недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Цената на горивата се покачува

goriva

Последни вести

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на горивата по кои ќе се точат на бензинските пумпи во Македонија од полноќ па во следните две недели.

Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98 и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемуваат за 3,00 ден/лит во однос на цените утврдени со Одлуката од 20.04.2015 година и со тоа цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 72,00 ден/лит, на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 74,00 ден/лит и малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 57,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Екстра лесно масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува за 2,50 ден/лит во однос на цената утврдена со Одлуката од 20.04.2015 година и со тоа цената на Екстра лесно масло за домаќинство (ЕЛ-1)изнесува 46,00 ден/лит.

Најчитани вести