понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Цементарница „Усје“ со нето добивка од 1,4 милијарди денари ја заврши 2013.

usje

Поврзани вести

Цементарицата „Усје“ во период од први јануари до 31-ви декември оствари нето добивка од една милијарда 484 милиони 687 илјади денари, се наведува во Образложението на остварениот неконсолидиран резултат објавено на Македонска берза.

Оваа компанија бележи зголемување на добивката за разлика од претходната 2012-та година кога остварила добивка од една милијарда 325 милиони 850 илјади денари.

Во текот на минатата година, „Усје“ на домашен пазар остварила приходи во висина од две милијарди 811 милиони 186 илјади денари, додека како приходи од странски пазари прокнижила една милијарда 109 милиони и 190 илјади денари.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести