четврток, 25 мај 2017  |  Вести денес: 37

Archive: ТОП Subscribe to ТОП

bogdan-ilievski1-640x425

Илиевски: Денеска во службен весник излезе срамен фалсификат!

Граѓаните денеска по 72 пат го изразуваат својот револт поради протуркување на туѓи платформи во нашата држава, документи кои директно удираат по темелите на државноста на Република Македонија. Еден...
sdsm-talat-sobranie1-640x360

Во услови на правен хаос, постои основ Иванов да не го додели мандатот

Откако пратениците од СДСМ и од албанските политички паритии во Собранието го избра Талат Џафери за претседател на парламентот, мандатарот Зоран Заев го чека мандатот од претседателот Ѓорге Иванов...
osnovno javno obinitelstvo tabla

ОЈО: Не ја опструираме истрагата, постапуваме по сите кривични пријави, досега ниедна не е документирана

Јавното обвинителство истакнува дека во ниту еден момент не ја опструира истрагата и не ги попречува надлежните органи за документирањето на настаните во Собранието на Република Македонија, како...
3333

„Елефтерос Типос“: Заев изгледа како човек од слама воден од нишалката Тирана – Брисел

Зоран Заев негира дека неговите албански сојузници го доведуваат во прашање територијалниот интегритет на Македонија, како и тоа дека неговата номинација е преку команда на албанскиот премиер Еди...
sorko

Американски Спектатор: Делегација на Конгресот во тензичниот регион каде уште се спроведуваат пропаднатите политики на Сорос-Обама

Првиот човек на американската Правосудна куќа, републиканецот Боб Гудлат ја предводи 15-члената делегација на итна мисија во Грција, Босна и Херцеговина, Албанија, Македонија, Косово и Италија откако...
611424_kumanovo-08foto-tanjug-ap_ff_201510159034

Две години од крвавиот настан во „Диво Насеље“

Пред две години, на кобниот 9-ти мај во кумановската населба „Диво Насеље“ згасна животот на осум македонски херои, кои бранејќи ја својата татковина ги положија своите животи при полициска акција...
glavna

„Викиликс“: Терористите од Диво Насеље во комуникација со структури на СДСМ

Порталот „Журнал.нет“ објави дека на сајтот на „Викиликс“ се појавила коресподенција на американските служби со Стејт Департментот за настаните поврзани со кумановско Диво Насеље кои се случија...
talat-dzaferi-sobranie-640x480-640x396

Талат Џафери избран со помалку од 61 глас?!

Новинарот Васко Ефтов во емисијата „Во центар“, ја постви дилемата Дали Талат Џафери е изгласан со 61 глас. Настрана сите оние фаули во демократската процедура, коментира тој, ако Талат Џафери не е избран...
mihajlo manevski

Маневски: За реизбор на судии нема никаква законска и уставна можност, Заев сака да ги заплаши судиите

Најавите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претходно на поранешниот социјалдеморкатски министер Љубомир Фрчкоски дека ќе го распуштат судството и ќе вршат реизбор немаат никаква уставна и законска...
lazanski

Лазански: Тешко мултиетничка Македонија кога чукаат воените тапани на екстремните Албанци

Дали последните војни на Балканот ги предизвикаа политичари кои ги лажеа новинарите, а потоа поверуваа во она што ќе го прочитаат во весниците? Или дали балканските народи, всушност се заслужуваат...
grcki-vesnici-735x400

„Имерсија“: Рама ја наложи коалицијата на албанските партии со СДСM и бара промена на Уставот

Развојот на настаните во Македонија, интервенцијата на Албанија, САД и ЕУ и сценаријата за голема Албанија и натаму се во фокусот на интерес на грчките медиуми, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Весникот...
veter dozd

Надоаѓа нов влажен бран со пад на температурите

Времето во понедленик ќе биде значително облачно со повремени врнежи од дожд, особено во претпладневните и пладневните часови. Повеќе врнежи се очекуваат во северните делови од земјава. Ќе дува умерен...
(© REUTERS / Emmanuel Foudrot)

Французите го избираат претседателот меѓу Макрон и Лепен

Французите гласаат во неделата во вториот круг за претседателот на Петтата република, на кој 47,5 милиони избирачи ќе одлучат дали нивниот нов претседател ќе биде центристот Емануел Макрон или лидерката...
Ljupco-Palevski-640x360

Љупчо Палевски: Газда на политичките шибицари во Македонија е Бејли (ВИДЕО)

Освен албанските гласови за СДСМ кои го казнуваат ДУИ, а што претствуваше и своевиден изборен инженеринг на американскиот амбасадор во Македонија, Џејс Бејли, постојат уште и 34.000 гласа кои од 1990 година...
za-zaednicka-makedonija4-640x360

Граѓаните побараа избори и порачаа: Нема да се предадеме!

И денеска, 68- ти ден, огромен број граѓани излегоа на улиците и повторно дадоа поддршка на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. Народот по 68 пат, застана во одбрана на суверенитетот на државата...

Најчитани вести