сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Целосно ќе се обноват опожарените куќи во населбата Циглана

ciglana pozar

Поврзани вести

Целосно ќе се обноват куќите кои што беа зафатени од пожар во скопската населба Циглана во општина Бутел, рече денеска министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, кој беше во посета на оваа општина заедно со нејзиниот градоначалник, Петре Латиновски.

Владата, заедно со општината, за обнова на десетината куќи, кои што беа опожарени, одвои околу 20 милиони денари.

„Со добра динамика се одвива реконструкцијата и очекуваме некаде за месец-два, во зависност од одвивањето на градежните работи да ги видиме овие куќи целосно реконструирани. Ова беше нешто што го ветивме како Влада“, рече Јанакиески.

Тој истакна дека за овој проект околу 10 милиони денари, се одвоени од буџетот на Министерството за транспорт и врски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести