понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 2

Archive: Политика Subscribe to Политика

stevco jakimovski

Јакимовски: СДСМ покажа дека е инсталирана марионетска Влада

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ), Стевчо Јакимовски денеска истакна дека Македонија слави црн јубилеј од 75 дена од владеењето на, како што рече, најненародната Влада на Република...
bojan stojkoski vlada pres

Стојаноски: Владата нема пари за зголемување плати, пензии и социјална помош, но има за вработување активисти на СДСМ и Сорос

Колку ќе ги чини македонските граѓани услугите на советникот со клептомански афинитети Зоран Башановиќ, колку пари месечно ќе се двои од државниот буџет за советите на српскиот естраден менаџер, праша...
sdsm-2

СДСМ: Преку одговорното управување со парите на граѓаните, Владата ги намалува долговите што ги направи ВМРО-ДПМНЕ

Не постои поголемо и поштетно задолжување од она што ВМРО-ДПМНЕ им го правеше на граѓаните во изминатите 11 години кога парите од скапите, неконтролирани и тајни задолжувања се трошеа на луксуз, лажен...
mkd-270729

Стоиљковиќ: Македонија се враќа во 1990-те и станува „сигурна куќа“ за секој антисрпски гест

  Судбината на српскиот народ во Македонији ќе зависи од нашата досегашна и идна способност да ги одредиме основните начела на националната политика и да воспоставиме национално единство за нејзиното...
Emilija

Александрова: СЈО и СДСМ вршат притисоци незаконските снимени и монтирани разговори да бидат прифатени како доказ во политичкиот мотивиран прогон

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е институција која работи за премиерот Зоран Заев и неговата СДСМ, и има цел да го го легализираат криминалот на Заев и Зоран Верушевски кои со останатите обвинети...
vladimir-atanasov

Атанасов: Именувањето на Лешоски за претседател на УО на СВП е навреда за докажаните поети во Македонија

Владата на СДС и министерот за некултура Алаѓозовски продолжуваат со деградирањето на културата во Македонија. Именувањето на партискиот поет на СДС, Дарко Лешоски  за претседател на Управен Одбор...
вмро

ВМРО-ДПМНЕ: Тевдовски со секој поминат час ја задолжува државата за 62.500 евра

СДС со ништо не може да го прикрие своето расипничко трошење, неспособност и безидејност во водење на државата. Владата на СДС за овие неполни 3 месеци успеа само да ја задолжи Република Македонија...
vlatko-stojanoski-640x426

Стојаноски: До вчера ги плаќаше Сорос, сега се советници на Заев ќе земаат пари од граѓаните

Продолжува целосната партизација и депрофесионализација на институциите. Зоран Заев ја претвора државата во партија, а партијата во држава. Поранешниот естраден менаџер Зоран Башановиќ или од скоро...
dafina-640x426

Стојаноска: СЈО е димна завеса за прикривање на антидржавните дејствија на СДС

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека СЈО е димна завеса за прикривање на сите антидржавни дејствија на СДС. -СЈО има за цел целосно да ја дефокусира јавноста од негативната политика на СДС и да создаде негативна...
ljupco-nikolovski-1-1

ВМРО-ДПМНЕ: Пожарите уништуваат илјадници хектари шума, а министерот Николовски на плажа пие коктели

Пожарите секојдневно уништуваат илјадници хектари шума, а министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство размислува со кој фактор на крема за сонце да се намачка за да не изгори. Огнената стихија...
dimovski-2-640x323

Димовски до Џафери: Немате право да држите седница со присутна полиција внатре

Никаде во Деловникот не стои дека треба да и се заканувате на пратеничката Авировиќ, не пишува дека имате право да не давате процедурално, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски во обраќањето...
divzenje BESA

БЕСА: Да запре политизацијата на научните и образовните институции

По потврдените информации дека владините партнери започнале да ги делат меѓусебе и научно-образовните институции, како што е и Институтот за духовно и културно наследство на Албанците, за кој тие одлучиле...
здравкосссс

Савески: Додека елитите нé грабаат, ние се мразиме

Партијата „Левица“ бара промена на Законот за плати и надоместоци со цел привилегиите на пратениците засега ги уживаат итно да се сменат. Оттаму велат дека треба да се направат измени во делот на...
Liljana Zaturoska pres

Интерпелација за Дураку: Со цел да обезбедат повеќе средства за партиските вработувања, СДСМ и министерот посегнаа по здравјето на дечињата

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ денеска ќе поднесат интерпелација за министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураку, најави пратничката Лилјана...
saso-pavloski-640x334

Павлоски: СДСМ ја препушта безбедноста на граѓаните во раце на неспособни кадри кои го штитат криминалот на луѓето блиски до врвот

Дрога во Македонија нема. Нема ни грам хероин, ни грам кокаин, ни грам марихуана. Сообраќајни несреќи не се случуваат и нема жртви, бидејќи полицијата совесно и ажурно води грижа за безбедноста на патиштата....

Најчитани вести