среда, 23 август 2017  |  Вести денес: 46

Archive: ТОП Subscribe to ТОП

Грански синдикати: Го осудуваме антисиндикалниот чин на министерката Царовска

Тринаесет здружени синдикати во ССМ уште еднаш изразија поддршката за легитимното раководство на ССМ, за претседателот на ССМ Живко Митревски и секретарот на Советот Методија Димески и го осудуваат...

Раздор во СДСМ за функционерски фотелји!

Членството на СДСМ е разочарано од потезите кои ги влече врвот на партијата, бидејќи околу кандидатите за градоначалници не биле консултирани општинските организации. „Пошто сум во партија од 18 години...

Четири дена не работи радар во контролата на летање, надлежните не преземаат ништо!

Еден од трите радари кои мора да функционираат постојано и од кои зависи контролата на небото над Македонија веќе четврти ден е надвор од функција, објавува порталот Денешен, повикувајќи се на свои...

Десеткилометарски олимписки маратон за првпат на Охридското Езеро

Во организација на Клубот за спортови на вода „Охридски бранови 2008” денеска на Охридското Езеро ќе се одржи првиот Олимписки пливачки маратон во должина од десет километри. Маратонот ќе се плива на...

СДСМ одби да дебатира за планот на Владата да досели мигранти во Битола

И покрај најавата за инклузвниост и транспарентност, дебати за секое важно прашање во државата СДСМ како на централно така и на локално, одбива и бега дебата за прашања кои ги засегаат сите граѓани...
Фото: Гол.мк

Кликата на СДСМ среќна што уништи успешен спортски проект

Најголемиот спортски инвеститор во Македонија, сопственикот на спортското друштво „Вардар“, Сергеј Самсоненско, денеска во отворено писмо најави дека заминува од клубот, поради притисокот од јавноста...

ВМРО-ДПМНЕ го донесе, СДСМ го избрка Самсоненко

Животот кој беше најавуван од новата владејачка гарнитура очигледно може да преставува смрт за спортот во Македонија. Само по три месеца откако СДСМ и Зоран Заев дојдоа на власт, најголемиот инвеститор...

Димовски: Годишните одмори се приоритет за СДСМ, а не Јавниот обвинител

Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ побара од Талат Џафери да ја прекине расправата за разрешување на Јавниот обвинител бидејќи е спротивно од Изборниот законик. Димовски нагласи дека јавноста...

Сергеј Самсоненко се повлекува од Вардар

Рускиот милионер и прв човек на Вардар, Сергеј Самсоненко со писмо и се обрати на јавноста во Македонија во кое изјави дека оваа сезона ќе биде последна за него како предводник на македонскиот спортски...

Каракачанов потврдува што потпишал СДСМ: Ако не се согласиме дека Гоце Делчев и Илинденците се Бугари, ќе има меѓународни последици

Челникот националистичката ВМРО-БНД Красимир Каракачанов, кој е и вицепремиер и министер за одбрана на Република Бугарија по повод потпишувањето на договорот меѓу Владата на СДСМ и Бугарија даде неколку...

Советникот на Заев уапсен за кражба на ќебиња

Зоран Башановиќ кој во соседна Србија гласи за човек со проблематично минато и повеени, новиот советник на македонскиот премиер Зоран Заев, со неговата сопруга пред неколку години беа уапсени во трговски...

Приговор на професори од Институтот за македонски јазик кон Предлог-законот за употреба на јазиците

Професорките Симона Груевска-Маџоска и Александра Ѓуркова, вработени во Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, до Кабинетот на премиерот Зоран Заев, до Генералниот секретаријат на Владата...

Таравари и Османи бараат извинување од УЕФА: На Суперкупот не биле претставени Албанците

Секретарот на Алијансата за Албанците и министер за здравство во владата на Зоран Заев, Арбен Таравари, ја обвини УЕФА за „сериозни пропусти“ и инциденти при организација на Суперкупот. Според Таравари,...

Македонија видена преку полски објектив (ВИДЕО)

Македонија рај во срцето на Балканот! Вака е опишана нашата земја во едно полско видео кое има за цел да им ја прикаже на Полјаците Македонија како место, кое вреди да се посети. Скопје и центарот како...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Талат Џафери ја оневозможуваат демократијата во Собранието

Талат Џафери кој со поддршка на СДСМ го узурпира претседателското место во Собранието сега врши вистински терор во законодавниот дом и за само два месеца Џафери има повикано обезбедување во собраниската...

Најчитани вести