среда, 28 јуни 2017  |  Вести денес: 43

Archive: Политика Subscribe to Политика

костовски

ВМРО-ДПМНЕ: Признанието на пратеникот Дудуш е пример за партизација на државата

СДСМ покажа дека брани и застапува двојни аршини, изјавата на нивниот пратеник во којашто се призанва дека членската книшка на СДС е втора лична карта во државата претствува еклатантен пример за партизација,...
arben taravri

ВМРО-ДПМНЕ: Таравари наместо со демагогија, да решава проблеми

Министерот за здравство Арбен Таравари наместо да се занимава со демагогија и да пласира гнили тези, подобро е нешто да сработи, зашто мина речиси еден месец откако е министер а тој зборува само демагогии,...
vmro-dpmne-tablo-

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го одобрува ставот на Шиндре за релативизирање на педофилијата

ВМРО-ДПМНЕ смета дека со тоа што молчи, СДСМ го одобрува ставот на Никола Шиндре од „шарената револуција“ за намалување на законските санкции за педофилијата. Според ВМРО-ДПМНЕ, јавноста е згрозена...
ismailovska starova

Исмајлоска Старова: ВМРО-ДПМНЕ ги промовираше мултикултурализмот и еднаквоста меѓу различните етнички заедници

ВМРО-ДПМНЕ aктивно работеше и работи на промовирањето на мултикултурализмот и еднаквоста меѓу различните националности, истакна во понеделникот на панел дискусијата во организација на оваа пратија...
edrzan demiri

Демир: ВМРО-ДПМНЕ е единствената партија која направи најмногу за Ромите и затоа тие секогаш ќе бидат со неа

Последната деценија наназад Република Македонија беше симбол за меѓу етнички соживот и толеранција благодарејќи на ВМРО-ДПМНЕ кој ја водеше целата оваа партија, а тоа го постигна партијата со тоа...
nermin telovska

Теловска: ВМРО-ДПМНЕ работи секој граѓанин без разлика на националноста да биде горд пред македонското знаме

За нас како партија, и ние тоа сме го докажале и во практиката, важни се сите граѓани на Македонија, за нас зборот нација, терминот нација соодветствува на државата и тука се вклучени сите граѓани кои...
sdsm

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години го погазуваше правниот поредок

ВМРО-ДПМНЕ 11 години го уништуваше судството и преку партизација на судските органи го погази правниот поредок, а реформите носат независно и професионално судство, се наведува во реакцијата на СДСМ. „ВМРО-ДПМНЕ...
Nevenka Stamenkovska

Стаменковска: Неосудувањето на ставовите за педофилија од страна на СДСМ значи нивно поддржување

СДСМ трет ден не се дистанцира од ставовите на учесникот на „Шарената револуција“ Никола Шиндре, искажани преку колумна која наиде на поддршка кај одреден број на учесници на „Шарената револуција“...
Spiro Ristovski

Ристовски: СДСМ сака да инсталира партиски кадри за апсолутна контрола на судството

Власта креира страв кај судиите, а ќе работи на промена на персоналниот состав на судскиот совет. СДС сака да инсталира партиски кадри за целосно и апсолутна контрола и да креира уште една алатка за...
mickovski

Мицковски: Со зголемувањето на даноците, СДСМ удира по џебот на граѓаните и има намера да ги избрка странските инвеститори

Со зголемувањето на даноците СДСМ удира по џебот на граѓаните и има намера да ги избрка странските инвеститори, но исто така и да влијае неповолно на домашните инвеститори, и поради тоа ВМРО-ДПМНЕ силно...
saveski-

Савески од Левица бара оставка од пратеникот на СДСМ

До кога бе вакви работи?! Нели СДСМ ќе донесеше промени? Овие ли се промените, наместо Мурто – Курто? Две работи имам да ѝ порачам на новата влада, пишува на својот фејсбук профил Здравко Савески, член...
vmro dpmne zgrada

ВМРО-ДПМНЕ: Сакаме да градиме добрососедски односи, базирани на заемно почитување

ВМРО-ДПМНЕ е за градење на добрососедски односи базирани на заемно почитување и ќе поддржи сѐ што е во насока на подобрување на односите со соседите, но ништо што е во спротивност со интересите на македонскиот...
tsela-640x404

Панел дискусија: СДСМ не мора да се мачи да пишува проекти за младите, доволно е да продолжи со реализација на она што го почна ВМРО-ДПМНЕ

Буквално во секој проект кој што ги тангира младите доаѓаме на деструктивно однесување од СДСМ, од кадрите на СДСМ, буквално не слушнавме ниту една критика или да се обидат да бидат спречени во тоа од...
atanasov-640x427

Атанасов: За време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ се случи културна преродба

Единствени сме по многу нешта, но ВМРО-ДПМНЕ единствени се и по една друга работа, а тоа е дека културата на македонскиот народ е вечна идеологија, рече на денешната панел дискусија Владимир Атанасов.„Самата...
mickovski

ВМРО-ДПМНЕ: Зголемувањето на даноците што го планира СДСМ ќе значи уништување на стопанството и економијата

ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните се сериозно загрижени од последните најави дека СДС има намера да ја менува даночната политика во Република Македонија. Менувањето на даночната политика, воведување на таканаречениот...

Најчитани вести