сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 0

Цел град во БиХ остана без греење на -15

zenica

Поврзани вести

Жителите на босанскиот град Зеница денеска утро на температура од минус 15 се разбудиле со студени радијатори. Целиот град останал без греење поради дефект на електрониката на компанијата „АрцелорМитал“ која обезбедува топлинска енергија.

„Од  ‘АрцелорМитал’ не известија утрово дека е замрзната електрониката и дека овој дефект ќе биде саниран во текот на денот. Поради технички проблеми на котелот број два за производство на топлинска енергија во погонот Енергетика и не можноста за стартување на котелот број еден како алтернативно решение дошло до престанок на испораката на топлинска енергија“, изјавиле од ЈП „Греење“-Зеница за klix.ba.

Сите расположливи тимови на компанијата се ангажирани на отстранување на дефект.

Најчитани вести