среда, 23 август 2017  |  Вести денес: 46

Archive: Вести денес Subscribe to Вести денес

Кабинет на Иванов: Македонските служби не побарале услуги од Живаљевиќ

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов вечерва испрати реакција во врска со изјавата на Горан Живаљевиќ, дадена за српската новинска агенција Танјуг. – Како што и претходно...

Велика Британија по грешка им се закани на 100 државјани на ЕУ дека ќе ги депортира

Британското Министерство за внатрешни работи (Хоум Офис) предизвика вознемреност во домашната политичка јавнст и во Брисел, откако на 100 државјани на ЕУ им испрати писмо во кое ги известува дека ќе...

Потона брод со 70 луѓе, најмалку седум лица загинаа (ВИДЕО)

Најмалку седум лица загинаа, откако брод со 70 лица потона во реката Шингу во северниот дел на Бразил. Имено, 25 лица успеале да се спасат откако испливале до брегот, но за 35 лица состојбата е неизвесна,...

„Шарли Ебдо“: Ислам, религија на вечниот мир (ФОТО)

Францускиот магазин „Шарли Ебдо“ повторно ја шокираше јавноста по нападот во Шпанија и предизвика жестоки реакции. На насловната страна прикажани се луѓе кои лежат на улица во локви крв откако биле...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС се фалат со проекти кои ние ги имаме реализирано

Изградба на патот Градско-Дреново е проект за кој претходната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ аплицираше преку ИПА фонодвите, наменети за транспорт. Средствата во висина од 35.4 милиони евра за изградба...

Ненадејно почина познат македонски новинар

Денеска во Скопје, на 57-годишна возраст, ненадејно почина Ѓорги Ристески Џостер, долгогодишен новинар во весниците „Вечер“ и „Експрес“. Новинарската кариера ја почнал во градската рубрика на „Вечер“,...

ДСЗИ потврди труење со салмонела кај шест лица од сендивачарницата „7-ца“

Државениот санитарен и здравствен инспекторат во средата елекронски ја добил завршната информација од Центарот за јавно здравство – Скопје, во врска со труењето од Сендвичара “7” во Скопје...

Груевски: СДСМ ги мами граѓаните со усогласување пензиите ќе бидат поголеми за само 180 денари

СДСМ го потценува народот, а особено ги потценува пензионерите, обвини денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Изјавите на СДСМ за зголемувањето на пензиите според Груевски се голема измама. „Таа...

АХВ: Не е потврдено присуство на патогени бактерии во мострите од сендвичарниците на „7-ца“ во Карпош и Кисела Вода

Добиените резултати од лабораториските испитувања на земените мостри храна од сендвичарницата „7- ца“ во скопските општини Карпош и Кисела Вода, не потврдија присуство на патогени бактерии, односно...

Груевски: Тешко на граѓаните ако СДСМ својата неспособноста ја преслика и на локално ниво

Тешко им е пишува на граѓаните доколкуи СДСМ ја преслика неспособноста, неработата и самоволието од централно на локално ниво, неработата и самоволието од централно на локално ниво, и тие ќе си кажат...

И Аеродром кажа „НЕ“ за населување на мигранти

Доселувањето ќе значи намалување на платите, евтина работна сила и губење на работни места и затоа оОбединети под граѓанската иницијатива „Будење“ во општина Аеродром се спротиставуваме на идејата...

СОНК бара одложување на мерката за двосменско работење на градинките

Мерката на Владата која треба да се спроведе преку Министерството за труд и социјална политика (МТСП) и од 1 септември градинките да работат во две смени е избрзана одлука без сооветни подлабоки анализи...

Tри бебиња умреле на гинекологија

Мајка од тетовското село Доброште остана без своите три бебиња,  а по два дена молк од министерот за здравство Арбен Таравари и директорката на Клиниката за гинекологија, Викторија Јовановска, Министерството...

Трпески: Незаконски поставен нов директор на ЈП „Јасен“

СДСМ и премиерот Зоран Заев ги урнисаа институциите до темел, а уште еден од низата скандалозни примери е незаконското разрешување и поставување на директор на Јавното претпријатије „Јасен”, каде...

Македонија, нејзината дипломатија и надворешната политика го допреа дното

Српските политички челници излегоа со конкретни забелешки за, во најмала рака кажано, непримерно дејствување од страна на македонските служби во однос на српските дипломати во земјава, а прозваната...

И жителите на Ѓорче Петров против неселувањето мигрантии

Почитувани пријатели, поддржувачи на граѓанската иницијатива „Будење”, би сакале да ве информираме за следново. Имено, имаме информација дека согласно Националната стратегија за интегрирање бегалци...

Заев-Вучиќ: Секое несогласување ќе се решава исклучиво со дијалог

Македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ денеска телефонски разговараа за новонастанатата состојба во односите меѓу Македонија и Србија. Заев и Вучиќ, како што се наведува...

Србинот Обрадовиќ е нов советник на Заев, со плата од 72.000 денари

Александар Обрадовиќ е надворешен советник за економски прашања за соработка на Република Македонија со земјите од регионот во кабинетот на премиерот. Висината на месечниот надомест изнесува 72.000...

ВМРО-ДПМНЕ: На пензионерите им се крати зголемувањето од пет проценти

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно обвини дека од септември пензионерите нема да добијат покачување за 2.100 денари, туку за 180 денари со што им се скратува планираното зголемување за 5 проценти. Невенка Стаменковска...

Киднапирана 18-годишна ресенчанка

Осумнаесетгодишната ресенчанка Р.К. била грабната од 20-годишниот У.В. од село Поум, Струшко, тврди нејзиниот татко, 49-годишниот Е.К., кој го пријавил случајот во Полициската станица во Ресен. Како што...

Османи: Степенот на искористеност на средствата од ИПАРД е поразителен и тоа ќе го промениме со новиот ИПА Мастер план

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи во средадата придружуван од министерот за земјоделие, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски беа во посета на успешен проект реализиран...

Десетгодишник удрен од камион во Батинци

Десетгодишно дете од скопско Батинци вчера е тешко повредено откако камион удрил во него и се наоѓа во животна опасност. Сообраќајката, како што е наведено во полицискиот билтен, се случила вчера околу...

Салмонела е причина за труењето во „Седмица“

По извршените испитувања утврдено е дека труењето во сендвичарницата Седмица е предизвикано од храната, односно поради присуство на салмонела, објави А1 он. Бројот на вкупно затруени од сендвичатницата...

Четири фудбалски игралишта се уредуваат во Штип

Општина Штип почна оградувањето на четири фудбалски игралишта. Градоначалникот на Општина Штип, Илчо Захариев денеска изврши увид во градежните работи во населбата „Македонка“, каде што веќе се оградува...

Владата на СДСМ спречи ЕЛЕМ да добие своја механизација

Владата предводена од Зоран Заев и СДСМ го поништи тендерот на ЕЛЕМ за набавка на рударска опрема во износ од 34 милиони евра. Овој тендер беше распишан од претходната Влада, со што ќе се оствареа заштеди...

Пукање и грабеж во познат скопски маркет

Маркет на „Стокомак“, синоќа бил мета на крадци. Вечерта во 21.45 часот, настанот бил пријавен во полиција. Имено, во маркетот на уллица „Новопроектирана“, влегле двајца разбојници кои со пиштол им се...

Нема хоспитализирани лица затруени со храна во скопската гостилница

Од Клиниката за инфективни болести информираат дека кај нив нема хоспитализирани лица од вчерашното труење со храна во гостилница „ДМ“ во Скопје. Лекарска помош, вчера побарале 5 лица со полесни симптоми...

Од понеделник ќе бидат сослушувани патниците и возачот од превртениот автобус кај Велес

Во врска со сообраќајната несреќа која се случи во неделата на автопатот Велес – Скопје, кај Кула, во која се преврте туристички автобус со македонски патници кои летувале во Грција, а во кој имаше повредени...

Богдановски: Граѓаните се уверија дека откако ќе му ја дадат довербата СДСМ веднаш ги заборава

Жителите на скопската општина Центар видоа како се однесува СДСМ кој кога еднаш ќе ја добие довербата од граѓаните на нив заборава во наредните четири години и заедно со градоначалникот Андреј Жерновски...

Почнуваат 56-те Струшки вечери на поезијата

Со традиционалното садење дрво во паркот на поезијата во чест на лауреатот американскиот поет со српско потекло Чарлс Симиќ и читање на Константиновата „Т`га за југ“ пред Домот на поезијата денеска...
ФОТО: МЕТА

„Во одбрана на Дебар Маало“: Жерновски става ханзапласт на отворена фрактура

Иницијативата  „Во одбрана на Дебар Маало“ вели дека е погрешен начинот на кој градоначалникот на Центар сака да го реши проблемот со паркинг просторот.-Иницијативата Во одбрана на Дебар Маало го...

Заев и Вучиќ телефонски ќе разговараат за односите меѓу Скопје и Белград

Македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ денеска треба телефонски да разговараат за последните случувања во односите меѓу Белград и Скопје и повлекувањето на целиот...

Курц: Ердоган ја развива Турција во опсен правец

Австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц, однесувањето на  турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го нарече „диктаторско“ и неприфатливо. „Тој земјата ја развива во погрешен...

СДСМ: Со ребалансот на буџетот домашните инвеститори ќе ги добијат истите услови што важеа и за странските

„Заврши времето во кое претходната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ ги потценуваше домашните фирми и ги ставаше во подредена положба на странските инвеститори. Со изгласаниот ребаланс на буџетот се...

Делови од Карпош, Центар и Сарај утре без струја

Од 9 до 13 часот утре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од булеварот „Партизански одреди“, подулици бр. 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7, како и околните подулици во општина Карпош. Во периодот од 9 до...

ВМРО-ДПМНЕ: Функционерите на СДС досега стопија околу 334 милиони евра

Време е владата на СДС да собере сили и да признае каде одат народните пари. Владата на СДС треба да одговори на граѓаните зошто нивните пари секојдневно испаруваат и исчезнуваат, се вели денеска во...

Паноа за бесплатно огласување за локалните избори

Согласно законската обврска и Одлуката за условите за добивање право за користење место за истакнување на изборни плакати во Градот Скопје (“Сл.гласник на Град Скопје” бр.6/06), Градот Скопје поставува...

Телото на шведската новинарка пронајдено без глава, нозе и раце

Идентификувано е обезглавеното тело пронајдено во водите во близина на Данска. Станува збор за изчезнатата шведска новинарка Ким Вал (46) соопшти полицијата. ДНК на торзото е исто исто со ДНК на Ким Вал,...

Вучиќ: Нé молеа да го повлечеме Живаљевиќ , а потоа почнаа хајка (ВИДЕО)

Српскиот претседател Александар Вучиќ во синоќешното интервју за јавниот сервис РТС зборувајќи за дипломатската криза со Македонија потенцираше дека од претставницни на македонската влада спрската...

Амал Клуни во проѕирен фустан, никогаш посекси (ФОТО)

Џорџ и Амал Клуни беа уловени од папараците на излез од Harry’s Bar во Чернобио, Италија. Славниот пар дома ужива чувајќи ги своите близнаци Александар и Ела кои се родија во јуни годинава. Кога немаат родителски...

Светски готвачи ќе подготвуваат специјалитети во Скопје

Светски познати готвачи со мишелин ѕвезди од Перу, Чиле, Германија, Мароко, Турција и Кина ќе подготвуваат специјалитети од шест интернационални кујни со локални намирници во рамки на фестивалот „Иновативно...

Павлопулос ги одликуваше грчките ракометарки, а Македонија ја обвини за иредентизам

Младите ракометарки на Грција кои не сакаа да играат против Македонија на ЕХФ Шампионатот за играчи до 17 години кој се одржа во Скопје, беа примени од грчкиот претседател и пофалени за гестот кој го...

Вардарци заминаа за Истанбул

Вардаровата експедиција предводена од фудбалерите, стручниот штаб и раководството, денеска отпатува во Истанбул каде што утре ќе го одигра реванш натпреварот од плеј-офот во Лигата на Европа против...

Цуцуловски: Aко Србија ја затвори границата за бегалци, што тогаш?

Повеќе од јасно е дека српската политика кон Македонија е оптоварена со недоследности, за што доволно е кусо потсетување на непризнавањето на МПЦ (макар што спорот се води под црковен плашт) или неможноста...

Мешетарот Александар Обрадовиќ тајно добил канцеларија и се вдоми во ЕЛЕМ

Не стана директор, ама доаѓа на работа секој ден во ЕЛЕМ. Поранешниот директор на српското електростопанство, Александар Обрадовиќ, секој ден доаѓа во зградата на ЕЛЕМ каде што веќе има и сопствена...

Од утрово температурен шок

Следува период на претежно сончево време со посвежи утра, а дневната температура ќе биде во постепен пораст. Времето во Македонија претпладне ќе биде ведро и свежо, а преку денот сончево со мала облачност....

Најчитани вести