среда, 30 ноември 2016  |  Вести денес: 54

Archive: Политика Subscribe to Политика

najceska

Експертите на Сорос ја бранат двојазичноста на Заев

Откако претседателот на СДСМ, Зоран Заев се најде под жесток оган од критики поради неговите планови кои ќе значат федерализација и двојазичност низ цела Македонија, експерите на Сорос застанаа зад...
133459790

Трајанов: Имаме план за гасификација на Македонија

Коалицијата за промени и правда денеска на средби со жители на Пржино, Црниче и населби од Кисела Вода ги претстави приоритетите од програмата за изборите на 11 декември. Павле Трајанов, претседател...
image-0-02-05-1499b362b63a176f68bd9696a1cadbcdc76341971d4b3f37731335b950251988-v-640x360

Лидерот на албанската дијаспора Љамалари: Ако не победи Заев ќе ги прекинеме изборите!

Претседателот на албанската дијаспора од Македонија, Муса Љамалари, кој отворено се залага за федерализација на Македонија, во изјава за “Вечер” вели дека лидерот на СДСМ Албанците го гледаат како...
vmro-dpmne

Веќе нема дилема дека СДСМ го подметна сценариото со избирачкиот список

Тврдењата на СДСМ за половина милион фантомски гласачи на Избирачкиот список беа со цел да се иницира криза во земјава која потоа би отворила простор за воведување двојазичност, кантонизација и промена...
земјоделски

Димовски: 7.000 евра за секој нов или почнат земјоделски бизнис

Првата мерка се однесува на самовработување со кредитирање на вршители на земјоделска дејност, а се однесува на формализирање на веќе постојни земјоделски и други услужни дејности. Оние граѓани кои...
албанците

“Либерал”: Заев ќе им даде еднаков статус на Албанците и ќе ги уназади Македонците

Албанците од пј Р Македонија се договорени со лидерот на социјал-демократската партија Зоран Заев да им даде статус на еднаквост и заедничко владеење на националните заедници, што претставува сериозно...
dveri-1-640x343

СДСМ користи кампања од партија што е против ЕУ и НАТО и е за сојуз со Русија

Српската партија Двери сe` уште не решила дали ќе реагира и ќе го тужи СДСМ поради тоа што го презела концептот на нивната кампања од последните парламентарни избори во Србија. Но, во партијата вчера...
image-0-02-05-c10ca311e2ba9207d6e36e4b2968de92ad2e6d2524ca2a4ed389b8ed7b4efe5c-v-640x360

Македонците во Швајцарија со голема поддршка за ВМРО-ДПМНЕ

Паралелно со најголемиот митинг, на најголемата политичка партија ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, се одржа собир и на македонската дијаспора од Локарно, Швајцарија во присуство на носителот на ИЕ 7, Рамазан Мифтароски,...
parlametarni-izbori-640x294

Продолжува изборната кампања – партиите ги претставуваат програмите

Политичките партии денеска, на деветтиот ден од изборната кампања за предвремените парламентарни избори, ќе ги претстават своите програми на средби со граѓани и на митинзи низ Македонија.ВМРО-ДПМНЕ...
denari-paricnik-548x320

Груевски: Минималната плата која ќе продолжи да расте ја воведе ВМРО-ДПМНЕ

Кога порано во Македонија за еден краток период се отвориле нови 160.000 работни места? Кога во Велес за 50% се зголемил бројот на вработувања? Кога во Македонија имало вакви трендови на доаѓање на нови компании,...
gruevskiiii-640x449

Груевски: Ќе се отворат нови 70.000 работни места во Македонија (ВИДЕО)

Во новата програма се предвидуваат уште многу проекти. Се предвидува дека невработеноста ќе продолжи да опаѓа и од сегашните 24 отсто ќе се спушти помеѓу 17 и 18 проценти за 4 години, а ќе се отворат нови...
133455439

Тачи: Рамноправна распределба на буџетските средства за сите граѓани

идерот на ДПА Мендух Тачи вечерва во обраќањето пред партиските симпатизери во Охрид ги повика Албанците да гласаат за промена на власта и на ситуацијата, како што рече, на тотален недостаток на резултати...
gruevski-2-1-640x360

Груевски: Покрај двојазичност Заев ветувал и кантонизација

Покрај двојазичост на цела тереиторија Зоран Заев очигледно ветувал и кантонизација на Р. Македонија. Кантонизација во Швајцарија е една работа, а сосема друга работа е на Балканот. Кантонизација на...
gruevski-veles640-640x430

Груевски: Две ипол години Македонија е под заложништво на Заев, време е да се ослободи!

Синоќа кога СДСМ беше тука во Велес на митинг, освен тоа што исфрлиле грст навреди кажале и дека градот бил многу поубав затоа што вмровците не биле во Велес, туку на митинг во Скопје. Јас не се согласувам...
dimovski-zname-640x425

Димовски го развиори македонското знаме во Велес

Носителот на Изборната единица 3 на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, денес на митингот во својот роден град Велес, понесен од победничката атмосфера на бината се качи со развиорено македонско знаме.За разлика...

Најчитани вести