сабота, 24 јуни 2017  |  Вести денес: 37

Archive: Политика Subscribe to Политика

вмро

ВМРО-ДПМНЕ: Заедно со локалните да распишат и предвремени парламентарни избори

СДС вчера го манифестираше својот страв и антидржавното делување со одбивање на предлогот да се изгласа во итна постапка датумот за одржување на локални избори и да се продолжат мандатите на градоначалниците...
vmro-dpmne-1

ВМРО-ДПМНЕ: СДС да не бега и да не се плаши од распишување на локалните избори

Граѓаните на Република Македонија не смее да ја плаќаат сметката за стравот на СДС да се соочи со одговорноста од нивната антидржавна и деструктивна политика. На граѓаните треба да им се овозможи да...
Milososki

Милошоски: Апелираме пратеникот Џафери да го почитува законот за јазиците (ВИДЕО)

Талат Џафери на првата седница што ја води во Собранието на Република Македонија, почна да претседава на албански јазик, иако тоа е против деловникот и законските одредби, а пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ,...
1

Пендаровски: СДСМ нема да дозволи полициска држава

Во рамките на редовните понеделнички средби во Централата на СДСМ вчеравечер се одржа уште една средба на која гостуваа Стево Пендаровски, пратеник во Собранието на Република Македонија и Саша Богдановиќ,...
вмро

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ по вторпат го понижи и деградира Собранието

ВМРО-ДПМНЕ преку пишано соопштение истакнува дека Зоран Заев одлучи да ја сокрие програмата и биографиите од предложените кандидати за министри од анализа и разгледување од страна на јавноста, парламентарната...
dui

Тројца кандидати на ДУИ за министри под истрага

Тројца министри од ДУИ во новиот владин кабинет не ги разјаснија шпекулациите дека постојат сомненија за извршени криминални дела. Тоа се идните министри Рамиз Мерко, Бујар Османи и Садула Дураку,...
stamenkovska

Невенка Стаменковска на местото на Никола Тодоров

Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ денеска се откажа од неговата пратеничка функција. На неговото пратеничко место во Собранието треба да седне Невенка Стаменковска. Таа е следен кандидат од пратеничката...
todorov pres

Тодоров се откажува од пратеничката функција, се посветува на адвокатурата и партиските функции

Министерот за здравство и вицепремиер во владата на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров пред малку соопшти дека се откажува од пратеничката функција. „Имајќи предвид дека планирам во иднина повеќе да се посветам...
Antonijo-Milososki

Милошоски: Главното прашање денес е што сака да сокрие Зоран Заев во предлог програмата на новата Влада?

Главното прашање денес е што сака да сокрие Зоран Заев во предлог програмата на новата Влада и во предлог листата за кандидати на истата? Ова е суштинското прашање што се поставува откако е обелоденет...
вмро

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да овозможи одржување локални избори и предвремени парламентарни избори

ВМРО-ДПМНЕ денеска побара што поскоро распишување на локалните избори заедно со парламентарни, оценувајќи дека СДСМ и собраниското мнозинство имаат одговорност за пролонгирање на локалните избори...
zoran-zaev-pres-777x437

Ова се министрите на СДСМ во новата влада-стари и истрошени кадри

Официјално, ова е листата на СДСМ со министрите: Радмила Шеќеринска – министер за одбраната Оливер Спасовски – министер за внатрешни работи Драган Тевдовски – министер за финансии Никола Димитров...
solza-grceva-316x237

Грчева: СДСМ ги амнестираше оние за кои 10 години тврдеше дека се вовлечени во криминал

Не од Иванов, туку од СДСМ дојде амнестија на кадрите на ДУИ, пишува на својот ФБ профил поранешната пратеничка на СДСМ, Солза Грчева.
danev-dagan

ВМРО-ДПМНЕ: Локални и предвремени парламентарни избори се излез од кризата во која СДС ја втурна државата

Целиот овој период парламентарното мнозинство се однесува неодговорно и не покажува никаков интерес за деблокирање на процесите во државата. Ваквото недговорно и деструктивно однесување на СДС граѓаните...
sela-merko

Фотелјата единствениот принцип: До вчера се обвинуваа за криминал, а сега ќе седат во иста влада

Според пишувањата на некој медиуми, поранешниот градоначалник Рамиз Мерко ќе добие министерско место во новиот состав на владата која лидерот на СДСМ, Зоран Заев се обидува да ја формира. Што ќе каже...
naum-stoilkovski

Стоилковски: Владата на ВМРО-ДПМНЕ се сруши за да се смени името, целата операција ја навлекува и Русија

Нема место за чудење зошто Ахмети даде изјава со која делумно ретерира од Тиранската Платформа. Едноставно е. Владата на ВМРО се сруши однадвор, на сила, за да го решат проблемот со името на штета на...

Најчитани вести