среда, 28 јуни 2017  |  Вести денес: 43

Archive: ТОП Subscribe to ТОП

aleksandar-obradovic-640x376

Медиуми: Заев подготви државјанство и директорско место во ЕЛЕМ на човекот кој поради скандали беше сменет од истата функција во Србија

Александар Обрадовиќ, поранешниот директор на ЕПС (српското електростопанство), кој е сменет во март минатата година поради измами во тоа претпријатие, побарал државјанство од премиерот на Македонија...
pavle-2

Се огласи човекот кому пратеникот Богоевски и друштвото му се заканувале (ВИДЕО)

Длабоко уплашен за сопствената безбедност сакам јавно да истакнам дека вчера бев предмет на вербална закана со опасност по мојот живот. Заканата ми беше упатена по телефон од страна на наш сограѓанин...
vojnici-stip

Труење на војници во Штип, Шеќеринска се слика со амбасадори

Војници биле затруени од храна денеска во штипската касарна, дознава НетПрес. Нашите информации велат дека двајца војници, со симптоми на труење проследено со дијареја, рано утрово биле однесени во...
Zaev

Повторно одложено рочиштето за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Заев, новото закажано во септември

Премиерот Зоран Заев придружен од адвокатите во вторникот се појави во Основниот суд Скопје 1 Скопје на закажаното рочиште за случајот „Поткуп”, во кој е обвинет дека како градоначалник на Струмица...
-nimic

Нимиц неофицијално: „Ако бев Македонец, не би преговарал за моето име“

„Неофицијално – ако бев Македонец, не би преговарал за моето име”, им изјавил Специјалниот претставник на Обединетие нации, Метју Нимиц,  на претставниците на Македонското меѓународно движење...
gruevski han

Средба Груевски-Хан: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржи сите реформи од интерес за граѓаните

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со членовите на Извршниот комитет на партијата Никола Тодоров и Антонијо Милошоски се сретнаа во понеделникот попладнето со еврокомесарот за проширување...
han zaev pres

Хан побара консензус меѓу власта и опозицијата за реформите

Мојата порака е да се конецентрираме на задачите што претстојат. Сите и опозицијата, релевантните инстутуции треба да работат на реформите државата да биде добро место за живеење на сите граѓани“,...
mickovski

Мицковски: Со зголемувањето на даноците, СДСМ удира по џебот на граѓаните и има намера да ги избрка странските инвеститори

Со зголемувањето на даноците СДСМ удира по џебот на граѓаните и има намера да ги избрка странските инвеститори, но исто така и да влијае неповолно на домашните инвеститори, и поради тоа ВМРО-ДПМНЕ силно...
ahmeti i zaev

СДСМ го употребува СЈО за уцена на ДУИ за коалицирање

Излегува на виделина наклонетоста на одредени функционери на ДУИ кон СДСМ и нивната желба по секоја цена Али Ахмети да направи коалиција со Зоран Заев како поразен на изборите од 11 декември, и со тоа...
ZaevHan

Заедничката седница на Владата и еврокомесарот Хан не може да придонесе за суштински напредок

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан, се очекува да присуствува само еден час на владината седница, којашто ќе биде посветена на реформите, но прашање е колку за...
mickovski

Мицковски: СДСМ сака целосна партиска контрола на судството, ВМРО-ДПМНЕ тоа нема да го дозволи ова

За победелник е најавена посета на Македонија на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, со кој средба ќе има и раководството на ВМРО-ДПМНЕ коешто ќе предупреди на обидот власта да воспостави целосна...
zezov

Жежов: Ако славиме Илинден заедно, Бугарија треба да го признае посебниот македонски национален идентитет

Ако имаме заедничка прослава на Илинденското востание, во тој случај, бугарската држава јасно треба да декларира дека го признава посебниот македонски национален индентитет, и тогш евентуалната прослава...
заев-борисов

Анкета: Граѓаните гневни на потезите на Заев во врска со „заедничката“ македонска и бугарска историја

Посетата на премиерот Зоран Заев на Бугарија и неговите скандалозни потези кои ги направи таму, граѓаните ги примија со големо разочарување и гнев, особено неговите ставови дека Македонија и Бугарија...
manevski

Михајло Маневски: Ова ли е враќање на животот на самонаречената реформска Влада?

Праските од Росоман се истураат на патиштата и скапуваат на нивите. Владата удри по грбот на земјоделците и од нивната пот ќе се богатат преработувачите и “корнишон” фирмите од Струмица со откуп на...
vmro dpmne zgrada

ВМРО-ДПМНЕ: Заев крие од граѓаните што договарал во Софија

Премиерот Зоран Заев во предизборниот период ветуваше јавни дебати за секое позначајно прашање, како граѓаните би кажале што и како мислат, за сега да склучува меѓународни договори од витално значење...

Најчитани вести