недела, 25 јуни 2017  |  Вести денес: 19

Archive: ТОП Subscribe to ТОП

18921797_10155346994607716_5136238624978707130_n

Груевски на работен состанок со Орбан (ФОТО)

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со партиска делегација во чиј состав се Никола Попоски и Александар Николоски денеска е во Будимпешта, на работната сесија која ја организира унгарскиот...
misajlovski-640x375

Мисајловски: Лагите на Заев нема да го подигнат стандардот на граѓаните

Зоран Заев треба да каже до каде се 500-те километри нови автопати кои ќе ги гради во Република Македонија, наместо да се занимава со лаги и измислици. Лагите на Заев нема да го подигнат стандардот на граѓаните...
vmro-dpmne-1

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ наследува стабилна држава, полн Буџет и јасно трасиран пат кон ЕУ и НАТО

Зоран Заев сега ја води владата на Република Македонија и има одговорност да ги реализира ветувањата што им ги даваше на граѓаните, а од претходната влада наследува стабилна држава, полна државна каса...
sobranie-9

СДСМ ја одби граѓанската иницијатива за подолго породилно отсуство

Пратениците на СДСМ во Комисијата за политички системи го отфрлија доставениот текст од страна на Снежана Кузмановска, која што предвидуваше измени во Законот за работни односи, поточно промени на...
Зоран Заев (л) и Александар Родиќ на средбата во  премиерскиот кабинет (Фото: Влада на РМ)

Во Србија привршува истрагата за криминалите на Родиќ, белградскиот партнер на Заев

Министерството за внатрешни работи на Србија во соработка со надлежното обвинителство и даночната полиција ја заврши сеопфатната истрага против Александар Родиќ, „Адрија медиа груп“ на чие чело...
гггг

Маневски: По чија мерка не е Марко Зврлевски, по мерката на СДСМ и Зоран Заев?

Предлогот на владата се уште го немаат добиено членовите на советот на јавни обвинители за да се види што тој содржи и тој предлог за разрешување на јавен обвинител за да биде тој валиден треба да содржи...
han

Груевски-Хан: И како опозиција силно ќе работиме Македонија да добие преговори со ЕУ и членство во НАТО

ВМРО-ДПМНЕ и како опозиција силно ќе работи Македонија да добие преговори со Европската унија и членство во НАТО. Оваа порака од Брисел денеска ја испрати претседателот на најголемата опозициска партија...
mickoski

Мицковски: Лагите не може да ги покријат очекувањата на граѓаните од новата влада и нејзините ветувања

Зоран Заев во вчерашното интервју како премиер на Владата на Република Македонија имаше несигурен и површен настап, без никаква суштина, со многу празнини во однос на политиките кои планира да ги реализира...
VELUX EHF FINAL4 2017
LANXESS Arena, Cologne, Germany
Paris Saint-Germain Handball vs HC Vardar
© 2017 EHF / Richard Walch

Ракометна треска во Македонија: Вардар ги турна по гледаност турските серии

Историскиот успех на македонскиот и сега европски ракометен шампион Вардар, предизвика незапаметен интерес кај домашната јавност, „гладна“ за спортски успеси на меѓунроден план, оценуваат странските...
dui

„Дневник“: Села и директорските места направија војна во ДУИ

Изборот на партиски кадри за функционери од третиот ешалон на власта предизвика вистинска внатрепартиска војна во ДУИ. Најголемиот дел од разграноците на партијата се закарани меѓу себе, а речиси...
zvr

Известувањето од СЈО лажно алиби на Зоран Заев

Во постапката за состав на влада мандатарот Зоран Заев ја стави во функција својата експозитура – специјалното јавно обвинителство. Побара од СЈО да му достави известување дали се спроведува кривична...
VMRO-DPMNE-

ВМРО-ДПМНЕ до Заев: Никој не барал аменстија, со лаги не се подобрува животниот стандард

Лагите нема да го подобрат стандардот на граѓаните, тие очекуваат од Зоран Заев да ги исполни ветувањата што ги даде пред избори, а не со манипулации и дезинформации да ги дефокусира од обврските кои...
kembridz-programa

Ќе се стопира програмата Кембриџ во средното образование (ВИДЕО)

По укинувањето на  екстерното тестирање, новата влада ќе разгледува правни механизми да ја укине и наставната програма Кембриџ по која треба да учат и средношколците од учебната 2017/2018 година. Новата...
ivanov-samsonenko 01

Ракометарите на Вардар одликувани со „Медал за заслуги за Македонија“ од претседателот Иванов (ФОТО)

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ги одликуваше членовите на ракометниот клуб Вардар со „Медал за заслуги за Македонија“, а на ракометниот клуб Вардар му го додели признанието...
dol-0gr-1

Груевски: Македонија што поскоро да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер на Република Македонија, Никола Груевски, попладнево присуствува на конференција во Европскиот парламент посветен на Западен Балкан, а претходно во...

Најчитани вести