сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 21

Цементарница Усје го зголеми профитот за 28 отсто

usje

Последни вести

Македонскиот произведувач Цементарница Усје објави дека во првата половина на 2014 година, консолидираната нето добивка се зголемила за 28 отсто.

До крајот на јуни оваа година, оперативните приходи се зголемени за 15 отсто, а додека пак, оперативните трошоци се зголемени за 5 отсто, пишува во консолидираните финансиски извештаи на Усје.

Усје е единствениот македонски произведувач на цемент, во кој 94,8 отсто од акции и припаѓаат на грчката компанија „Титан“. Производствените погони се наоѓаат во Скопје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести