сабота, 24 јуни 2017  |  Вести денес: 37

Archive: Политика Subscribe to Политика

kumanovo

ВМРО-ДПМНЕ: Сообраќајниот хаос во Куманово е резултат од неработењето на Дамјановски

Сообраќајниот хаос во Куманово е резултат на неработењето на градоначалникот Зоран Дамјановски и екипата роднини и пријатели од неговата СДСМ, кои удобно ги смети во фотелјата на општината, изјави...
gruevski-zbogar-640x408

Груевски-Жбогар: Членството во ЕУ преставува стратешки интерес за Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со членот на Извршниот комитет, Никола Тодоров оствари средба со амбасадорот на ЕУ во Република Македонија, Самуел Жбогар. На средбата се разговараше...
aleksandar-dastevski

Даштевски: Наместо ветената департизација во МВР, Спасовски доби уште повисока партиска функција

СДСМ рекоа дека ќе се департизира и МВР и дека поради тоа Министерот Оливер Спасовски даде оставка од функцијата Генерален секретар на партијата, од причина што го избраа за министер за внатрешни работи....
Luka Krzaloski

Кржалоски: Укинувањето на дисперзираните студи ќе нанесе огромна штета на образовниот процес

Со укинувањето на дисперзираните студии се предизвикува огромна штета врз образовниот процес и се ускратуваат бенифициите кои им биле достапни на студентите во изминатите десет година, рече во понеделникот...
Dragan Danev

Данев: СДСМ ја претвора државата во партиска алатка

Зоран Заев и СДСМ најавуваа департизација и деполитизација на институциите додека беа во опозиција, а сега ја претвораат државата во алатка на партијата, обвини во понеделникот на прес-кофнеренција...
sdsm glasa

Централниот одбор на СДСМ синоќа ги комплетираше органите на партијата што не се избираат на Конгрес

Ги комплетиравме новите партиски органи, уште попосветено да работиме за граѓанските и државните интереси, изнави во неделата вечерта шефот на СДСМ, Зоран Заев, откако едногласно Централниот одбор...
vmro-dpmne

ВМРО-ДПМНЕ: СДС откако е на власт само укинува и блокира

Интегрален текст од сопштението на ВМРО-ДПМНЕ: СДС продолжува да работи на штета на граѓаните на Република Македонија. Откако СДС е на власт, единствено што се реализира се антиреформи. Граѓаните се...
Miloshoski-640x363

Милошоски: Владеењето без изборна победа секогаш е пократко од очекуваното

„Оние коишто сега се на власт веројатно презеле некакви обврски да испорачаат кон факторите коишто им помогнале да бидат владејачка коалиција, но ние тука сме прилично решителни, будни и цврсти за...
vmro-dpmne

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ не ги сослуша барањата на граѓаните, приоритет им е креирање црни сценарија за ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ и нивните коалициски партнери со сопствената неспособност го загрозија здравјето на граѓаните и животната средина ризикувајќи ниетда ја претворат Струга од бисер на Охридското езеро во депонија,...
vmro-miting-640x426

ВМРО-ДПМНЕ го слави својот роденден: Борбата за подобра Македонија никогаш не престанува, битката тукушто започна! (ВИДЕО)

ВМРО-ДПМНЕ денеска прославува 27 години од постоењето на политичката партија или 124 години од основањето на партијата. „Единствени” е слоганот со кој ќе се одбележи роденденот во 19 часот во Музејот...
RomeoTrenov

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да не се однесува како опозиција и итно да им помогне на земјоделците

СДСМ уште се однесува како да е во опозицика давајќи сосема неодговорни и конфузни изјави, и затоа бараме министерот за земјоделие Љупчо Николовски да побара итна и вонредна владина седница со точка...
Dorko Kostovski

Костовски: Реформите на СДСМ се состојат во бркање луѓе од работа

Владата на СДСМ не е реформска туку антиреформска, а еден од првите проекти на министерот за култура Роберт Алаѓозовски, не е некоја нова инвестиција во културата, ниту, пак, некоја нова театарска претстава,...
sdsm

СДСМ: Проблемот со депонијата интензивно се решава

Интегрален текст од соопштението на СДСМ: Проблемот со струшката депонија се решава интензивно со сета рапсоложлива механизација. Пожарот на депонијата веќе се гаси, по што ќе следува затрупување...
vmro-dpmne-6

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и нивните коалициски партнери ја уништуваат Струга

СДСМ и нивните коалициски партнери ја уништуваат Струга. СДС и нивните коалициски партнери ја претвoраат Струга од бисер на Охридското езеро во депонија. СДС и нивните партнери со својата неспособност...
vmro-dpmne-5

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ќе казнат 100.000 граѓани, само за да не се реализираат проекти на ВМРО-ДПМНЕ

Се чудиме на веселата математика на СДСМ, и во лажењето немаат мерка: како е можно 11 години Христијан Мицковски да распишувал тендери, како што велат во нивното соопштение, ако се знае дека тој е директор...

Најчитани вести