сабота, 24 јуни 2017  |  Вести денес: 37

Archive: Политика Subscribe to Политика

прилеп-вмро

ВМРО-ДПМНЕ до СДСМ: Доста со популизам, исплатете ги субвенциите за тутунарите

Интегрален текст од денешната прес-конференција на ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп: Сведоци сме дека од денот на формирањето на Владата на СДС и нивните коалициони партнери, па до денес единствено се држат популистички...
hristijan mickovski

Мицковски: Активните мерки на владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ги бришат негативните ефекти од криминалната транзиција на СДСМ

Заклучно со крајот на првиот квартал од оваа година, според Заводот за статистика, во Република Македонија вработени се 734 000 граѓани, односно 20 000 повеќе граѓани се вработени во однос на истиот период...
vmro-dpmne

ВМРО-ДПМНЕ: Што побргу СДС излезе од антиреформскиот филм, толку подобро за граѓаните

Невработеноста во Република Македонија, според Државниот завод за статистика за првото тромесечие од 2017-та година изнесува најниски до сега 22.9%, што е резултат на квалитетните економски мерки кои ВМРО-ДПМНЕ...
hristijan mickovski

Мицковски: Невработеноста падна на рекордно најниско ниво, ВМРО-ДПМНЕ е горда на најновите податоци од ДЗС

Невработеноста падна на рекордно најниско ниво и сега изнесува 22,9 отсто, што е резултат кој директно влијае на стандардот на граѓаните и постигнување од кое сите имаат корист, истакна на денешната...
sluzbeno-vozilo-mercedes-640x426

ВМРО-ДПМНЕ: Состојбата во која се наоѓа блиндираниот „мерцедес“ најдобро покажува како СДСМ се грижи за државниот имот

Состојбата во којашто се наоѓа блиндираниот „мерцедес’ најдобро покажува како СДСМ се грижи за државниот имот, реагира во саботата од ВМРО-ДПМНЕ, на нападите од социјалдемократите и нивниот министер...
sdsm

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нема да ги спречува дебатите и реформите што носат квалитетен

Новата реформска Влада предводена од СДСМ со своето работење покажува како се работи во интерес и служба на граѓаните, наведува СДСМ во реакцијата на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.   „За само неколку...
вмро

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да не ја дефокусира јавноста, туку да ги исполнува ветувањата

Никакви нарачки од Специјалното јавно обвинтелство (СЈО) нема да му помогнат на Зоран Заев и на СДСМ да ги дефокусираат граѓаните од реалноста во која тие очекуваат од нивната влада да почнат да работат...
dragan-danev-640x328

Данев: СДСМ во својата програма во 2005-та го предвиде екстерното тестирање

Во 2005 година СДСМ ја донесе Националната програма за развој на образованието во која беше предвидена екстерна проверка рече пратеникот од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев разговараше...
dragan-danev-640x328

Данев: Големо мнозинство граѓани не го признаваат Џафери за претседател на Собранието

Огромното мнозинство на граѓани не го признаваат Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија рече во вчерашната емисија „Од наш агол“  пратеникот Драган Данев од пратеничката...
petar-bogojevski

„Реформаторите“ во трка за првите редови да ја поздрават Шекеринска

Повеќе од очигледно е дека новата социјалдемократска власт има страв од силното ВМРО-ДПМНЕ, па со сите сили се обидува да предизвика конфузија, а доколку може и до раздор во партијата која има најмногу...
рефоррматори

Нови „реформатори“ со иницијатива за демократизација на ВМРО-ДПМНЕ

Неколку актуелни и поранешни членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција објавија дека формирале Републички штаб за реформи во ВМРО-ДПМНЕ кој има за цел да ја демократизира партијата. „Сакаме...
вмро

ВМРО-ДПМНЕ: СДС е опседнат со уривање, блокирање и укинување

Изговори, најави за дебати и празни флоскули од типот на „цели кон кои се стремиме“ нема да го подобрат стандардот на граѓаните. СДС е опседнат со уривање, блокирање и укинување. СДС треба да ја надмине...
vmro-dpmne-1

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ наследува стабилна држава, полн Буџет и јасно трасиран пат кон ЕУ и НАТО

Зоран Заев сега ја води владата на Република Македонија и има одговорност да ги реализира ветувањата што им ги даваше на граѓаните, а од претходната влада наследува стабилна држава, полна државна каса...
gruevski_budimpesta_31

Груевски во Унгарија на работна сесија со десничарските партии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со партиска делегација во чиј состав се Никола Попоски и Александар Николоски ќе присуствува во унгарската престолнина Будимпешта, на работната...
Зоран Заев (л) и Александар Родиќ на средбата во  премиерскиот кабинет (Фото: Влада на РМ)

Во Србија привршува истрагата за криминалите на Родиќ, белградскиот партнер на Заев

Министерството за внатрешни работи на Србија во соработка со надлежното обвинителство и даночната полиција ја заврши сеопфатната истрага против Александар Родиќ, „Адрија медиа груп“ на чие чело...

Најчитани вести