четврток, 25 мај 2017  |  Вести денес: 37

Archive: ТОП Subscribe to ТОП

gruevski-

Груевски: СДСМ со сила дојде на власт, „медениот месец“ брзо ќе им мине и ќе треба да испорачаат резултати

Социјалдемократите на сила дојдоа на власт, прво треба да направа нешто, па потоа да зборуваат, а нивниот „меден месец“, многу бро ќе помине и ќе треба да испорачаат резултати, порача во саботата Никола...
gruevski izjava

Груевски: Склучени се договори за градба на два студентски дома, а за третиот избран е идеен проект

Што се однесува до новите студентски домови, можам да ви кажам дека за два веќе е избран градител, изведувач кој што ќе ги гради и потпишан договор за градба. Тоа е за студентскиот дом „Медицинар“ и...
133704353

Иванов: Македонија и Јордан имаат напредок во сферата на разузнавање и размена на информации

Јордан е земја која е позитивен пример, која придонесува за  стабилноста на Блискиот Исток и од интерес на Македонија е да биде присутна  на безбедносно-разузнавачки, но и на економски план, изјави...
ivanov

Продолжување и продлабочување на соработката меѓу Јапонската меѓународна агенција за соработка и Македонија

Во рамки на учеството на Светскиот економски форум за Блискиот iсток и Северна Африка, претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов се сретна со заменик претседателот на Јапонската меѓународна...
aleksandar pandov

Пандов: Не верувам во документот за гаранции на Заев (ВИДЕО)

„Не верувам во документот за гаранции на Заев“, изјави аналитичарот Александар Пандов во вестите на ТВ Нова. Тој додаде дека бил изненаден од увереноста на претседателот Ѓорге Иванов дека со давањето...
автобус

Четворица повредени во излетување на македонски автобус во Србија

Четири лица се повредени во сообраќајна несреќа која се случила во 5.50 часот утрово ан автопатот Белград – Ниш во близина на алексиначкото село Катул. До незгодата дошло кога автобус на транспортната...
вмро

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните препознаваат кој работел во нивна полза, а кој ги загрозувал националните интереси

Додека ние работевме на подобрување на животот на граѓаните, лидерот на СДСМ Зоран Заев ги загрозуваше највисоките државни и национални интереси, се истакнува во соопштениео на ВМРО-ДПМНЕ од саботата...
iran izbori

Роухани во сигурно водство на иранските претседателски избори

Реформистичкиот актуелен ирански претседател Хасан Роуани надмоќно води на претседателските избори и е на чекор до победата пред својот конзервативен ривал ајатолахот Ебрахим Раиси, соопшти во саботата...
gruevski-izjava-1-640x469

Груевски: Во 2006-та од СДСМ наследивме буџет од само 3 млн евра, Владата веднаш беше блокирана поради заостанати долгови

Обвинувањата од страна на СДСМ дека наводно ќе сме им оставеле празен Буџет, имено вистината е сосема различна од тоа, на почетокот од оваа седмица како што слушнавме и во јавноста во буџетот имаше средства...
љњтљтљњет

Потпишан Договорот за изградба на клиничкиот центар во Скопје

Вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров и претставници на компаниите Гранит, Бетон и италијанската ИНСО системи денеска го потпишаа договорот за изградба на нов клинички центар „Мајка...
cefdnjscde

„Чагатај кабло“: Во јули ќе почнеме со градба, на почетокот од 2018-та започнуваме со работа

Турската компнија „Чагатај кабло“ којашто инвестира во Македонија, најавува дека нивните погони во земата ќе се простираат на 6.700 квадратни метри, покрај инвестицијата од шест милиони евра и во чијашто...
nijazi-muhamedi-640x360

Мухамеди: Владата ќе биде нефункционална и нема да трае повеќе од шест месеци

Чуден е односот на албанските партии откако Зоран Заев го доби мандатот за формирање влада. Веќе не се знае кој што бара и кој што добива и во чии име лидерот на СДСМ ги даде гаранциите, нагласува политичкиот...
KEDISA

Грчки аналитичар: Груевски беше соборен од Сорос бидејќи не им служеше на западните интереси

Сорос и неговите западни  шефови сакаат да ја уништат политичката иднина на Никола Груевски и Ѓорге Иванов, бидејќи не им служат на нивните интереси. Нивна цел е создавање голема Албанија, задача што...
mihajlo-manevski-640x426

Маневски: Зоран Заев е општа опасност за Македонија

Република Македонија се наоѓа пред големо искушение. Мандат за состав на влада бара Зоран Заев, кому ништо не може да му се верува. Тој не е човек кој држи до зборот, а мислењето го менува од денес до...
vuccich-1-58a45eadd90ed

Вучиќ: Не е важно што зборува Заев, ги чекаме на гласањето во УНЕСКО

Српскиот претседател Александар Вучиќ не го интересираат навредите на негова адреса од страна на челникот на СДСМ Зоран Заев кој во средата го доби мандатот за формирање на македонската влада, и порача...

Најчитани вести