понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 2

Archive: Политика Subscribe to Политика

ilija-dimovski-3

Отворено писмо од Димовски: Недозволиво е Владата и парламентарното мнозинство да ги игнорираат потребите на 454.577 граѓани, застапувани од 51 пратеник

Пратеникот Илија Димовски во име на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Колицијата „За подобра Македонија“ испрати отворено писмо до премиерот Зоран Заев и министерот за финансии Драган Тевдовски. „Во име...
tmro

ТМРО: Без попис сомнителна е веродстојноста на локалните избори

Неспроведувањето на пописот на населението во Република Македонија и неговото политизирање од обична статистичка операција во инструмент за креирање кризи, отвара сомнеж во веродостојноста во претстојниот...
Pratenici-na-VMRO-DPMNE-3

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Царовска во Собрание да ја образложат стратегијата за мигранти

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ денеска повторно јавно ги повикуваат и покануваат премиерот Зоран Заев и министрката за труд и социјална политика Мила Царовска дојдат...
mitovska-640x364

Митовска до СДСМ: Нема потреба да кажувате дека ќе се борите против бесправна сеча на шума, изгоре цела шума поради вашата неспособност

Нема потреба да има кажувате на вашите сограѓани дека ќе се борите против бесправната сеча на шума. Изгоре колешке Шахпаска целата шума во Република Македонија, изгоре поради неспособноста на оваа...
danev-640x366

Данев до СДСМ: Го губите гласот зошто не знаете како да им објасните на граѓаните дека ќе гласате за бришење на историјата и ќе воведете двојазичност

На вчерашното продолжение на седницата на Собранието на Република Македонија на која што се разгледува ребалансот на Буџетот пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев и порача на колешката од СДСМ Јагода...
koce trajanovski

Трајановски: По поплавите заедно со Владата и општината со 5 милиони евра ја саниравме патната инфраструктура во Гази Баба

Градот речиси 100 проценти ја заврши својата работа и асфалтирање на сите улици во населените места кои беа зафатени од поплавите минатата година. Јас би сакал да се заблагодарам на големиот број на...
bojkovski

Бојковски: Со црната кампања СДСМ ја одвраќаа хуманитарната помош за погодените од поплавите

Во делот на црната кампања што ја прави СДСМ и во моментите кога му беше најтешко на народот и еве една година подоцна тие даваат лажни изјави и народот не им верува, изјави на денешната панел дискусија...
Trajkovski

Трајковски: Комисијата за исплата на штети не функционира, новата Влада да продолжи со помош на граѓаните погодени од поплавите

Деновиве граѓаните доаѓаат кај мене и реагираат околу исплатата на штетите на домаќинствата, односно за објектите. Во комуникација со комисијата која беше формирана од страна на Владата добив информација...
antonio-milososki

Милошоски: Неменувањето на еден македонски учебник може на Софија да ѝ даде легално право да нè блокира

Денеска повторно би сакал да се осврнам на еден дел од штетниот договор помеѓу Македонија и Бугарија, кој што го потпиша господинот Заев и господинот Борисов. Најпрвин да кажам дека овој договор за...
Tomislav Tuntev pres

Тунтев: СДСМ очекува убедлива победа на локалните избори

По промената на локалните власти целосно ќе запре партизацијата и заробеноста на инстутициите на општинско ниво, рече во неделата на прес-конференцијата во Собранието Томислав Тунтев, координатор...
antonio milososki pres

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата се целосно подгтовени за победа локалните избори

Конечно по многу недоумици и сомнежи распишани се и определен е датумот за одржувањето на локалните избори во Република Македонија. Локални избори според она што е потпишано ќе имаме на 15 октомври...
ilioski-640x427

Илиоски: Одлуката на Апелација е сериозен и незаконски преседан

ВМРО-ДПМНЕ денеска реагира на одлуката на Апелацискиот суд за, како што велат, незаконски прибавени докази да бидат дел од постапката, со што директно се прекршува законот за кривична постапка. „Ова...
pavlince cestojnova pres vlada

Честојнова: СДСМ државата и нејзините институции ги смета за своја сопственост

Нема крај на неодговорноста и аздисаноста на владејачката партија СДСМ и нејзините неспособни луѓе почнаа да ја третираат државата и нејзиниот имот како своја приватна сопственост, што е неприфатливо...
nermin t

Нермин Теловска: Секоја одлука на еден ваков состав на ИК ќе води кон заедничко добро во државата

Секоја одлука на еден ваков состав на ИК ќе води кон заедничко добро во државата.Во нашата политичка борба секогаш ќе бидат цел општите, заедничките државни добра, а не тесно партиските или интересите...
sdsm_18

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ шири паника за пожарите

ВМРО-ДПМНЕ да престане неосновано да шири паника, случајот во Љуботен не е поврзан со пожарите, институциите активно работат на терен, реагираше во неделата владејачката СДСМ. „Во недостиг од идеи...

Најчитани вести