четврток, 25 мај 2017  |  Вести денес: 37

Archive: ТОП Subscribe to ТОП

skolo3-640x360

Почна изградбата на новиот објект на ОУ „Вера Јоциќ“ во Хиподром

Почнаа активностите за изградба на нов објект на Основното училиште „Вера Јоциќ“ во населбата Хиподром во Општина Гази Баба. За една година се најавува целосно нова училишна зграда до сегашните бараки...
djupwLGpTA-mvr-so-detali-kako-e-ograben-trezorot-na-nlb-banka

Трезористот се согласил да биде осуден, но не кажува каде се украдените пари од НЛБ Банка

Kако што дознава „Дневник“, бранителот на трезористот, адвокатот Љупчо Шврговски веќе контактирал со обвинителството во врска со предлогот на осомничениот. Од Основното јавно обвинителството ниту...
133707332

Иванов во Москва ќе ја прими наградата „Алексеј Втори“

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска и утре ќе престојува во работна посета на Руската Федерација. Претседателот Иванов е одликуван со наградата „Неговата Светост Патријарх...
1

Најмалку 22 мртви во терористички напад на концерт во Лондон (ВИДЕО)

Најмалку 22 лица загинаа, а над 59 се повредени доцна синоќа во Манчестер во две експлозии што се случија за време на концерт на американската поп – пејачка Аријана Гранде, јавуваат британските медиуми.Веднаш...
milososki

Милошоски: Случајот Сопот е почеток на реализација на договорот меѓу СДСМ и ДУИ преку нивното СЈО

Главната задача на СЈО е да штанца нарачани обвиненија против политички неистомисленици од ВМРО-ДПМНЕ, за да му помогне на господинот Заев, да спроведува нарачани платформи, со создавање на коалиција...
gruevskii

Груевски: Целта на СЈО е уништување на ВМРО-ДПМНЕ во корист на СДСМ, преку лаги и измислици

Случаите покренати од страна на СЈО се темелат на невистини и манипулации и имаат за цел политички прогон за раководството на партијата и мое лично, а со цел да се сврти вниманието на јавноста од актуелните...
popovski-640x393

Попоски: Случајот „Траекторија“ е политички предмет базиран врз измислени работи, ќе го докажеме тоа

Случајот кои што СЈО го нарече „Траекторија“ е уште еден доказ дека се работи за обични извршители на Зоран Заев и СДС и тоа е уште еден политички предмет. Целиот случај е базиран врз измислени работи,...
dimitriev-640x335

Димитриев: Политичките памфлети за наводно незаконско работење на ВМРО-ДПМНЕ се неточни и ги отфрламе во целост

ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која дејствувала, дејствува и ќе продолжи да дејствува врз основа на Закон и само врз основа на Закон и тоа е потврдено од сите институции надлежни за проверка на финансиското...
fatime fetai

СДСМ преку СЈО тргна во потера против Груевски

Оркестрираната громогласна најава ден претходно на денешната прес-конференција на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) даваше да се насети дека овој по сопствен избор „првен“ инструмент на СДСМ...
mk-filharmonija1-640x426

Македонска филхармонија доби нов објект (ФОТО)

Со концерт на Македонската филхармонија на која како солист настапува Симон Трпчески под диригентство на Владимир Ашкенази од Русија, синоќа и официјално беше отворен новиот објект на Филхармонијата....
27619golema

Прес-конференциите на СЈО треба да ја дефокусираат јавноста од важните теми на кои треба да одговори СДСМ

Со ден претходно најавени прес-конференции кои широко се распрострнуваат во медиумите коишто ја поддржуваат владата во обид за формирање на СДСМ и Специјалното јавно обвинителство (СЈО), како и преку...
izjava-gruevski-640x521

Груевски: Заев би бил најсреќен да ме нема, но јас имам одговорност пред граѓаните и ќе продолжиме да остваруваме проекти

Дел од медиумите, особено оној медиум кој го нарекуваат „телевизија на Заеви“ во последните денови не зборуваат за проектите што ги правиме, за нешто што ќе им користи на граѓаните, туку го отвораат...
fuen

ФУЕН изгласа резолуција за правата на Македонците во Албанија

Федералната унија на европските националности (ФУЕН) на 62-от Конгрес што се одржува во Клуж-Напока во Романија едногласно усвои Резолуција за правата на Македонците во Република Албанија, предложена...
ВМРО

ВМРО-ДПМНЕ: Единствената цел на Заев изминатиов период е разнебитување на државата

ВМРО-ДПМНЕ е одговорна партија која се грижи за своите граѓани. Ние довербата кон граѓаните ја црпеме од легитимно добиените избори и како таква резултира со многубројни мега-проекти кои ги ветивме...
1488022569

Руската амбасада написите во Sunday Times за Македонија ги нарече делириум

Руската амбасада во Скопје остро ги критикуваше написите во британскиот весник Sunday Times, наведувајќи дека објавил низа „лажни“ материјали за наводната „вмешаност“ на Москва во настаните во Македонија,...

Најчитани вести