понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 2

Archive: Политика Subscribe to Политика

Blagica Lasovska legalizacija

Ласовска: Безбројните ветувања СДСМ да ги покаже сега на дело

Доказ дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ се грижат за граѓаните и нивните потреби е и поднесувањето на предлог-закон за дополнување на Законот за приватизација и...
Darko Kostovski kliniki

Костовски: Таравари и Заев разрешија професионалци од скопските клиники, назначија лица со криминално минато

Неодговорноста и неморалот на СДСМ добиваат загрижувачки димензии. Дел од новите директори низ скопските клиники се целосна копија на Зоран Заев и неговиот начин на владеење, чија главна карактерна...
vmro-sediste-mk-640x366

ВМРО-ДПМНЕ: Неспособноста на СДСМ ја однесе првата жртва од пожарите

Неадекватниот однос на СДСМ со пожарите вчера ја однесе првата човечка жртва во скопското село Љуботен, каде е пронајдено изгорено човечко тело. Изгубен е живот кој со навремена реакција на институциите...
vladimir neloski ums

Нелоски: Почнува времето на монтирани судски процеси против голем број лица од ВМРО-ДПМНЕ

До каде се спуштија некои судии од апелација. Да мораат на 4-ти август во сред ферие, во сред лето, кога се работат исклучиво итни предмети, како никогаш досега, или барем не по монтираните судски случаи,...
milosh-640x364

Милошевски: Дац е новиот директор на МНТ како заслуга за поддршка и учество во платеничката револуција на СДС

Продолжува сталинистичкиот поход на Роберт Алаѓозовски. Министерството за култура стана министерство за варварство и вработување партиски војници на СДС, изјави на денешната прес-конференција Милош...
Darko Kostovski

Костовски: СДСМ за директор на Клиника назначи човек пријавен за земање мито

СДСМ за директор на Клиниката за уво, нос и грло назначи лице кое беше приведено и му беше поднесена кривична пријава за земање мито. СДСМ и министерот за здравство Арбен Таравари разрешија над 60 директори...
lasovska-1-640x307

ВМРО-ДПМНЕ: Доколку вистински се грижи за граѓаните, СДСМ ќе прифати да нема рок за легализација на нивните имоти

Вчера пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ поднесоа предлог на закон за дополнување на Законот за приватизација и закуп на градежно земјиште, истакна во саботата на прес-конференција...
antonio-640x305

Милошоски: Законот за двојазична Македонија е спротивен на Уставот, не можеме и не смееме да го поддржиме

Вчерашниот предлог закон за двојазична Македонија од господинот Заев се коси со Уставот на Република Македонија. Доволно е да го видите првиот член од Законот за двојазична Македонија кој го предлагаат...
antonio milososki pres

Милошоски: Со меѓувладина комисија за спроведување на договорот, Бугарија ќе добие легално право да ја попречува Македонија

Особено е штетен и ризичен, сега и во иднина, членот 12 од договор за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија во којшто е предвидено дека во рок од три месеца од неговото стапување на сила двете држави...
micevski

Мицевски: ВМРО-ДПМНЕ поради незаинтересираноста на Владата поднесе барање за итна седница и расправа за пожарите

Во летните периоди поради високите температури доаѓа до масовно палење на шумите во Република Македонија, а она поради што сме собрани денес е инертната реакција на Владата. Имено во поречието, во селото...
vmro-1

ВМРО-ДПМНЕ: Владата неспособна да се справи со пожарите

Неспособноста и неажурноста на СДСМ ја претворија Република Македонија во една голема еколошка катастрофа, со пожари на секој чекор, каде веќе почнаа да горат и куќи, и каде горат и по неколку децениски...
Oliver-640x307

ВМРО-ДПМНЕ бара СДСМ да го прифати нивниот предлог за ваучери за компјутери за студенти

ВМРО-ДПМНЕ обвини дека Владата предводена од СДСМ од доаѓањето не донела ниту една мерка во корист на студентите и не остварила ни едно од многуте ветувања. Затоа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата...
blagica lasovska izjava sbranie

Ласовска: Да нема рок за легализација на имотите на граѓаните

Група на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Република Македонија денеска поднесоа Предлог закон за дополнување на Законот за приватизација и закуп на градежно земјиште со кој се бара да не постои...
vlatko-gjorcev govornica

Ѓорчев: Приоритет треба да бидат граѓаните на Република Македонија, Владата и СДСМ да ги повлечат стратегијата и акцискиот план за бегалци

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Комисијата за труд и социјална политика Влатко Ѓорчев, на денешната седница истакна дека жали што оние кои се директно инволвирани во националната стратегија...
Mickoski-640x307

Мицкоски: Во договорот со Бугарија не се издвоени македонскиот народ и македонската нација како посебна идентитетска целина

ВМРО-ДПМНЕ потенцира и тврди дека неспособната влада на господинот Зоран Заев потпиша штетен договор со Република Бугарија. Ние сме за пријателски односи помеѓу Република Македонија и Република Бугарија,...

Најчитани вести