четврток, 25 мај 2017  |  Вести денес: 37

Archive: ТОП Subscribe to ТОП

џафери

Џафери: Од 20-ти мај се’ зависи од волјата на мнозинството

Доколку претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов не му го додели мандатот за формирање влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев согласно уставниот рок од десет дена, според претседателот на Собранието...
antonio

ВМРО-ДПМНЕ бара што поскоро одржување локални избори и предложи три термина

Го повикуваме парламентарното мнозинство веднаш даствори услови за распише на локалните избори и да го овозможи работењето на советите на општините и на градоначалниците во овој меѓупериод. Ние како...
gruevski-4-640x387

Груевски: Ветувањето на Заев за 500 километри автопат ќе биде уште една огромна лага

Во коментар на најавата од СДСМ за изградба на 500 километри автопатска мрежа, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски потенцира дека нивнот лидер Зоран Заев е добро познат по ветувања коишто не...
talt izbor

Здружението на граѓаните за почитување на прописите поднесе кривична за изборот на Џафери

Здружението на граѓаните за почитување на прописите од Битола, формирано уште во 2004 година, чија главна дејност е следење на изборите, следење судски постапки и слично, во четвртокот поднесе кривична...
administratsiuja

Давитковски: Новата власт не може да прави смени на кадри како ќе им се посака

Неосновани се и неприфатливи тврдењата и изјавите дека новата власт ќе може да смени од три до пет илјади луѓе во државните институции бидејќи толку позиции се подложни на менувањето по секои избори,...
zaev

СДСМ најавува партизирање на судството под плаштот на реформи

Интегритетот и професионалната независност на судиите мора да се заштити.  Не може судиите да станат политички извршители на СДСМ. Ваков е ставот на експертската јавност по изјавите од СДСМ за генерален...
elezi-640x357

БЕСА до Заев: Редефинирање на државата како услов за коалиција (ВИДЕО)

Движењето БЕСА преку својот претставник Амир Елези му порача на Зоран Заев дека редефинирањето на Македонија е услов партијата да влезе во коалиција со СДСМ. -Политичкиот момент е дека ние се уште немаме...
Talat Dzaferi Kabinet albansko zname

Неџбедин Ибраими стои зад објавената одлука за изборот на Талат

Заменик-генералниот секретар на Собранието, Неџбедин Ибраими потврдува дека до „Службен весник“ ја испратил само одлуката за изборот на Талат Џафери за претседател на парламентот, потпишана од пратеникот...
gruevski

Груевски: Заев се обидува да ги заплаши судиите за да се заштити себеси

Изјвите на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, за промени во судството претставуа заплашување на судиите и заштита од постапките коишто се водат против него, и тоа не смее да се случи, повторно да завладеат...
евн

ЕВН Македонија го отвори првиот музеј за електрична енергија во регионот

Македонија доби Изложбен центар за електрична енергија, прв од ваков вид во земјата и регионот. Сместен во автентичниот и оригинален простор на старата Хидроцентрала Матка, Изложбениот центар  „Матка“ ...
petrov

Тодор Петров го оспори изборот на Талат Џафери пред Уставен

Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес смета дека Талат Џафери е нелегитимен претседател на Собранието на Република Македонија независно од тоа што одлуката е веќе објавена и испечатена во...
мвр1

ФОТО: Одмаздничка суета на дело на „новата власт во доаѓање“

Во очајнички обид да се стават во светло на невина жртва во овој политички хаос што се случува во земјава, СДСМ и нивните коалициски партнери кои претендираат да ја формираат новата влада, не престанаа...
soros tas

Делегацијата на Конгресот ќе ги истражува одметнатите американски амбасадори на Обама на Балканот

Делегација на американскиот Конгрес предводена од републиканецот Боб Гудлајт е во „итна мисија“ во регионот со растечки тензии, каде што се уште е на сила „губитничката политика на Сорос и Обама“...
ustaven-sud-640x294

Уставен ја отфрли иницијативата за продолжување на мандатот на градоначалниците

Уставниот суд денеска одлучи да не поведе постапка по двете иницијативи со кои се оспорува членот 35 став од Законот за локална самоуправа, како и членот 16 став 1 од изборниот законик, кој се однесува...
полиција

Познат идентитетот на убиената лекарка

Според најновите неофицијалните информации, лекарката била пронајдена мртва во својот дом, а не во дворот на скопските клиники. На  телото имала  убодни рани од нож во пределот на вратот и рацете. Станува...

Најчитани вести