четврток, 25 мај 2017  |  Вести денес: 37

Archive: ТОП Subscribe to ТОП

зелс

Денеска истекува мандатот на градоначалниците и советниците

Мандатот на градоначалниците и на советниците во локалните самоуправи истекува денеска. Поради тоа претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери за денеска закажа состанок на...
knigi-1-640x324

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи партизација на судството

Зоран Заев најави дека една од првите работи кои ќе ги направи доколку формира Влада се реизбор на комлетното судство. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски потсети дека оние кои се повозрасни паметат...
antoniop-640x343

Милошоски: Обидот за убиство на моите родители е закана кон мене

Денес би сакал да одржам прес конференција која што е поврзана со еден обид за убиство на моите родители. После 3 годишното малтретирање на државата и граѓаните со објава на монтирани бомби изгледа...
garevski-naslovna-640x466

ИЗИИС: Земјотресот утрово е афтершок од земјотресот од лани

Земјотресот со интензитет од 4,2 степени кој рано утрово ги вознемири жителите на скопскиот регион е последица на ланскиот земјотрес од 11 септември кој беше со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер,...
antonio-milososki

Милошоски: Кукавички поставена бомба во куќата на мојот татко

После избориве, криминално-политичкото подземје кое се инспирира од “бомбите на мадатарот за Живот”, почна да поставува вистински бомби со закани по живот кон неистомислениците!,  напиша на својот...
koce-trajanovski-nova

Трајановски: Со престанок на мандатот на градоначалниците, ЈСП не ќе може да функционира

Со престанок на мандатот на градоначалниците, ЈСП практично не ќе може да функционира. Јавното сообраќајно претпријатие повеќе од 50 посто од средстава ги добива од Градот Скопје, изјави градоначалникот...
la-verita-640x417

„Ла Верита“: Заев, социјалистот кој има врска со исламот, ја обвинува Италија за геноцид

ЕУ  го поддржува Македонецот кој не’ обвинува за воени злосторства против муслиманите во Албанија. Србите распоредуваат војска за да се заштитат од агресијата на Тирана, пишува Италијанскиот весник„...
земјотрес

Силен земјотрес го потресе Скопје

Земјотрес со магнитуда од 4,2 степена според Рихтеровата скала е почувствуван изутрината во 04 часот и 08 минути во Скопје и околината. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот...
REUTERS/Alexandros Avramidis

Најмалку четири жртви во железничката несреќа крај Солун

Најмалку четири лица ги загубиле животите а уште пет се здобиле со тешки повреди откако патнички воз на релацијата меѓу грчката престолнина Атина и Солун излета од шините во саботата ноќта, соопштиле...
bogdan ilievski izjava

„За заедничка Македонија“: Битката за правда и вистина сигурно продолжува, нашиот отпор е наша должност

Граѓаните на Република Македонија веќе 76 дена преку протести и разни други активности го искажуваат својот револт од обидот да се протурка платформа од туѓа држава, која директно удира по темелите...
gruevski izjava stadion

Груевски е за што поскори локални избори, како шанса и за предвремени парламентарни избори (ВИДЕО)

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е ден порано да се организират локалните избори. Најблизок рок е 45 дена од носење на закон со кој ќе се одреди тоа. 45 дена од понеделник е 2 јули, истакна во саботата  претседателот...
goran-manojlovski-640x375

Манојлоски: Заев и СДСМ се однесуваат кон Македонија како кон своја приватна сопственост

Криминалецот Зоран Заев и криминалната врхушка во врвот на СДС ја покажуваат нивната мисловна матрица да се однесуваат кон Македонија како кон своја приватна сопственост и да не почитуваат закони...
директор

Разрешен директор бидејќи бил на протести на „За заедничка Македонија“

Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, тргнува во пресметка со своите и на СДСМ политички неистомисленици. Имено истата без основа го разрешила директорот на средното стручно училиште „Моше Пијаде“...
28-критична-маса-13

Еве како да аплицирате за субвенции за велосипед…

Град Скопје го објави Јавниот повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на градот Скопје за купување велосипеди за 2017 година. -Град Скопје, со цел да ги стимулира граѓаните...
hannnnn

Хан: Демократија е кога има избори и без опозиција

Додека минатата година еврокомесарот излезот од македонската политичка криза го гледаше само во консензусот на сите политички партии и не признаваше избори без опозиција, на опозицијата во Албанија...

Најчитани вести