понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Чешка ќе го блокира патот на Албанија кон ЕУ

albania

Поврзани вести

Чешка ќе го блокира доделувaњето на статусот кандидат за членство во ЕУ на Албанија!

Ова се случува поради спорот со енергетскиот гигант ЧЕЗ, на кој минатата година му беше одземена лиценцата во Албанија и поради тоа се води постапка пред меѓународниот арбитражен суд.

Европската комисија препорача Албанија да го добие статусот земја-кандидат за ЕУ, за што ќе се решава на Самитот на ЕУ на крајот на јуни, а Чешка се спрема ова да го блокира, бидејќи немало напредок во разговорите меѓу Тирана и ЧЕЗ во Виена.

Чешка пред извесно време испратила сигнали до Албанија дека спорот би можел да има влијание на добивањето кандидатски статус.

Чешкиот премиер Бохуслав Соботка изјави дека Чешка во целина поддржува проширување на ЕУ на Балканот.

– Чешка секако во оваа смисла ќе ја интересира прашањето на заштита на странските инвестиции во Албанија, прашањето на стабилноста на  деловното опкружување, прашањето на борбата против организираниот криминал, додаде Соботка.

Премиерот потенцираше дека секоја земја која ќе добие кандидатски статус би требало да ги исполнува условите и дека тоа ќе се разгледува и во случајот со Албанија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести