среда, 23 август 2017  |  Вести денес: 46

Archive: ТОП Subscribe to ТОП

Ѓорчев: СДС да го поддржи предлогот за зголемување на платите за 5 отсто

ВМРО-ДПМНЕ го повикува министерот Драган Тевдовски како и владата на СДС и Зоран Заев, заедно со пратениците на СДС, да овозможат да го поддржат предлогот за зголемување на платите во јавниот сектор...

Пожарот во Македонски Брод се шири, нов пожар во Зрновци

Пожарот во атарот на с.Требовље во општина Македонски Брод се уште е активен, но засега нема опасност за селото, информираат од Центарот за управување до кризи. Според податоци до осум часот утрото,...

Нема веќе турканици при поднесување годишна даночна пријава

Над 300 илјади граѓани колку што се проценува дека годишно поднесуваат даночни пријави, во иднина нема да имаат обврска самите да ја носат пријавата на шалтерите во Управата за јавни приходи (УЈП). Според...

ВМРО-ДПМНЕ: Антинародната и марионетска влада на СДСМ треба да се повлече од шетниот договор со Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ се залага за пријателски и добрососедски односи со Република Бугарија која е пријателска земја, и за пријателство помеѓу македонскиот и бугарскиот народ, но овој договор кој премиерот Зоран...

Пелинце празно на Илинден: Народот испраќа порака до СДСМ (ФОТО)

Пелинце никогаш не било попразно. Неколку партиски делегации, 30-тина пензионери, а најбројни беа стотици полицајци во униформа и цивил. МПЦ не испрати свои претставници со што испрати силна порака до...

Ѓорчев: Во говорите на Пелинце, Македонци не се ни спомнаа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Владимир Ѓорчев смета дека годинашниот Илинден е празник на поделени чувства, а во Пелинце, по повод прославата, во официјалните говори, како што изјави, македонскиот народ...

Заев: Очекуваме Македонија да стане 30. членка на НАТО

Македонија ја интензивира соработката со земјите од регионот и очекува да стане 30. членка на НАТО, изјави македонскиот премиер Зоран Заев денска во Подгорица каде што учествува на Самитот на земјите...

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ се поклони пред споменикот на Даме Груев во Смилево (ФОТО)

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од пратеникот Антонио Милошоски се поклони денеска пред споменикот на Даме Груев во неговото родно Смилево. „Поклон пред Дамјан Груев (1871-1906), синот на #Смилево,...

Прославата на Илинден без народ, тотален бојкот за Џафери (ФОТО)

Нема одзив на прославата на Илинден во Македонија. Тотален бојкот на провокативниот избор на Талат Џафери за главен говорник, пишува на својот Твитер профил новинарот Цветин Чилиманов.Cvetin...

Иванов: Заедничката историја започнува од 1992-та, кога Бугарија ја призна независноста на Македонија

Договорот е резултат на компромиси кои не можат секого да задоволат. Вакви договори се израз на компромис што треба да се гледа од аспект на иднината, а не на минатото. Ги повикувам двете Влади да придонесат...

Иванов: Неопходно е сплотување околу националните и државните интереси

Поради нашиот македонски идентитет, нам ни се оспорува правото на просперитет, затоа мораме да се сплотиме околу државните и националните интереси на Република Македонијапорача претседателот на Република...

Груевски го честита Илинден: Ден на непокорот на македонскиот народ

Илинден – 2 Август е денот кој е белег на македонската борба за државност, слобода и непокорот на нашиот народ, истакнува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски во честитката...

Заев и Борисов заедно се поклонија на гробот на Гоце Делчев

Да го поминеме минатото и сегашноста заради идината на Македонија, порача претседателот на македонската Влада Зоран Заев пред денешното заедничко поклонение со бугарскиот премиер Бојко Борисов на...

Денеска се слави Свети пророк Илија – Илинден

Големиот македонски празник Илинден кој во свеста на македонскиот човек асоцира на славното Илинденско востание и на Крушевската република, сепак, во својата основа го има Свети Илија, лик од христијанската...

Стевананџија: Договорот со Бугарија ќе се преиспита кога ВМРО-ДПМНЕ ќе се врати на власт

Пратениците најавуваат борба против црниот договор со Бугарија. Пратеникот Димитар Стевананџија, вели дека истиот ќе се преиспита кога ВМРО-ДПМНЕ ќе се врати на власт.-Јас како народен пратеник ќе...

Најчитани вести