понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 2

Archive: Политика Subscribe to Политика

Blagica Lasoska

Ласовска: Ако СДСМ се искрени кон студентите, ќе го поддржат предлог-законот на ВМРО-ДПМНЕ

Доколку СДСМ се однесува како одговорна власт и ги стави во преден план потребите на студентите, а не партиските потреби тогаш ќе го усвојат овој предлог законот кој е реален, издржан, конструктивен...
marija-jakimovska-640x366

Јакимовска: Судот е под политички притисок од новата власт

Судот под политички притисок од страна на новата власт на СДС донесува одлуки надвор од секоја правна логика, одземајќи им ги патните исправи на неколку функционери на ВМРО-ДПМНЕ без да предочи убедувачка...
vmro dpmne zgrada

ВМРО-ДПМНЕ: Антинародната и марионетска влада на СДСМ треба да се повлече од шетниот договор со Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ се залага за пријателски и добрососедски односи со Република Бугарија која е пријателска земја, и за пријателство помеѓу македонскиот и бугарскиот народ, но овој договор кој премиерот Зоран...
mickoski

Мицкоски: Заедно со граѓаните ќе бидеме победници на локалните избори, таа победа ќе биде влог да бараме предвремени парламентарни избори

Денеска од Берово новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски упати честитка до сите граѓани за празникот Илинден, тој порача тие да бидат сполети, единствени и со непокор да одговорат...
zoran-ili-640x369

Илиоски: Непринципиелниот македонско-бугарски договор отвора сомнежи за разнебитување на македонскиот народ

За жал тоа што се случи вчера со потпишувањето на непринципиелниот договор од страна на Владата на Македонија и премиерот на оваа влада со бугарската влада, отвора сомнежи за разнебитување на македонскиот...
nelo-640x353

Нелоски: На 15-ти октомври младите ќе му одговорат на Заев дека во него не гледаат партнер, дека единствен нивни партнер е ВМРО-ДПМНЕ

Продолжува акцијата „работно лето“ на ВМРО-ДПМНЕ, денеска во посета на неколки региони во изборната единица три заедно со генералниот секретар на партијата Христијан Мицкоски, беше и делегација на...
zekir-r-640x375

Рамчиловиќ: СДСМ да се надмине себеси и го поддржи прелогот на ВМРО-ДПМНЕ за зголемување на платите во јавниот сектор

Водени од реалните потреби на вработените во јавниот сектор, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ во Собранието поднесоа предлог закон за зголемување на платите во јавниот...
Dragan Danev studenti

Данев: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе предлог закон за издавање бонови-ваучери за студентите

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ во Собранието на Република Македонија ќе поднесат предлог закон за издавање на вредносни бонови – ваучери за студенти, истакна денес...
vmro-dpmne-9

ВМРО-ДПМНЕ: Има ли пилот во авионот на Министерството за здравство

Неспособноста и хаотичноста на Владата на Заев и СДС повторно се докажа на јавна сцена. Откако вчера заменик-министерот за здравство Гоце Чакароски соопшти дека ќе бидат сменети 33 директори на здравствени...
Gruevski-Borisov

Груевски по средбата со Борисов: ВМРО-ДПМНЕ е за продлабочување на пријателството со Бугарија, но нема да го поддржи договорот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски оствари средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов. Соговорниците разговараа за односите помеѓу Република Македонија и Република Бугарија, при што беше...
miskoski

Мицкоски: По триумфот на локалните ќе бараме предвремени парламентарни избори

Ни претстојат локалните избори и целокупната оваа активност која што ја нарековме работно лето чувствуваме, а тоа го потврдуваат и анкетите од терен дека локалните избори ќе бидат уште еден триумф...
telovska-640x425

Теловска: Владата на СДСМ покажува негрижа и игнорантски однос кон лицата со попрeченост

Владата на СДС покажува негрижа игнорантски однос кон лицата кои имаат најголема потреба од општествена грижа, тоа се лицата со попраченост, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Имено владата крати цели 3 милиони...
nevenka-stamenkovska

Стаменковска: Владата на СДСМ ги дотолчува социјалните групи

Наместо на потребите на граѓаните, Владата на СДСМ со ребалансот на Буџетот се фокусира на партиските вработувања, шарените револуционери, твитер ликовите и другите нивни партиски поддржувачи, обвини...
marija andonovska zdravstvo

Андоновска: Министерот за здравство влегува во скандали што скапо ќе ги чинат граѓаните

Министерот за здравство Арбен Таравари, за жал, влегува од скандал во скандал кој граѓаните ќе ги чини многу скапо, порача на прес конференција во вторникот пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Андоновска. Андоновска...
Milos

Милошевски: Наместо развој на културата, завладеаја партизацијата и сталинистичките методи

Во Македонија наместо да дојде живот, на власт дојдоа неспособни неработници. Наместо развој на културата, во Македонија завладеа варваризмот, реваншизмот, партизацијата и сталинистичките методи...

Најчитани вести