среда, 23 август 2017  |  Вести денес: 46

Archive: ТОП Subscribe to ТОП

Македонија ќе се реформира во двонационална држава

Законот за употребата на јазиците, со кој се унапредува користењето на албанскиот јазик мина на синоќешната вечерашната владина седница, и со него се предвидуваат двојазични униформи и банкноти, а...

И Албанија поставува услови за поддршката во НАТО – Законот за јазици

Иако односите меѓу Албанија и Македонија препознаваат еден ‘среќен момент”, властите во Тирана не изгледа дека премногу им веруваат на колегите во Скопје, забележува албанското издание Politico. Албанските...

Законот за јазици помина во Влада, полициските униформи двојазични!

Вечерва во Владата поминал предлог-законот за употребата на албанскиот јазик, објави Алсат. Во одобрената верзија се предвидува двојазичност на униформите на полицијата, пожарникарите и здравствените...

Заев го смирува Села со 20 значајни раководни позиции

По јавните закани на Зијадин Села и Алијансата на Албанците за нивно напуштање на Владата на СДСМ, Зоран Заев му ги исполнил сите барања и желби на Села, што довело до краткорочен спас на Владата, но...

Странските инвестиции во Охрид жртви на лажни невладини и новинари манипулатори

Дали Илина Арсова, која во јавноста се појавува како фронтмен на лажната и никаде правно регистрирана невладина организација Охрид ЅОЅ и новинарот Горан Михајловски, од лични причини поврзани со нивниот...

Мицковски: Направени се вистински промени кои ќе резултираат со голема победа на ВМРО-ДПМНЕ

Процесот на реформирање на ВМРО-ДПМНЕ започна со најавите уште за време на роденденската прослава кога претседателот на партијата го најави овој процес кој следуваше и кој што кулуминараше на 29-ти...

ВМРО-ДПМНЕ: Нелегално стекнати материјали не може да служат како доказ

Судот не го издржа притисокот на СДС и не си ја исполни законската обврска судиите да одлучуваат само и само врз основа на Устав и на Закон и никако поинаку, истакна Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ. -Што...

До 2.000 евра казна за секој што ќе се движи во шума без дозвола

Физичките лица кои ќе бидат затекнати да се движат низ шума без соодветна дозвола од Јавното претпријатие за стопанисување со државни шуми „Македонски шуми“ и од субјектите кои управуваат со заштитените...

ВМРО-ДПМНЕ: Неспособноста на СДСМ предизвикува еколошка катастрофа

Неспособноста и неодговорноста на СДСМ ја претвора Македонија во голема еколошка катастрофа, и од нивната непосветената влада досега наместо проекти видливи се само диви депонии, депонии кои горат...

Грчева: Кој бре Цацко ви е да тргувате со наша земја?

НВО секторот се вдомува во Владата и трие раце за грантови. Во својот најнов фејсбук пост поранешната пратеничка Солза Грчева жестоко ја нападна Владата на Зоран Заев за стратегија (2017-2027) за мигранти,...

Росоклија: Да се свртиш против сопствениот народ, има ли поголем срам?

Монахињите и монасите на МПЦ-ОА, која за бугарската православна црква е непостоечка црква, му кажуваат на македонскиот народ дека напорот не треба да биде кон признавање на МПЦ-ОА од страна на бугарската...

Резултат од политиките на СДСМ: Каракачанов среде Скопје „Нема зошто да го делиме Гоце Делчев, тој е Бугарин“ (ВИДЕО)

Министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, и лидер на националистичката ВМРО-БНД во изјава за бугарската тв НОВА среде Скопје дека Гоце Делчев јасно искажал дека е Бугарин и дека кога...

„Кај Талат на Илинден 59 души, исто колку што го избраа за претседател“ – шеговито подбивање за илинденскиот дебакл на СДСМ

Граѓаните со голем интензитет го коментираат илинденскиот дебакл на Владата на Заев и СДСМ. Реакциите на социјалните мрежи се жестоки, прецизни и креативни после комплетното фијаско на одбележувањето...

Мегацунами го погоди Гренланд (ВИДЕО)

Во мегацунами со висина од 100 метри што го погоди Гренланд, загинаа четворица, а повредени се десетина лица. Уништени се 11 домови. На 17 јуни, големо цунами го погоди Гренланд, а уништена е една цела комуна. Повеќето...

Реваншизмот и аматеризмот продолжуваат: Владата на СДСМ го разреши Дејан Јовановски од функцијата директор на Спортската Академија, и на негово место назначи професор по историја

СДСМ не простува успех и придонес за Македонија. Поранешниот кошаркарски интернационалец, поранешен генерален секретар на Македонската кошаркарска федерација и директор на КК „Работнички“, Дејан...

Најчитани вести