сабота, 24 јуни 2017  |  Вести денес: 37

Archive: Политика Subscribe to Политика

besa

БЕСА нема да биде дел од владата на Заев

Од партијата во петокот потврдија дека нема да отстапат од петте принципи-во власта да нема луѓе за кои Специјалното јавно обвинителство има подигнато обвиненија, рокови до кои би се отвориле некои...
gruevski

Груевски: СДСМ сака да купи време и да ги одложи изборите

-На почетокот Заев и СДСМ ја блефираа јавноста укажувајќи дека ќе чекаат прво да го добијат мандатот од претседателот, иако мандатот и гласањето во Парламентото немаат апсолутно никаква врска, но ете...
zaev izbor govo

Заев реизбран за лидер на СДСМ

Ова е голема обврска, ќе продолжам да работам, за да докажеме дека ќе имаме подобра иднина за сите, без разлика на различностите, рече во своето обраќање лидерот на СДСМ, Зоран Заев, веднаш по реизборот. Социјалдемократите ...
Talat-Dzaferi-Kabinet-albansko-zname-1

Команданти на УЧК го окупираат Собранието

Порталот ИНА кој известува на албански јазик пренесува вест дека поранешни команданти на УЧК го посетуваат нелегално избраниот претседател на Собранието, Талат Џафери. Во текстот со наслов „КОМАНДАНТИ...
greuvski izjava

Груевски: Граѓаните да се потсетат какви реформи направи СДСМ

На конгресот на СДСМ гледам стари лица што ги изгубија изборите во 2014 и 2016 година и на некој начин успеја да дојдат на власт, дадоа сериозни и крупни ветувања поради што луѓето со право имаат очекувања,...
ali-ahmeti-21489418307-3070150yj56u56u56u5

Ајдини: Ахмети не смее да заборави на Тиранската платформа и нејзиното исполнуваање

ДУИ не смее да заборави на Тиранската Палтформа, вели политичкиот аналитичар Газменд Ајдини во вчерашната емисија “24 анализа”. Тој потенцираше дека “ДУИ ќе биде многу пореформски ориентирана,...
zaev-kasami-520x354

Беса поцврста во преговорите од ДУИ: Сега и Касами бара писмени гаранции од Заев

Не отстапуваме од принципите што писмено му ги доставивме на мандатарот и ако тој ги прифати, ќе бидеме дел од владата, но за тоа бараме на документот да биде потпишан мандатарот Зоран Заев, велат од...
meta

Мета: Македонската заедница ќе биди застапена во сите државни институции

Генералниот секретар на единствената партија на Македонците во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МЕАИ), Васил Стерјовски е во кандидатската листа за идни пратеници на Социјалистичкото...
diplomati

„Вест“: Дипломати синдикалци во политичка кампања

Во име на Извршниот одбор на Синдикатот во меил упатен до вработените користејќи го службениот меил  тој заклучува дека „единствен политички субјект со кој би можело да се развие барем иницијален...
vmro-dpmne

ВМРО-ДПМНЕ: Додека ние градиме и создаваме, СДС продолжува со манипулациите кон граѓаните

Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ во изминатиов период работи на реализација на низа капитални инвестици и проекти, а СДС единствено што смисли и најави...
zoran-zaev

Заев денеска без предлог за нова влада до Собранието

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на влада, зоран Заев најверојатно денеска нема да достави предлог за владин состав и програма до Собранието. Иако завчера најави дека преговорите за владина коалиција...
вмро

ВМРО-ДПМНЕ: Уште една лага на сдсмовските портали е дека Груевски избегал од СЈО во Битола

Веста „Груевски се исплаши од СЈО и не влезе во битолската болница” објавена на порталот “Сакам да кажам” , а превземена од другите интернет портали на СДСМ/ Сорос, е тотална невистина и конструирана...
vmro dpmne

ВМРО-ДПМНЕ: Кој лаже, Зоран Заев или Арбен Таравари?

Доаѓа време за одговори! Граѓаните не сакаат политичари кои лажат кај ќе стигнат. Граѓаните не сакаат патолошки лажго како Заев да им ја води државата, посочуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение интегрален...
Brisel vecera

Заев по вечерата со Могерини: Ќе ги развиваме перспективите кон ЕУ

  Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, мандатар за состав на новата влада на Р.Македонија оствари работна посета на Брисел, на којашто имаше одделна средба со високата претставничка за надворешна и...
darko-kostovski-1-640x381

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува заканите по живот на новинарката Ирена Радовановиќ

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува заканите по живот кои и се упатувале на новинарката Ирена Радовановиќ, истакна на денешната прес-конференција Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален...

Најчитани вести