понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 2

Archive: Политика Subscribe to Политика

sdsm-2

СДСМ: Започнат е процесот на ослободување на институциите што ВМРО-ДПМНЕ ги партизираше и злоупотребуваше

Заврши времето на партизирани и заробени институции коишто наместо во служба на граѓаните, работеа во служба на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски , реагираат од СДСМ. „Согласно реформскиот План 3-6-9 на Владата...
Krste Jovanovski apelacija

Јовановски: Правосудството под силен притисок од власта на СДСМ да носи политички нарачки

Судот и правосудните органи во Република Македонија се под сериозен притисок на новата власт на СДСМ, да донесуваат политички нарачани одлуки и под овој срамен притисок подлегна Апелациониот суд,...
Darko-2-640x307

Костовски: Владата на СДСМ и министерот Таравари го претвораат здравството во семејна фирма на неколку фамилии блиски до власта

Неспособната и неодговорна влада на СДС и министерот Таравари од ден во ден прават се поголеми скандали и отвораат сомнежи за идни злоупотреби во здравствените установи за намирување на желбите и...
vmro-dpmne-6

ВМРО-ДПМНЕ бара мислење од Антикорупциска за разрешувања и именувања во текот на изборна кампања

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ денеска до Државната комисија за спречување на корупција поднесоа барање за мислење по однос на примената на член 8-а став 1 алинеја...
vmro-dpmne-1

ВМРО-ДПМНЕ: СДСM незаконски разреши 60 директори на здравствените установи а на нивно место постави партиски послушници и митаџии

Неодговорната влада на СДСМ продолжува со влегување од скандал во скандал. Масакрот во македонскиот здравствен систем кој го спроведува неспособниот СДСМ добива загрижувачки димензии врз потребите...
тмро

ТМРО: Со законот за јазиците на оваа влада, Македонија престанува да биде унитарна држава

Со законското решение на новата Влада, за употреба на албанскиот јазик во службена коресподенција на територијата на цела Македонија, и официјално Република Македонија повеќе не е унитарна држава...
Petre sielgov pres Sobranie

Шилегов: Процедурата за разрешување на Зврлевски е законска

Тврдењето дека разрешувањето на Јавниот обвинител е незаконско е лага и уште еден очајнички обид на ВМРО-ДПМНЕ да ја блокира работата во Собранието и да ги закочи рефомите во судството, тврдеше во понеделникот...
vmro kavadarci

ОК на ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци: Владата планира да направи мигрантска населба, но ние нема да дозволиме да се наруши безбедносната состојба во градот

Владата на СДС планира во Кавадарци да направи мигрантска населба. СДСМ донесе акциски план за вдомување на 200.000 мигранти на територијата на Република Македонија, со што Македонија од транзитна земја...
kanceska-milevska-640x339

Канческа Милевска: Наместо унапредување, новата влада предлага измени во насока на девалвирање на уметниците кои оставиле значителен влог за македонската култура

Владата на Социјалдемократскиот сојуз не е реформска, туку антиреформска, тоа се потврдува и со предложените измени на законот за култура кои се доставени по скратена постапка до Собранието на Република...
danev-1-640x378

Данев: Ако може Собранието да не го почитува законот, тогаш да одиме на предвремени парламентарни избори

Ова е еклатантен пример на типично самоволие на владејачкото мнозинство во работата на Собранието на Република Македонија на чело со колегата Талат Џафери, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган...
ljupco-nikolovski-sdsm

ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација за Николовски: Министерот нема капацитет да се справи со пожарите, штетите стигнаа до алармантно ниво

Како пратеници од ВМРО-ДПМНЕ денес во Собранието на Република Македонија поднесуваме Интерпелација за работата на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Како резултат...
Milos Milosevski

Милошевски: Хаосот продолжува, расте бројот на партиските војници на СДСМ во културата

Партискиот војник на СДСМ Цветанка Ласкова како советник за култура на премиерот Зоран Заев доаѓа со биографија во која е забележана просечна музичка кариера и голема заслуга за промовирање на шпанските...
Pavlinche Cestojnova

Честојнова: Шекеринска и Рашковски незаконски именуваат членови во одборите на Катастар

Продолжува безаконието на СДСМ кои се однесуваат како државата и државните институции да се нивна приватна сопственост, спроведувајќи ја стратегијата за државата да ја направат партија, а партијата...
antonios-640x370

Mилошоски: Постои законска пречка да се разрешуваат и именуваат директори на органи на државата

Собранието денеска ја продолжи шестата седница со расправа по предлог за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа дебатата да биде...
Darko Kostovski pres SJO

Костовски: СДСМ и Таравари го масакрираат здравството со докажани митаџии

Неспособната Влада на СДСМ и неспособниот министер за здравство Арбен Таравари влегуваат од скандал во сканда, создаваат голем хаос во македонското здравство со назначувањето за директори на лица...

Најчитани вести