петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Целосно ќе се реконструира Спомен домот на Разловечкото востание

br 2 (1)

Последни вести

По долги години запоставеност целосно ќе се реконструира Спомен-домот на Разловечкото востание во селото Разловци, Делчевско.

Врз основа на извршените истражувања и постојната архитектонска документација, ќе биде изработен проект според кој ќе бидат прецизирани конкретните активности за непосредна заштита на објектот, по што ќе започнат активностите за санација. Со реализацијата на овој проект ќе се овозможи зачувување и презентација на еден значаен сегмент од македонската историја и култура.

Изградбата на Спомен-домот на Разловечкото востание почнала во 1976 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести