понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 2

Archive: Политика Subscribe to Политика

vmro-dpmne-1

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија гори, а функционерите на СДСМ си тераат одмори

Македонија гори, а на СДСМ око не му трепнува. Си тераат одмори, а од лежалка, под чадор, проблемите и стравот на граѓаните изгледаат помали од зрно песок на морските плажи. СДС не го интересира тоа што...
SDSM tablo

Револт и разочараност и во гостиварското СДСМ

По расправиите и отворените препукувања во струмичките социјалдеморкати, и во Општинскиот одбор на СДСМ во Гостивар во четвортокот кулминираше хаосот во базата, на виделина излесе разочараноста на...
saso-pavlovski-

Павлоски: СДСМ прави хаос во МВРм Спасовски ги деградира професионалците, за сметка на партиски послушници

Социјалдемократскиот сојуз прави хаос во Министерството за внатрешни работи и го претвора во огранок на партијата.Министерот Оливер Спасовски го партизира министерството и ги деградира професионалците,...
Krste-Jovanovski-pres-VMRO

Јовановски: Апелациониот суд падна на тестот за својата самостојност

Апелациониот суд падна на првиот тестот на својата кредибилност, непристрасност и самостојност во донесувањето на одлуките, со што се направи непроценлива штета на правосудниот и судски поредок во...
vmro-dpmne-tablo-

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Талат Џафери ја оневозможуваат демократијата во Собранието

Талат Џафери кој со поддршка на СДСМ го узурпира претседателското место во Собранието сега врши вистински терор во законодавниот дом и за само два месеца Џафери има повикано обезбедување во собраниската...
vmro-dpmne-1

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ потврдува дека има план за трајно населување на мигранти

Владата на СДС со секој свој чекор, ја потврдува нивната стратегија и план, за трајно населување на Република Македонија со илјадници мигранти – велат од ВМРО-ДПМНЕ. За тоа говорат и дузината дописи,...
danev-2-640x467

Данев: Судиите од Апелација исплашени од политичките закани на СДСМ решија да го стават правото на страна и директно да одработат во корист на Заев

Апелациониот суд подлегна на жестоките политичките притисоци на СДС и Зоран Заев. Сведоци сме дека правосудните органи и судовите во Република Македонија, со формирањето на новата влада на СДС се под...
vmro-dpmne-tablo-

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Царовска планираат од Македонија да направат мигрантска населба

Со доселувањето на мигрантите директно се атакува врз економската сигурност на граѓаните. Евтината работна сила ќе предизвика намалување на платите, и нови отпуштања, помалку пари за социјална помош...
opstina-gazi-baba-640x356

Општина Гази Баба: СДСМ ги користат личните судбини на луѓето за политички поени .:

Жално е што лични судбини на луѓето, СДСМ ги користат за политички поени и ги злоупотребуваат лицата со посебни потреби, се вели во денешното соопштение на Општината.-Општина Гази Баба во изминатите...
Elizabeta Kanceska Milevska

Канческа Милевска: Владата на Заев непромислено потиша штетен договор со Бугарија

Социјалдемократскиот сојуз сосема нетактички и непромислено, непочитувајќи ги државните и националните интереси го склучи договорот со Република Бугарија, без притоа да обезбеди поволна позиција...
sdsm-2

СДСМ: Залудни се обидите на ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани интерпелации да ги кочи реформите

Со неоснованите и неиздржани интерпелации ВМРО-ДПМНЕ покажува дека е против повисока минимална плата, против решавањето на проблемот со стечајните работници, против зголемена поддршка за домашните...
Vladimir Atanasov

Атанасов: Партизацијата на културата продолжува со несмален замав

Неспособноста на Роберт Алаѓозовски креира вистински хаос во ресорот кој од занимавање со културата полека но сигурно започнува да се занимава со варваризам, рече во вторникот Владимир Атанасов од...
gjorcev640

ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација за министерката Царовска поради стратегијата за бегалците

Целосно се запоставени потребите на граѓаните на Македонија во т.н. Национална стратегија за мигранти, бегалци и странци на владата на Заев, сметаат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра...
jakimovski karpos

Целосно реконструирани и поплочени улиците во Бардовци

Градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски, денеска од населбата Бардовци, нагласи дека локалната самоуправа токму во ова населено место поплочува деветнаесет улици, со вкупна должина од...
georgievski sdsm gazi baba

Георгиевски: Крајна негрижа на општина Гази Баба за лицата до попреченост, Трајановски да го повлече решението за рушење на пристапна патека

Се наоѓаме пред куќата на семејството Петровски на улица „Дурмиторска“ во населбата Ченто, Општина Гази Баба. Тони Петревски е со вроден инвалидитет и попреченост и е врзан за својата инвалидска количка. Со...

Најчитани вести