среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Центар најпосетувана општина од туристи, Жерновски не признава зошто

centar

Последни вести

Согласно податоците на ДЗС, општината Охрид повеќе не е лидер по посетеност од странски туристи, туку сега на прво место е општина Центар, рече советникот од ВМРО-ДПМНЕ Сашо Трпески на денешната седница на општината Центар.

Како и пред девет месеци кога тој го постави ова прашање до градоначалникот Жерновски, тој и денес запраша: Kоја е причината што општина Центар е најпосетана општина од странски туристи? Како што нагласи Трпески, кој и градоначалник да го праша некој зошто неговата општина е најпосетана, ќе знае да одговори зошто е тоа така.

-Бидејќи на едно претходно прашање вие направивте споредба со општината Охрид, сега и јас ќе направм една споредба, ако го запрашате градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески, зошто на 19 јануари има најмногу туристи во неговата општина, тој ќе одговори дека причината е Водици, ако го прашате градоначалникот на Струмица Зоран Заев зошто неговата општина е најпосетена во месец март, ќе каже дека тоа е поради Карневалот, ако го прашате градоначалникот на Прилеп зошто неговата општина е најпосетена во јули – одговорот е Пивофест. Јас прашувам зошто општина Центар е најпосетана во текот на целата година, рече Трпески.

На ова градоначалникот Андреј Жерновски истакна дека еднаш му било напоменато од страна на соевтниците дека не треба да прави паралела меѓу неговата и други општини, но и покрај инсистирањето на советникот Трпски да направи споредба, тој немаше конкретен договр и не знаеше или не сакаше да каже зошто општината Центар е најпривлечна за странските туристи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести