понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 2

Archive: Политика Subscribe to Политика

ile-640x329

ВМРО-ДПМНЕ бара итна собраниска седница за пожарите

ВМРО-ДПМНЕ до Собранието во петокот ќе поднесе Информација за состојбата со пожарите во Македонија. Пратеникот Илија Димовски побара од претседателот на Собранието да закаже итна седница за оваа актуелна...
Kuzmanovska

Кузмановска: СДСМ да ги надмине тесно партиските интереси и да го поддржи предлог законот на ВМРО-ДПМНЕ за зголемување на платите во јавниот сектор за 5%

ВМРО-ДПМНЕ го повикува СДС да ги надмине тесно партиските интереси и да го поддржи предлог законот на ВМРО-ДПМНЕ за зголемување на платите во јавниот сектор за 5% кој е во собраниска процедура и набргу...
Milos-2-640x307

Милошевски: Алаѓозовски вработува според криетериумите колку повеќе навреди, сеење омраза и заканување толку поголема фунција

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека во тимот на министерот за култура Роберт Алаѓозовски за специјален советник за култура на Алаѓозовски е именуван Златко Теодосиевски кој, според нив, е уште еден партиски...
Marija Andonvoska izjava minsiterstvo za zdravstvo

Aндоновска: Министерството за здравство стана синоним за неодговорноста на оваа власт, незаконски разрешени над 50 директори

Министерството за здравство стана синоним за негрижата и неодговорноста на оваа власт. Токму во ова министерство спротивно на законот беа разрешени над 50 директори на здравствени установи со што се...
Dorko Kostovski

Костовски: Судот мора да престане да потпаѓа под политичките притисоци

Судот мора да престане да потпаѓа под политичките притисоци. Тој треба да работи според словото на законот и во никој случај да не потклекнува под оркестрираниот напад на СДС, Зоран Заев и медиумската...
Sobranie-izbor-vlada-zaev-sdsm-9-520x309

Заев и Царовска да ја образложат поддршката за Стратегијата за бегалци

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги повикаа премиерот Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска да присуствуваат на јавната расправа за владината стратегија и акционен...
perinski-640x433

Перински: Поголема отвореност кон урбаните структури за поголем квалитет во политиките

Изборот во Извршниот комитет го гледам како валоризација на мојот досегашен труд, но и огромна, потенцирам огромна мотивација и обврска плус да продолжам да работам во насока на давање на конструктивни...
vmro-dpmne-tablo-

ВМРО-ДПМНЕ: Неспособноста на СДСМ предизвикува еколошка катастрофа

Неспособноста и неодговорноста на СДСМ ја претвора Македонија во голема еколошка катастрофа, и од нивната непосветената влада досега наместо проекти видливи се само диви депонии, депонии кои горат...
sdsm-izboren-stab2

Раскол во струмичкото СДСМ поради директорските функции

Љубинка Вета и Наќе Гогов, двајцата советници од СДСМ во Советот на општина Сттрумица отворија војна на социјалните мрежи, со обвинувања за бизниси, алчност, лакомост, егоизам, мизерен карактер и препорака...
micevski-640x362 (1)

Мицевски: Во општина Сопиште се реализираат ветените проекти на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ во целост ги исполнува програмите за кои се залагавме од 2013 година, а истите се во интерес на граѓаните на општина Сопиште и сакам да кажам дека програмата која ја ветивме пред граѓаните истата...
hristijan gruvski

Виктор Груевски: Благодарение на Владата на ВМРО-ДПМНЕ, Сопиште доби еден голем проект како Сончев град

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со своите панел дискусии, каде што се оценува работата на новата Влада, она што може да биде подобро, како и се кажуваат проектите кои ВМРО-ДПМНЕ ги има направено за граѓаните. На...
opsina kisela voda

Општина Кисела Вода: Реализирани се 85 отсто од проектите во општината

Општина Кисела Вода ги демантира лажнит обвинувања на претседателот на општинската организација на СДСМ, Филип Темелковски, за кого се споменува дека е можен кандидат на СДСМ за градоначалник на општина...
Hristijan-640x307

Мицкоски: Договорот со Бугарија во оваа форма има сериозни недостатоци

ВМРО-ДПМНЕ има политички став дека неодговорната влада на Социјалдемократскиот сојуз потпиша штетен договор со Република Бугарија, изјави на денешната прес-конференција генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ,...
Pratenici-na-VMRO-DPMNE-3

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го загрозува здравјето на голем број деца, за да обезбеди повеќе средства за партиските вработувања

Остро се спротиставуваме на срамната одлука на Министерството за животна средина да ја укине рехабилитацијата на децата од Велес, Илинден, Осломеј и Возарци којашто е последица од многу децениското...
Filip Temelkovski

Темелковски: Општината Кисела Вода нема сработено ништо и тоне во долгови

Од планираните средства наменети за капитални инвестиции, општината реализирала само поразителни 3,5%. Реализирани се нула капитални проекти во образованието, нула проекти за енергетска ефикасност...

Најчитани вести