сабота, 24 јуни 2017  |  Вести денес: 37

Archive: Политика Subscribe to Политика

vmro-dpmne

ВМРО-ДПМНЕ: Досегашните чекори на новата влада се антиреформски

Зоран Заев навечер најавува дека ќе стори се за да ги подобри односите со Грција и да ги убеди јужните соседи да престанат да ги блокираат евро-атлантските интеграции на Република Македонија, а веќе...
mickoski

Мицковски: Лагите не може да ги покријат очекувањата на граѓаните од новата влада и нејзините ветувања

Зоран Заев во вчерашното интервју како премиер на Владата на Република Македонија имаше несигурен и површен настап, без никаква суштина, со многу празнини во однос на политиките кои планира да ги реализира...
ZORAN-ILIOSKI-640x344

ВМРО-ДПМНЕ апелира професионалците и во судската и во обвинителската фела да не подлегнуваат на притисоците и заканите од СДСМ

Владата на Зоран Заев не е реформска туку антиреформска, а нејзините први чекори не се нови проекти и реформи, туку најави за уривања, блокирања и укинувања, истакна на денешната прес-конференција Зоран...
kelam

Груевски оствари средба со европратеникот Туне Келам

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска во Брисел оствари средба со естонскиот европратеник Туне Келам. Келам е неформален известител за Македонија во ЕП од сенка. Груевски вчера и денеска...
vmro-dpmne-2

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДС во буџетот доби 130 милиони евра

ВМРО-ДПМНЕ ја демантира изјавата на премиерот Зоран Заев во синоќешното интервју со уредници на медиуми дека во буџетот се останати шест милиoни евра и дека јавниот долг е над 50 проценти од БДП. – Заев...
VMRO-DPMNE-

ВМРО-ДПМНЕ до Заев: Никој не барал аменстија, со лаги не се подобрува животниот стандард

Лагите нема да го подобрат стандардот на граѓаните, тие очекуваат од Зоран Заев да ги исполни ветувањата што ги даде пред избори, а не со манипулации и дезинформации да ги дефокусира од обврските кои...
gruevski

Груевски на средби и разговори со Вебер, Брок и Звер (ФОТО)

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер на Република Македонија, Никола Груевски, вечерва оствари средба со Елмар Брок, европратеник и поранешен претседавач на комитетот за надворешни работи...
milosevski-640x346

Милошоски: Рашковски нема ниту реформски, но, за жал, ниту демократски капацитет

„Зошто не за влез во НАТО? Првин затоа што не не’ сакаат. Второ, економскиот проблем, Македонија е премала да трпи оптоварувања што се наметнува со акции за нашето приближување во НАТО. И трето, ако НАТО...
delev-640x346

Делев: Заев ветуваше фокус на економијата, а во реалноста бега од одговорноста

Новата влада на Зоран Заев наместо да биде реформска, таа е анти-реформска, велат од ВМРО-ДПМНЕ, изјави во вторникот на преспконференција Хритијан Делев од ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев ветуваше фокус на економијата,...
Груевски ЕПП

Груевски се обрати на шестата конференција на ЕПП за интеграција на Западен Балкан

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во Брисел во вторникот имаше обраќање денешната конференција на Европската народна партија (ЕПП) посветена на интеграцијата на државите од Западен Балкан. На...
dol-0gr-1

Груевски: Македонија што поскоро да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер на Република Македонија, Никола Груевски, попладнево присуствува на конференција во Европскиот парламент посветен на Западен Балкан, а претходно во...
crna gora nato

Министерката Шекеринска со честитка до црногорскиот министер за одбрана Бошковиќ

„Ви го честитам полноправното членство во НАТО-Алијансата. Вашиот успех е наш заеднички успех и успех на целиот Регион. Како заеднички членки на Јадранската повелба очекувам целосна и безрезервна...
vmro-dpmne-1

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ наместо со работа, се занимава со креирање лажни вести

Владата на СДСМ наместо со да се фати за работа, се занимава со креирање лажни вести и преку нивните медиуми и ја манипулира јавноста и граѓаните, реагираше во вторникот ВМРО-ДПМНЕ на објавите за наводното...
janeva

Мирјана Јанева е именувана за шеф на кабинет на премиерот Заев

За шеф на кабинет на премиерот Зоран Заев е именувана Мирјана Јанева. Јанева доаѓа од општина Струмица и важи за човек од доверба на премиерот Заев, кој долго време беше градоначалник на Струмица.
gruevski-dol

Груевски се сретна со претседателот на ЕПП, Жозеф Дол

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска се сретна со претседателот на Европската народна партија, Жозеф Дол. Груевски во вторникот и во среда претстојува во дводневна работна посета на...

Најчитани вести