вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 32

Цедевита го “запре” европскиот шампион Макаби

Кошаркарите на Цедевита забележаа три порази во првите три кола, но нивната прва победа беше и своевидна сензација - падна европскиот шампион Макаби.

cedevita makabi

Поврзани вести

Цедевита во најдобриот натпревар кој го одиграа сезонава го совладаа израелскиот и европскиот шампион Макаби со 83:73, а клучен фактор за победата беше одличната одбрана која ја одиграа во клучните моменти од средбата.

Домашните во своите редови имаа петмина кошаркари со двоцифрен учинок, а најмногу се истакнаа Роко Лени Укиќ со 17 поени, 2 скока и 6 асистенции, како и Немања Гордиќ со 16 поени. Кај Макаби, пак, најрасположен бепе Џереми Парго со 24 поени, Девин Смит имаше 14 поени и 7 скока, додека Скорцанитис дополни 10 поени.

Ова е прв триумф на Цедевита, со три порази, додека Макаби сега има скор 2-2.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести