недела, 25 јуни 2017  |  Вести денес: 19

Archive: ТОП Subscribe to ТОП

vmro-miting-640x426

ВМРО-ДПМНЕ го слави својот роденден: Борбата за подобра Македонија никогаш не престанува, битката тукушто започна! (ВИДЕО)

ВМРО-ДПМНЕ денеска прославува 27 години од постоењето на политичката партија или 124 години од основањето на партијата. „Единствени” е слоганот со кој ќе се одбележи роденденот во 19 часот во Музејот...
мемо дурмиш

Во Шуто Оризари на виделина излегуваат малверзациите и поткупот од СДСМ!

Во општинската организација на СДСМ во Шуто Оризари деновиве се случува голем раскол меѓу пратеникот Курто Дудуш и Геге Демировски, двајцата главни активисти на партијата во оваа скопска општина,...
kanceska-640x429

Канческа-Милевска: Транспарентноста на проектите од Скопје 2014 е на највисоко ниво

Отвореноста од моја страна секогаш била на највисоко можно ниво, немам одбиено ниту една дебата, тоа може секој новинар да го потврди, кој ме поканил секогаш сум била присутна, секогаш сме имале отчетност...
viktor mizo

Мизо: Македонија од земја која никој не ја знаеше, ја направивме една од најатрактивните за инвестиции

На панел дискусијата организирана по повод роденденот на ВМРО-ДПМНЕ, меѓу другите учесници, говореше и Виктор Мизо, кој кажа дека условите кога оваа партија дошла на власт биле многу поразлични, од...
mickovski-2-640x427

Мицковски: Даночната политика на владата на СДСМ ќе значи дополнително осиромашување на народот

По повод 27-от роденден на ВМРО-ДПМНЕ, чија прослава ќе биде оваа сабота, партијата ќе организира низа циклуси на панел дискусии. Денеска е организирана првата насловена како „Единствени кои носат инвестиции...
deponija

Стружани протестираат за депонијата, ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за еколошката катастрофа (ВИДЕО)

Депонијата во Струга речиси два месеци постојано гори, а поради густиот чад и непријатната мирисба кои се шират низ градот, стружани деновиве организираат протести. Тие го продолжуваат својот протест,...
gjortsev-640x357

Џафери и СДСМ ја погребаа демократијата во Собранието (ВИДЕО)

На денешното продолжение на пленарната седница Талат Џафери по којзнае кој пат го крши Деловникот на Собранието недавајќи му право на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Владимир Ѓорчев да се обрати процедурално. Откако...
trickovski-branko

Тричковски: Уставното име ми е како херпес, како стомачен вирус, како сифилис, го мразам

Еден од главните идеолози на СДСМ, Бранко Тричковски преку пост на својот ФБ профил искажува полна омраза кон уставното име Република Македонија. Ваквиот статус на Тричковски им се допаѓа на членот...
marijana-petir-640x358

Петир: Македонија не треба да го менува името, ЕУ треба да го смени пристапот (ВИДЕО)

Клучната порака од Брисел до новата влада беше дека Македонија мора да го реши проблемот со Грција, како би се отворила вратата за членство во ЕУ и НАТО. Како претседател на „Групата на пријатели на...
груевски

Груевски: Се отвора американската фабрика „Адиент“ – 1.300 нови вработувања

Во технолошко-индустриската развојна зона во Струмица денеска ќе биде отворена фабриката на американската компанија „Адиент“ (поранешен Џонсон Контролс). Во фабриката, која што е прв капацитет во...
cair-nevreme-640x324

Кадарот на ДУИ во општините некадарен за граѓаните

Локалните проблеми на граѓаните како по правило се оставаат на страна, секогаш зад високите политичи агенди на челниците на локалните самоуправи. Но, по се’ изгледа дека неколку општини постојано...
sofija-kunovska-02-520x374

Куновска го прозива Заев: Ние поинтелигентните го предупредивме за Лиле Поповска

Внатрешните превирања во СДСМ се во полн ек. Поранешниот претседател на градската организација на СДСМ, Софија Куновска, на својот Фејсбук профил упати директна критика до раководството на СДСМ...
spiro

Ќе бидеме сериозен коректор на новата Влада

ВМРО-ДПМНЕ во изминатиот период покажа исклучителна стабилна, државничка политика. ВМРО-ДПМНЕ се карактеризираше како политичка партија која што државните интереси ги стави пред личните интереси...
gjorcev-640x362

Ѓорчев: СДСМ ветуваше чуда во Македонија и одеднаш имаме „ништо“

Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ во гостувањето на Вестите на телевизија Алфа, вели дека факт е оти СДСМ нема кадровска понуда и дека нема луѓе кои ќе ги реализираат огромните ветувања за живот во Македонија. -Се...
Arta-Toci

Скандал: Заев предлага заменик министер за надворешни работи за кој западна Македонија е дел на Албанија!

Арта Точи, предложена за заменик шеф на македонската дипломатија од редовите на партијата на Зијадин Села, цели кон функцијата со јасен став дека западниот дел од Македонија е дел од Албанија кој што...

Најчитани вести