недела, 25 јуни 2017  |  Вести денес: 19

Archive: ТОП Subscribe to ТОП

hristijan mickovski

Мицковски: Активните мерки на владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ги бришат негативните ефекти од криминалната транзиција на СДСМ

Заклучно со крајот на првиот квартал од оваа година, според Заводот за статистика, во Република Македонија вработени се 734 000 граѓани, односно 20 000 повеќе граѓани се вработени во однос на истиот период...
1-6-640x552

Безидејноста на СДСМ исмеана на социјалните мрежи: „Само мачкарот ќе се чувствува пријатно во ваков валкан мерцедес“

Аматерските обиди на СДСМ да го пере срамот од својата дволичност очекувано наидоа на потсмев на социјалните мрежи. Владиниот мерцедес за превоз на високи странски делегации на СДСМ и активистите...
gruevski intervju

Груевски: Потврдени резултатите од нашата напорна работа, невработеноста падна на рекордно најниски 22,9 отсто

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се огласи на социјалната мрежа Фејсбук по најновите податоци од Државниот завод за статистика кои покажуваат дека историски пад на невработеноста во Република...
dastevski

Даштевски: Новата влада се надева на брз влез во НАТО, Грција смета дека со СДСМ лесно ќе го реши проблемот со името

Новата влада се надева на брз влез во НАТО под референцата БЈРМ, Грција мисли дека полесно ќе го реши проблемот со името со СДСМ, изјави професорот Александар Даштевски во емисијата „Само вистина“...
divogradbi

Во Катастарот впишани 180.000 легализирани дивоградби

Над 180 илјади објекти во Македонија се легализирани и впишани во Катастарот на недвижности. Граѓаните и компаниите имаат имотни листови и можат со нив да тргуваат да ги стават под закуп односно да ги...
вмро

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да не ја дефокусира јавноста, туку да ги исполнува ветувањата

Никакви нарачки од Специјалното јавно обвинтелство (СЈО) нема да му помогнат на Зоран Заев и на СДСМ да ги дефокусираат граѓаните од реалноста во која тие очекуваат од нивната влада да почнат да работат...
kolaz-top-640x235

„Република“: „Реформаторите“ поздравени од Заев и промовирани од медиумите со пари на СОРОС и УСАИД

Стравот од силно ВМРО-ДПМНЕ пред претстојните зафати поврзани со обезличување на македонската нација и распродажбата на државните и национални интереси кои се планирани по поставувањето на квинслишката...
spiro-ristovski-640x329

Ристовски: СДС наместо укинување на кембриџ наставата, да обезбеди континуитет во образованието

Првите чекори откако СДС ја презеде владата се сведуваат на најави за уривање, блокирање и укинување. Првите чекори на СДС се сведуваат на антиреформи, наместо реформи. Првите чекори на СДС не носат...
антонио

Милошоски за „реформаторот“ на ВМРО-ДПМНЕ: Додека имаше 300.000 € годишен приход партијата му беше демократска!

Еден адвокат, во добрите времиња во 2013, 2014, 2015-та година како партиски правен застапник на куп државни претпријатија си правел околу 300.000€ годишен приход и си молчел, нит спомнал реформи, ни режим, се...
Nola-Ismailovska-640x360

ВМРО-ДПМНЕ поднесува уредно законско решение за продолжување на породилното отсуство

Како пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, заедно со колешката пратеник Магдалена Манаскова, како досегашни и идни мајки, денес до Собранието на Република Македонија со поддршка од останатите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ...
zaev2

Нереалните ветувања за зголемување на просечната плата може да имаат контра ефект и да доведат до отпуштања

Повисока минимална и просечна плата – вети Владата на СДСМ. Во програмата е наведено дека годишно ќе се вработуваат по 16 илјади луѓе во приватниот сектор (вкупно 64 илјади луѓе за целиот мандат), дека...
mirka-velinovska

Велиновска: Се мислат за победници, a со сигурност им предвидувам брз пад во бездна

Се мислат за победници. Иако со стопостотна сигурност им предвидувам брз пад во бездна. Фатум, ем карма. Вака завршува секој фашистички проект. Оти е противчовечки, шишува новинарката колумна Мирка...
zaev-mtv-debata-novinari

Медиуми: Заев има намера да ја предаде Македонија, сака да се откаже од името на земјата, само за да влезе во НАТО

Премиерот на Македонија Зоран Заев изјави дека е спремен земјата да влезе во НАТО под називот Поранешна Југословенска Република Македонија, на што инсистира Грција, како би ја забрзал интеграцијата...
ee

Завршува учебната година – Учениците на распуст

За околу 270.000 ученици, од кои 188.000 основци и 80.000 средношколци, денеска е последниот училишен ден од учебната 2016/2017 година. Полуматурантите овој месец ќе се запишуваат во средни училишта. Првото пријавување...
груевски

Груевски: Средбата во Будимпешта значајна за државните интереси на Македонија

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од лидерот Никола Груевски денеска во Будимпешта присуствуваше на средба со десничариските партии од Балканот што ја организираше унгарскиот премиер Виктор Орбан. Груевски...

Најчитани вести