сабота, 24 јуни 2017  |  Вести денес: 37

Archive: Политика Subscribe to Политика

pece3-610x400

Пеце Мирчевски прв човек на Службата за општи и заеднички работи на Владата

Пеце Мирчевски е избран за раководител на службата за општи и заеднички работи на Владата на РМ, објави телевизија 24. Одлуката следува откако претходно на владина седница бил разрешен досегашниот раководител...
заев

Честитка од премиерот Заев за приемот на Црна Гора во НАТО

Премиерот Зоран Заев испрати честитка до неговиот црногорски колега Душко Марковиќ за приемот на Црна Гора во НАТО. – Во име на граѓаните и на Владата на Република Македонија им честитам на граѓаните...
димитров

Димитров се сретна со Жбогар

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска оствари прва средба со амбасадорот на Европската унија во Република Македонија, Самуел Жбогар. На средбата, информираат од МНР, министерот Димитров...
вмро

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не губи време во антиреформите

Владата на Зоран Заев не губи време да го оправда епитетот антиреформска, па така уривање на оградата околу владината зграда и укинување на програмата „Кембриџ“ се приоритетите на Заев и неговиот...
ristovski-1-640x366

Ристовски: Единствена цел на ВМРО-ДПМНЕ е зголемување на квалитетот на образованието

Екстерното тестирање во Македонија беше воведено исклучиво со намера да ги на еден начин измени стандардите, ако може да се наречат стандарди на влијание на успехот и оценките на учениците, изјави...
11169797_10152962382584633_5653862063938392721_o1-540x540

Новиот генерален секретар на Владата: НЕ за НАТО, бомбардираат земји, помагаат терористи

Денеска за генерален секретар на Владата на Република Македонија беше избран Драги Рашковски. Заев кажа дека за новата влада нема поважна цел од интергрирање на Македонија во ЕУ и НАТО. Но, новиот генерален...
18928403_10212190706990122_1991214167_n-640x396

Кој е Зоран Башановиќ, „специјалниот“ советник на Зоран Заев и за што

Српскиот портал Курир неодамна објави дека новиот македонски премиер Зоран Заев веднаш по добивањето на мандатот меѓу привите честитки што ги добил била од неговиот „специјалниот советник“ Зоран...
vmro dpmne tablo

ВМРО-ДПМНЕ: Ветувањата на СДСМ не може да се остварат со интриги и манипулации

ВМРО-ДПМНЕ денеска оцени дека СДСМ дале ветувања кои не може да се остварат, како што наведува, само со интриги, манипулации и лажни обвинувања кон ВМРО-ДПМНЕ. Граѓаните, соопштува ВМРО-ДПМНЕ, очекуваат...
vmro dpmne tablo

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се обидува да дефокусира со црна пропаганда против ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ смета дека СДСМ ја интересираат само популистички мерки, а не проекти кои даваат резултати на долг рок. Поради тоа, како што оценува во денешното соопштение, рокот на оваа Влада нема да е долг. –...
vmro dpmne tablo

ВМРО-ДПМНЕ: Таравари да излезе од улогата на политички месија, и да започне да работи

Само што помисливме врз основа на CV-то на Таравари ќе биде солиден министер кој ќе си ја гледа министерската и стручна работа, ние веќе гледаме разулавен националист кој едвај чека да влезе во конфликт...
вмро

ВМРО-ДПМНЕ: СДС знае да управува само со лажни ветувања

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека СДСМ уште не влезена во Владата почна да релативизира и дека се’ што ветуваа за избори сега го претставуваат како цел кон која тежнеат. – Додека народот чека субвенции,...
vmro dpmne zgrada

ВМРО-ДПМНЕ: Долго предупредувавме на последиците од насилството промовирано до СДС

Подолг период наназад предупредуваше на последиците од насилството што го промовираа СДС и нивните невладини, соросови сателити, а сега јавноста може да ја види катастрофата од деструктивната политика...
СДСМ-седиште

СДСМ: Најостро го осудуваме инцидентот во којшто е пукано во Тодоров

СДСМ најостро го осудува инцидентот во којшто е пукано во поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров, соопштија во четвртокот од партијата. „Недозволиво е употреба на оружје и посегнување по...
СДСМ-седиште

Како влијае црната кампања на СДС: Бомба за Милошоски, куршуми за Тодоров

Црната кампања којашто ја водат социјалдемократите на Зоран Заев, како преку медиумите, преку социјалните мрежи, така и во своите поединечни јавни настапи поттикнува насилство и посегање по животот...
вмро

ВМРО-ДПМНЕ: Основна одлика на СДС се интригите, манипулациите и деструкцијата

ВМРО-ДПМНЕ, за разлика од СДС, работи и создава, додека тие блокираат, креираат кризи и уништуваат, посочуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ: Основна одлика...

Најчитани вести