четврток, 25 мај 2017  |  Вести денес: 37

Archive: ТОП Subscribe to ТОП

(dpa/B.Grdanoski)

Wiener Zeitung: Државен удар во Македонија под покровителство на САД и на ЕУ

Новиот македонски претседател на парламентот, етничкиот Албанец пратеникот Талат Џафери, ја презеде функцијата во средата и првата своја работна средба ја имаше со амбасадорот на ЕУ во земјата. Мееѓута,...
talat-grubi-640x332

Претседателски кабинет во Собрание или штаб на ДУИ?

Претседателскиот кабинет во Собранието на нелегитимно избраниот спикер Талат Џафери е претфорен во партиски штаб на ДУИ, пишува албанската новинска агенција ИНА. На социјалните мрежи се појавија...
уставен

Уставен в среда ќе одлучува за мандатот на градоначалниците и за субвенциите

Уставниот суд на Република Македонија на следната седница што ќе се одржи в среда на 10 мај ќе ги разгледува иницијативите за укинување на два члена од Законот за локална самоуправа и од Изборниот закон...
Za-zaednicka-Makedonija-3-den-23-Custom

Меѓународна кампања за поддршка на унитарна и заедничка Македонија (ВИДЕО)

Подготвени сме да започнеме со меѓународна кампања за поддршка на отпорот на македонскиот народ против обидот за државен удар на Сорос и неговите политички и финансиски шефови, изјавија тројца од...
груевски

Груевски предупредуваше: Ако се направи грешка, таа ќе биде кобна (ВИДЕО)

Ние не мразиме никого, ние сите ги сакаме и ги почитуваме, но јасно предупредуваме што и следува на Македонија ако ВМРО-ДПМНЕ не добие 63 пратенички места. Мора да си го кажеме тоа. Ако се направи грешка,...
вмро

ВМРО-ДПМНЕ: Заев станува закана по безбедноста во целиот регион

Криминалецот Зоран Заев е поттикнувач и поддржувач на пеењето на албанската химна во Собранието. Зоран Заев со кршење на Уставот, законот и Деловникот за работа на Собранието се обиде да избере Тирански...
damovski i ilievski

Зa заедничка Макдонија: Правдата ќе ги стаса сите протагонисти на сценариото за државен удар

Правдата ќе ги стигне сите кои се обидоа да го изведат скандалозното сценарио за државен удар, овој шверцерај во институциите, ние не се откажуваме, порачаа од пред Собранието претставниците на граѓанската...
bogdan ilievski

Илиевски: Ќе протестираме колку и да треба, секој ден – нема попуштање и нема предавање

Ќе протестираме колку и да треба, секој ден – нема попуштање и нема предавање, порачаа илјадниците граѓани, рече Богдан Илиевски пред илјадниците граѓани собрани вообичаено пред зградата на Владата,...
133682077

Заев за знамето во кабинетот на Џафери: Ако се случила грешка се надевам ќе се поправи

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека очекува, доколку претседателот на државата Ѓорге Иванов му го даде мандатот, до крајот на овој месец да биде формирана нова влада. Заев изрази подготвеност...
stoilov patrioti

Протест на роднините и пријателите на неправедно и политички притворените лица од настаните во Собранието (ВИДЕО)

Пред Основното јавно обвинителство денес се собра група на граѓани кои ја дадоа својата поддршка на сите притворени лица по немилите настани во Собранието на Република Македонија на 27 април минатиот...
Jaferi Enikos

„Димократиа“: Брутална интервенција на САД во Македонија

Албанските знамиња како прв чекор на нелагалниот претседател на Парламентот избран со помош на странски притисок, се тема на коментар и во грчките медиуми, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Новиот...
вмро

ВМРО-ДПМНЕ: Прочитана е антимакедонска политика на криминалецот Заев

Криминалецот Зоран Заев ги преплавува медиумите под контрола на СДС/Сорос со лажни вести само за да ги покрие срамните фактури на сметка на државните и национални интереси кои почнаа да пристигнуваат,...
133447270

Oдложено рочиштето за „Поткуп“, Заев имал средба со ОБСЕ

Денешното рочиште за случајот „Поткуп“, во кој обвинет е претседателот на СДСМ Зоран Заев е одложено за 27 јуни. Рочиштето е одложено по барање на одбраната, оти, како што наведоа, Заев имал закажана...
damovski-1-640x327

Дамовски: Нема да се предадеме – Oвој пат е пат до слободата преку избори!

Внатре седи нелегитимен претседател на Собранието, истакна Борис Дамовски од граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, на денешниот протест и им порача на насобраните граѓани да не се обесхрабруваат. -Наседнавте...
gruevski

Груевски: Влада избрана надвор од владеење на правото е диктатура

Во демократско општество владеењето на мнозинството доколку не се заснова врз начелото на владеење на правото, всушност преставува и се нарекува „Диктатура“. Ниедна демократска влада во светот несмее...

Најчитани вести