петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Цената на нафтата повисока по ескалацијата на кризата во Украина

Украина е транзит за гас и нафта кои Русија ги извезува во Европа и секој евентуален прекин на испораката би можел да доведе до скок на цената, наведуваат аналитичарите.

nafta

Поврзани вести

Барел американска „лесна“ нафта за испорака во јуни поскапе на берзата во Њујорк за шест центи  и изнесува 99,82 долари по барел.

Аналтитичарите наведуваат дека инвеститорите очекуваат дека цената на нафатат ќе остане висока поради заострување на кризата во Украина.

Повеќе од 2000 проруски демонстранти го нападнаа вчера седиштето на полицијата во Одеса, барајќи пуштање на своите истомисленици заробени во судирите пред два дена, во кои загинаа 42 лица.

Украина е транзит за гас и нафта кои Русија ги извезува во Европа и секој евентуален прекин на испораката би можел да доведе до скок на цената, наведуваат аналитичарите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести