четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Цеца: Од Аркан го наследив станот на море и вилата

cecaaa

Последни вести

Светлана Цеца Ражнатовиќ се појави вчера во Даночната управа, каде изјави дека поголемиот дел од богатството го наследила од покојниот сопруг Жељко Ражнатовиќ Аркан. Фолк ѕвездата за српски Курир појаснила зошто се задржала цели три часа во разговор со даночниците, но и додала дека сослушувањето било пријатно.

– Ме прашаа за најелементарните работи во врска со работата, беа исклучително љубезни и пријатни. Разговаравме без брзање за моите настапи, кои се јави и секогаш се знае кога се, како и за моите новогодишни настапи. Тие не можат да се сокријат. Разговаравме за плаќањето данок… Јас секогаш се работам легално и регуларно, немам никакви проблеми. Ова беше сосема нормален разговор, па не знам зошто толкава ујдурма, изјавила Цеца која дошла во придружба на адвокат.

Српски Курир повикувајќи се на извори блиски до пејачката пишува дека таа пред службениците во Даночната управа изјавила дека има сопствена продукциска куќа преку која работи се, вклучувајќи ги и настапите, дека уредно плаќа данок за се. Сепак, поголемиот дел од имотот (куќата, недвижностите на море и просторот за музичко студио), како што раскажала, ги наследила од сопругот. Преку нејзината фирма, таа земала и кредит. Исто така Цеца е даночен обврзник и во Кипар, каде плаќа данок на имот.

Марта Савиќ и Миле Китиќ: Немаме од што да се плашиме!

mileeeНа повикот на Даночната управа се одзвал и Миле Китиќ, кој на сослушувањето дошол со неговата сопруга Марта Савиќ. Тој се задржал цели четири часа. При влегувањето изјавил дека документацијата ја испратил по пошта уште во декември и дека иако требало да присуствува во петокот, неможел да дојде на сослушување затоа што бил во странство.

– Немам страв, зашто би имал?! Уредно го плаќам данокот и го пријавувам имотот. Добро е што имам што да пријавам, тоа значи дека се работи, порачал Миле, а неговата сопруга додала дека нејзиниот сопруг плаќа данок во Германија.

-Тој е пријавен таму, таму има престој. Во странство работи, овде само пее на хуманитарни настапи, промоции и фестивали. Кој ќе докаже дека Миле во Србија заработил пари, блазе си му, изјавила Марта, која му правела друштво на пејачот, затоа што, како што изјавила дел од имотот се води и на нејзино име.

На крајот кога излегле, нагласиле дека ништо не боли, а се задржале долго, затоа што долго трае процедурата и неформалното дружење внатре.

Гога Секулиќ: Немам ништо, само стан на кредит и автомобил

gogaaaГога Секулиќ пристигнала со подготвен договор за купопродажба на имот, а на разговорот се задржала околу час и половина.

-Сите доаѓаат тажни, а јас со насмевка. Еве, сликајте ги моите обетки од три евра. Јас имам швајцарски и српски пасош, живеам на релација Цирих – Белград и навикната сум да ја посетувам даночната управа. Таму плаќаш данок и кога не работиш ништо. Јас многу повеќе работам во Европа, овде за 15 години кариера имав се на се само 5 настапи, а за настапите во Хрватска газдата го плаќа данокот. Немам речиси ништо од имот, само стан купен на кредит и автомобил. Затоа што го проверуваат периодот од 2011 до 2014, тогаш воопшто не настапував во Србија, изјавила Гога и открила дека ја прашувале колку заработува, дали газдата на дискотеката го плаќа данокот или таа, колку албуми издала и кој ги добива парите од албумите.

Зорица Брунцлик и Кемиш: Ги избегнаа новинарите, но не и инспекторите!

zoricaaa

Зорица Брунцлик и Мирољуб Аранѓеловиќ Кемиш не биле расположени за разговор надвор од канцелариите каде сепак морале да изнесат се што побарале од нив службените лица.

-Немаме трема, а и да имавме, божем ќе ви кажевме. Ова било се што познатата двојка прокоментирала пред новинарите.

Најчитани вести