недела, 25 јуни 2017  |  Вести денес: 19

Archive: ТОП Subscribe to ТОП

kodzias

Димитров се соочи со „црвената линија“ на Коѕиас, нема прием во ЕУ и НАТО под референцата

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, во Атина во средата на заедначката прес-конференцијата со македонскиот колега по должност Никола Димитров, беше дециден дека неговата земја...
ек

Европскиот парламент со 503 гласа ја усвои резолуцијата за Македонија

Европскиот парламент со 503 гласови за, 113 против и 45 воздржани ја усвои резолуцијата на словенечкиот европратеник Иво Вајгл, по извештајот за Република Македонија, изготвена од Европската комисија...
милошоски

Милошоски: Изборот на замениците министри е доказ дека СДСМ нема намера да дебатира за ништо!

Ние бараме дебата и време за да можеме да разговараме за овие предложени решенија. Само во итни случаи може рокот од 10 дена да биде пократок. Овде немаме итен случај туку имаме еден ден во кој што ќе се...
vmro-dpmne

ВМРО-ДПМНЕ: СДС има обврска да го брани македонскиот идентитет

СДС не смее да си поигрува со највисоките национални и државни интереси и да се однесува несериозно по прашања како што е проблемот кој Грција го има со нашето име, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ...
damjan_mancevski

Заев ќе јаде живи луѓе, Манчевски ќе брка луѓе од администрација

Скандалозната изјава на Зоран Заев од пред неколку години дека кога СДСМ ќе дојде на власт „ќе јадат живи луѓе“ и дека ќе бркаат „од чистачка до министер“ почнува да се остварува. Министерот за информатичко...
коцо

Судир на интереси во владата на Заев, тврди „Левица“

Кочо Анѓушев, човекот кој предводеше кампања граѓаните да плаќаат поскапа струја во државата, го доби вицепремиерското место во Владата на СДСМ, а за кого се шпекулира дека буквално си ја платил функцијаа...
arben-taravari-520x346

Стана ли и Таравари „министер за смрт“?

Вчера почина 15-годишно девојче од гостиварско Долна Гуновица, во возило на Брза помош, при транспорт кон Ургентниот центар во Скопје.  Трагедија која го зави во бескрајна болка нејзиното семејство....
Greek-parliament

Грчката власт и опозиција едногласни: Без промена на името нема НАТО и ЕУ

И додека дел од грчките медиуми пишуваат за притисокот Македонија да влезе во НАТО под референцата, друг дел излегоа со наслови од типот „Ерата на Груевски заврши – ФИРОМ го менува името”, информирајќи...
pregnancy

Сé уште нема никаков одговор на предлогот за законско решение за породилното отсуство инициран од ВМРО-ДПМНЕ

Минтата седмица пратениците на ВМРО-ДПМНЕ до сите пратеничките групи го доставија законското решение за продолжување на породилно отсуство, но од пратеничките групи на СДСМ, ДУИ, БЕСА и Алијансата...
Teuta Arifi

Арифи потврди дека СДСM и ДУИ го договориле новиот закон за јазици, собраниски и владини седници на aлбански јазик (ВИДЕО)

Тетовската градоначалничка и висок партиски функционер на ДУИ, Теута Арифи, во своето гостување во емисија на телевизија Арт вели дека СДСМ и ДУИ го договориле новиот закон за јазици, според кој собраниски...
milososki-

Милошоски: Заев прелесно вети дека ќе го сменат името на Република Македонија

Владите работат според ветувањата кои ги дале, некои ветувања се дадени јавно пред граѓаните, а некои ветувања веројатно се дадени тајно на фактори кои не се гласачи во Македонија, истакна пратеникот...
gjorcev

Ѓорчев: Македонија треба да стане членка на НАТО и ЕУ без одложување, а Димитров не смее да отстапи од највисоките државни и национални интереси

Република Македонија треба да стане членка на НАТО и Европската унија веднаш и без одложување, а новиот министесер за надворешни работи Никола Димитров не смее да отстапи од највисоките државни и национални...
andrej-koribko-1-640

Корбико: Сорос и Стејт Департментот ја дестабилизираа Македонија, а вината ја префрлаат на Русија

Република Македонија беше парализирана со продолжена политичка криза која што почна кога американските разузнавачки агенции тајно снимаа илјадници фигури од политичкото и граѓанско општество во...
dimitr-v-n-640x316

Димитров: Македонија ќе ја разгледа можноста да го смени името

Македонија размислува за можноста да го смени името, во обид да го одблокира грчкото противење за членството во НАТО, изјавил според „Фајненшел Тајмс“ министерот Никола Димитров во интервју за весникот. –...
macedonia-nato

ВМРО-ДПМНЕ: Грција веднаш да го деблокира процесот на евроатлантските итеграции на Македонија

Процесот на евроатлантските интеграци на Република Македонија треба веднаш да биде деблокиран и да се исправат неправедните одлуки, затоа што земјата заслужува да стане членка на НАТО што е можно...

Најчитани вести