уништи. Велес беше најуништениот град. Во овие години наназад со многу...
133458124

Николовски: Имаме план како да се покачат платите и пензиите

Имаме сериозен план, како да се покачат платите во државата. Спиралата на покачување ќе почне во април со зголемување на минималната плата на 12.000 денари, а на крајот од четиригодишниот мандат ќе изнесува...
kodzobaciev-640x425

Коџобашиев: На граѓаните им требаат одговорни политичари кои што работат за народот

На вечерашниот митинг кој се одржува во Велес, пред своите сограѓани се обрати кандидатот за пратеник Ѓорѓи Коџобашиев.Коџобашиев ја претстави програмата на ВМРО-ДПМНЕ и посочи дека проектите кои...
gruevski-konce3-640x316

Груевски: Нови 100 вработувања со рестартирање на рудникот „Боров Дол“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител во 4 Изборна единица Никола Груевски денеска најави продолжување на мерките и проектите за отворање нови работни места со кои во следниот четиригодишен период се планира...
veles-miting-1-640x425

Голема поддршка за ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во Велес

Вечерва владее еуфорична и победничка атмосфера во Велес на митингот на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата.Огромен број на граѓани вечерва се собраа на плоштадот С’рмаале да дадат поддршка на коалицијата...
aaaaa-5000-640x334

Поддршка за Груевски и ВМРО-ДПМНЕ и од германскиот пратеник Мартин Хубер

Поддршка преку видео обраќање за ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ вечерва на митингот во Велес даде и германскиот пратеник Мартин Хубер од германскиот парламент.-Вашата земја посебно...
dimovski1-2-640x360

Димовски: Изградба на нов мост и регионален пат во Зрновци

Носителот на во ИЕ3, Илија Димовски денеска оствари средби со граѓаните од Општина Зрновци на кои ги презентираше проектите од новата изборна програма „Реално“, а кои ќе бидат од исклучително значење...

Најчитани вести